اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / یک مسئول:قراردادهای موقت و سفید کارگری نتیجه توجه نکردن به ماده هفت قانون کار است
81952865-70501164.jpg

یک مسئول:قراردادهای موقت و سفید کارگری نتیجه توجه نکردن به ماده هفت قانون کار است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

اولیاء علی بیگی روز یکشنبه در حاشیه برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی که با حضور کارکنان تامین اجتماعی استان کرمانشاه در بیمارستان حضرت معصومه (س) برگزار شد به خبرنگار ایرنا گفت: به اعتقاد من ماده هفت قانون کار، روح این قانون است که مورد غفلت واقع شده است.
(ماده هفت قانون کار چنین می گوید: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می دهد.
تبصره ۱- حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد توسط وزارت کار و امور اجتماعی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
تبصره ۲- در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد، در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می شود.)
به گفته این فعال کارگری، با اینکه این قانون از سال ۱۳۶۹ خورشیدی به تصویب رسیده اما تاکنون از سوی دولتمردان و نمایندگان مجلس مورد التفات واقع نشده است.
علی بیگی گفت: نکته کلیدی در اجرای تبصره دوم این ماده است که بر لزوم تفکیک مشاغل مستمر از غیرمستمر از سوی وزارت کار در یک بازه زمانی ۶ ماهه تاکید دارد.
رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای کار کشور ادامه داد: اگر به اجرای درست این ماده قانونی توجه می شد، امروز شاهد آن نبودیم که ۹۳ درصد از جامعه کارگری کشور با قراردادهای موقت، فعالیت کنند.
وی همچنین وجود قراردادهای سفید در حوزه کارگری کشور را مولود نامشروع قراردادهای موقت دانست و بر لزوم اراده دولت و نمایندگان مجلس به عنوان ناظران بر حسن اجرای قوانین در این خصوص تاکید کرد.
علی بیگی گفت: ۴۰ درصد از جامعه ایران زیرپوشش تامین اجتماعی قرار دارند که نشان از وجود یک جامعه کارگری در کشور دارد اما متاسفانه هنوز در این عرصه فرهنگ تشکل گرایی جا نیفتاده است.
وی البته حذف تبصره های ۲۳ و ۲۴ قانون برنامه ششم توسعه که به گفته او نوعی ظلم به حقوق کارگران بود را از دستاوردهای مهم کانون عالی شوراهای کار کشور ارزیابی کرد که در این راه، مساعدت و همراهی وزیر کار نیز بسیار موثر بوده است.
علی بیگی در مورد افزایش حقوق کارگران گفت: قرار است در نشستی که با حضور کانون های استانی در آینده نزدیک برگزار خواهیم کرد، در این مورد به جمع بندی برسیم.
در استان کرمانشاه حدود ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ۲ میلیونی (معادل۴۰ درصد از جمعیت استان) زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که حدود سه هزار تن از این افراد را کارگران بیکار شده تشکیل می دهند.
وی ضمن دعوت از جامعه کارگری کشور برای مشارکت گسترده در انتخابات هفتم اسفند تاکید کرد: کارگران باید نقش آفرینی خود در این انتخابات را نشان دهند و با انتخاب هایی درست در تصمیم گیری های کلان برای سرنوشت خودشان سهیم باشند.
۶۵۳۹/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست