اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ۸۵ درصد طرح هادی روستاهای استان کرمانشاه تهیه شده است

۸۵ درصد طرح هادی روستاهای استان کرمانشاه تهیه شده است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا بابک عاطفی روز یکشنبه در نشست خبری که در محل بنیاد مسکن برگزار شد از وجود دو هزار و ۵۵۵ روستای دارای سکنه در سطح استان خبر داد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۷۳۱ روستا دارای بیش از ۲۰ خانوار می باشد.
وی با بیان اینکه برای یک هزار و ۴۷۰ روستای استان کرمانشاه تا پایان سال ۹۳ طرح هادی تهیه شده گفت: تا پایان امسال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی می شوند.

** اجرای طرح هادی در ۵۳۰ روستا
وی با بیان اینکه طرح هادی تا پایان سال ۹۳ در ۵۳۰ روستای استان اجرا شده اظهار کرد: این میزان ۳۳ درصد است که متوسط میانگین کشوری ۳۷ درصد می باشد و چهار درصد در این زمینه عقب هستیم چرا که اجرای طرح هادی بسیار هزینه بر است.
وی از اجرای ۱۰۳ طرح هادی تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار کرد: اختصاص اعتبار ۵۹ طرح از محل اعتبارات استانی، ۱۸ روستا از محل اعتبارات ملی، ۲۵ روستا از محل اعتبارات مرزی و یک روستا از محل اعتبارات بافت باارزش اختصاص یافته است.
وی اختصاص اعتبارات اجرای طرح هادی را ۱۲۷ میلیارد ریال اعلام کرد و کل اعتبارات را ۲۲۸ میلیارد ریال عنوان کرد.

** مقاوم سازی ۴۶ هزار واحد روستایی
وی از مقاوم سازی ۳۶ درصد از واحدهای روستایی کرمانشاه خبر داد و گفت: ۴۶ هزار منازل روستایی در سطح استان مقاوم سازی شده است.
وی با بیان اینکه از این میزان ۳۶ هزار واحد روستایی در قالب طرح ویژه مقاوم سازی شده اظهار کرد: این طرح در سال ۸۲ مصوب شد که قرار شد سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی در سطح کشور مقاوم سازی شود.

** تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی مقاوم سازی واحدهای روستایی
وی از وجود ۱۲۷ هزار و ۳۰۳ واحد روستایی دارای سکنه در کرمانشاه خبر داد و اظهار کرد: اکنون ۶۴ درصد از واحدهای روستایی استان غیرمقاوم است.
به گفته وی، تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی با چهار درصد کارمزد از سوی دولت برای مقاوم سازی واحدهای روستایی در نظر گرفته شده است.
عاطفی از وجود تفاهم نامه ای چند جانبه بنیاد مسکن با بهزیستی، بنیاد مستضعفان، سازمان ملی بنیاد و مسکن و انجمن خیرین مسکن ساز خبر داد و تصریح کرد: در قالب تفاهم نامه اجرایی با بهزیستی مقرر شد که خانواده های روستایی دارای دو معلول از تسهیلات مسکن روستایی و بخشی از کمک های بلاعوض استفاده کنند.

** تسهیلات مقاوم سازی روستایی برای خانواده های دو معلولی
وی با بیان اینکه ۱۸۰ میلیون ریال به خانواده های دارای دو معلول طی مراحل ساخت واحدهای روستایی پرداخت می شود افزود: یکصد میلیون ریال کمک بلاعوض از سوی بنیاد مستضعفان و ۶۰ میلیون ریال کمک بلاعوض از سوی سازمان بهزیستی و ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض از محل حساب ۱۰۰ امام پرداخت می شود.
این مسئول از معرفی ۵۷ خانوار در این طرح خبر داد و اظهار کرد: از سوی اداره کل بهزیستی استان ۴۹ خانوار برای شرایط دریافت تسهیلات مسکن روستایی حائز شرایط شناخته شده است.
به گفته وی، ۲۲ پرونده تکمیل و به بانک معرفی شده است.
عاطفی در خصوص نحوه اجرای این طرح در شهرها اظهار کرد: بنیاد مستضعفان برای اجرای این طرح در شهرها به پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال، بهزیستی یکصد میلیون ریال و از سوی انجمن خیرین مسکن ساز ۵۰ میلیون ریال پرداخت می شود.
این مسئول ادامه داد: سازمان ملی زمین و مسکن، زمین را در اختیار انجمن قرار می دهد و بنیاد مسکن طراحی و نظارت بر اجرای ساخت را برعهده دارد.
به گفته عاطفی، ۴۹ واحد از پروژهای شهری برای این پروژه در نظر گرفته شده که ۳۱ واحد در شهر کرمانشاه، شش واحد در جوانرود، هشت واحد در هرسین و چهار واحد در قصرشیرین در نظر گرفته شده است.
استان کرمانشاه دارای ۲ میلیون نفر جمعیت است که حدود ۳۰ درصد آنها در دو هزار و ۶۰۰ روستا زندگی می کنند.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • طرح هادی
  • استان کرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست