اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ۲۲۱ طرح روستایی در دهه فجر به بهره برداری می رسد
81945576-70488029.jpg

۲۲۱ طرح روستایی در دهه فجر به بهره برداری می رسد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا جلیل بالایی عصر دوشنبه در نشست خبری تشریح برنامه های دهه فجر امسال افزود: بیشتر این طرح ها در زمینه سنگفرش، بهسازی معابر و هدایت آب های سطحی است که در ۱۶۸ روستا اجرایی شده است.
وی گفت: احداث پارک و فضای سبز بازی کودکان، احداث ۶ ساختمان مدیریت بحران، تکمیل و احداث غسالخانه در پنج روستا، تکمیل و احداث مسجد در چهار روستا(غیر از ۱۱ مسجدی که بنیاد برکت در استان ساخته است)، تکمیل و احداث ساختمان چهار دهیاری، توسعه و بهسازی فضای ورزشی چهار روستا، کمک هزینه خرید ماشین آلات کشاورزی در هفت روستا، ساماندهی مزار شهدا، ساخت سایه بان های مسافربری و رفع مشکل آبرسانی ۲ روستا از دیگر طرح های آماده بهره برداری در روستاهای استان است.
بالایی یکی دیگر از این طرح ها را احداث جایگاه دفع زباله عنوان و اظهار کرد: در دهه فجر تمام روستاهای بخش مرکزی کرمانشاه به سیستم جمع آوری و سطل های زباله شهری تجهیز می شوند.
وی تاکید کرد: همه این طرح ها صرفا توسط دهیاری های استان اجرایی شده است.
آنچنان که بالایی گفت، بیش از هزار روستای استان فاقد دهیاری است اما امسال ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این روستاها هزینه شده و بیشتر طرح های افتتاحی دهه فجر مربوط به همین روستاهاست.

*۲۴۰ میلیارد ریال تسهیلات برای سه طرح بزرگ روستایی
مدیرکل امور روستایی استانداری کرمانشاه در ادامه نشست اظهار داشت: حداقل ۱۰۰ شرکت در کشور با سهامداری و عضویت روستاییان در دهه فجر کلید می خورد که در استان کرمانشاه سه طرح از مجموع ۱۳ طرح در دست مطالعه، آماده کلنگ زنی است و این طرح ها از نظر کمیته اجرایی تکمیل و نهایی شده و منتظر تایید بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات است.
به گفته وی، این سه طرح شامل باختر توت پاوه، مجتمع ماهیان گرمابی شهدای قصرشیرین و شبکه تولیدکنندگان شیر دینور است که هزار و ۶۶ نفر عضو و سهامدار شرکت دارد.
وی افزود: ۲۴۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال تسهیلات با سود صفر(برای مناطق مرزی) و سود سه درصد (برای مناطق غیرمرزی) به این طرح ها پرداخت می شود.
به گفته بالایی، مرکز علمی کاربردی مدیریت شهری استان هم حداقل در سه رشته کاردانی برای تقویت مدیران شهری و روستایی استان در بهمن ماه آغاز بکار می کند.

*آغاز طرح فاضلاب روستایی در دهه فجر
وی اجرای سیستم فاضلاب روستایی در استان را هم دیگر برنامه استانداری برای ارتقای بهداشت روستاها عنوان و اظهار کرد: اجرای این طرح در قالب مشارکت مردم در چهار روستای نوریاب پاوه، قوری قلعه روانسر، تمرگ هرسین و رازیان بیلوار طی روزهای آینده با نظارت شرکت آب و فاضلاب روستایی آغاز می شود.
مدیرکل امور روستایی استانداری کرمانشاه افزود: در این طرح دولت مصالح موردنیاز را تامین می کند و روستاییان هم عملیات اجرایی را انجام می دهند که اعتبار مورد نیاز برای آن ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است که به طور کامل از طرف دولت تامین و تخصیص یافته است.
وی عنوان کرد: اگر این تجربه موفق باشد و حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه های دولت را جبران کند، مدیریت استان اجرای طرح در ۵۰ روستای دیگر را در قالب پیشنهادی در سفر رییس جمهور به استان مطرح می کند.

*بیمه حوادث روستایی فقط با ۶۰ هزار ریال
بالایی درباره طرح بیمه حوادث روستاییان هم گفت: همه روستاییان استان می توانند با پرداخت تنها ۶۰ هزار ریال از این بیمه برخودار شوند.
وی با اشاره به اینکه دهیاری ها هم به هزینه پرداختی هر متقاضی، ۶۰ هزار ریال اضافه می کنند، گفت: در این طرح ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی و اثاثیه آنها برای یک سال تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال در مقابل حوادث سیل، زلزله، صاعقه و آتش سوزی بیمه می شود.
مدیرکل امور روستایی استانداری کرمانشاه، ساماندهی و آنلاین کردن مدیریت مالی دهیاری های استان را از دیگر برنامه های اجرایی شده استانداری نام برد و گفت: همچنین از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸۸ دستگاه ماشین آلات کشاورزی به روستاها تحویل شده و هشت دستگاه دیگر هم طی روزهای آینده تحویل می شوند.
۷۴۴۴/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست