اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ۶۰۰ میلیارد ریال برای بهسازی راه زله زرد گیلانغرب اختصاص یافت

۶۰۰ میلیارد ریال برای بهسازی راه زله زرد گیلانغرب اختصاص یافت

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا کرم محمدی روز چهارشنبه در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان های غربی استان کرمانشاه که در فرمانداری قصرشیرین برگزار شد افزود: گیلانغرب دومین شهر مقاوم کشور و دومین شهر استان کرمانشاه از نظر وسعت است که ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد.
وی بیان کرد: بازارچه مرزی سومار مدتی است راه اندازی شده اما هنوز از نظر زیرساخت ها با موانع و مشکلاتی مواجه است و رفع این معضل نیز نیازمند تخصیص اعتبار مورد نیاز و اهتمام بیشتر مسئولان است.
وی اظهارداشت: یکی از مطالبات ما تردد زوار از مرز سومار است که با بهسازی راه زله زرد این مسیر نزدیک ترین نقطه به بغداد و عتبات عالیات است.
نماینده عالی دولت در گیلانغرب اضافه کرد: ۷۵ درصد منابع قیر کشور در این شهرستان نهفته است که متاسفانه تاکنون به علت نبود صنایع تبدیلی به صورت خام بفروش می رسد که تلاش می شود با ایجاد کارخانه از خام فروشی این فرآورده جلوگیری کنیم.
محمدی گفت: وجود پنج سد در حوزه شهرستان می توانند مشکل کمبود آب ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست منطقه را رفع کند.
وی ادامه داد: ۱۷۵ هزار هکتار منابع ملی در شهرستان است که بخش زیادی از آن جنگل های زیبای قلاجه و همچنین جنگل میاندار است که ظرفیت مناسبی برای گردشگری در غرب کشور است.
فرماندار گیلانغرب گفت: پیمانکاران فعال در منطقه باید از ظرفیت نیروهای بومی برای عمران و توسعه شهرستان گیلانغرب استفاده کنند.
محمدی اظهار کرد: تقویت صندوق کرآفرینی امید یک ضرورت است و اگرچه در دولت قبل وام های بدون کارشناسی زیادی به متقاضیان پرداخت شد اما اکنون که قطار تدبیر و امید در مسیر عقلانیت قرار گرفته است باید از این ظرفیت استفاده کرد.
زله زرد راه درستی بازارچه مرزی سومار به گیلانغرب است که با اجرا و تکمیل طرح های عمرانی در دست اقدام مسیر سومار به گیلانغرب حدود ۲۰ کیلومتر کاهش می یابد که این مزیت خوبی در امر ترانزیت کالا محسوب می شود.
بازارچه مرزی سومار بعنوان کوتاهترین مسیر ارتباطی کشورمان با مرکز عراق و استانهای جنوبی آن است که می تواند نقش مهمی را در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.
بازارچه مرزی سومار با بغداد ۱۵۵ کیلومتر و با کربلا ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
بخش مرزی سومار در ۹۰ کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است.
گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.
قصرشیرین در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری غرب کرمانشاه با دو بخش مرکزی و سومار و بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت، ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرزهای طولانی دو مرز رسمی خسروی و پرویزخان فعال است.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • جلسه
  • برنامه ریزی
  • قصرشیرین

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست