اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / کرمانشاه در هفته ای که گذشت (۱۳ تا ۱۹ بهمن)
n83203214-72834345.jpg

کرمانشاه در هفته ای که گذشت (۱۳ تا ۱۹ بهمن)

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، از جمله رویدادهای مهم خبری استان در هفته گذشته، افتتاح نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی با حضور استاندار، مدیران و فرماندهان نظامی و انتظامی استان در نمایشگاه بین المللی کرمانشاه واقع در بوستان شاهد کرمانشاه بود.
در این نمایشگاه بیش از ۵۰ دستگاه اجرایی استان توانمندی های خود را به مدت یک هفته در معرض دید عموم قرار داده و خدماتی نیز به آن ها ارائه شد.

** بیش از یک هزار طرح در دهه فجر به بهره برداری می رسد
استاندار کرمانشاه گفت: در دهه فجر انقلاب اسلامی یک هزار و ۱۴۹ طرح با اعتبار سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در استان به بهره برداری می رسد که ۹۳۳ طرح آن با اعتبار ۲ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی است.
هوشنگ بازوند در نشستی خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: سایر طرح ها هم در بخش اقتصادی است که هزار و ۳۸۹ میلیارد تومان برای تکمیل آنها هزینه شده است.
وی همچنین تعدادی طرح با اعتبار حدود ۴۰ میلیارد تومان در دهه فجر کلنگ زنی می شود.

** ۷۰ روستای کرمانشاه دهه فجر از نعمت آب سالم برخوردار می شوند
رییس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پنج مجتمع و ۱۷ پروژه تک روستای آبرسانی استان کرمانشاه به بهره برداری می رسد که ۷۰ روستای استان را از نعمت آب سالم شرب برخوردار می کند.
فرامرز شوهانی در بازدید از غرفه ایرنا در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی، اعتبار این پروژه ها را ۴۶ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: همزمان با دهه فجر ۱۱ پروژه آبرسانی به روستاها در سطح شهرستان ها به دست مسئولان کلنگ زنی خواهد شد.
وی در ادامه اظهار داشت: تا قبل از انقلاب ۱۲۸ روستا در سطح استان از آب سالم و بهداشتی برخوردار بود که پس از انقلاب این آمار به ۲ هزار و ۳۵۰ روستا افزایش یافته است.
رییس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه، همچنین تعداد خانوارهایی که در سال ۵۷ به آب سالم و بهداشتی دسترسی داشتند را ۹ هزار و ۶۰۰ خانوار با جمعیت ۵۰ هزار و ۸۸۸ نفر عنوان کرد که در سال۹۷؛ این آمار به ۱۴۶ هزار و ۵۸۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۴۱۷ هزار و ۵۸۷ نفر رسیده است.

** نرخ باسوادی در کرمانشاه بعد از انقلاب ۲ برابر شده است
مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه با اشاره به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی گفت: نرخ باسوادی استان بعد از انقلاب حدود ۲ برابر افزایش یافته و از ۴۸/۸۰ درصد به ۹۴/۷۰ درصد در رنج سنین ۱۰ تا ۴۹ ساله رسیده است.
مجید یزدان پناه، همچنین نرخ باسوادی بالای ۶ ساله استان قبل از انقلاب را ۴۷/۵۰ درصد ذکر کرد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی این آمار به ۸۷/۶۰ ارتقا یافته است.
وی در ادامه تعداد دانش آموزان سال ۵۷ استان کرمانشاه را ۹۴ هزار و ۴۸۷ نفر اعلام کرد که این آمار در سال ۹۷ به ۳۱۰ هزار و ۴۸۶ نفر رسیده است.
یزدان پناه با بیان اینکه قبل از انقلاب هیچ مدرسه عشایری در استان وجود نداشت، گفت: اکنون هشت هزار و ۶۵۹ دانش آموز عشایری با توجه به شرایط کوچ نشینی در آموزش و پرورش استان مشغول به تحصیل هستند.

** بیمه ایران ۱۴۷ میلیارد تومان خسارت در کرمانشاه پرداخت کرد
مدیرکل بیمه ایران استان کرمانشاه، از پرداخت ۱۴۷ میلیارد تومان خسارت به بیمه شدگان در استان در ۹ ماه سپری شده از سال جاری خبر داد و گفت: از این میزان ۱۱۶ میلیارد تومان آن مربوط به خسارات خودرو بوده است.
جمال یوسفی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه خسارات پرداخت شده در بخش های مختلف از جمله آتش سوزی، عمر، خودرو، درمان و سایر بخش ها بوده است، افزود: امسال تاکنون ۸۹ هزار و ۲۰۰ پرونده در تمام بخش ها در استان تشکیل شده است.

** ۱۳ پروژه برق منطقه ای در استان کرمانشاه افتتاح می شود
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب از افتتاح ۱۳ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۷۶ میلیارد ریال همزمان با دهه فجر و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در استان کرمانشاه خبر داد.
علی اسدی اظهار داشت: این پروژه ها در نقاط مختلف استان کرمانشاه راه اندازی می شود و با هدف افزایش ظرفیت و قابلیت اطمینان شبکه، طراحی و احداث شده است.

** نیروهای مسلح پشتوانه های نظام و انقلاب هستند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه از نیروهای مسلح به عنوان پشتوانه های نظام و انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: به برکت وجود این نیروهای مخلص و فداکار است که دشمن جرات کوچکترین تعرضی را به آب و خاک این میهن ندارد.
آیت الله «مصطفی علما» روز دوشنبه در دیدار با فرماندهان و مدیران نیروهای مسلح استان کرمانشاه که به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر انجام شد، اظهار داشت: حضور مقتدرانه نیروهای نظامی باعث رعب و وحشت دشمنان شده است.
وی ادامه داد: امروز در راس کشور فرمانده ای مقتدر و شجاع قرار گرفته است و افتخار بزرگی برای نیروهای مسلح و همه مسئولان است که سرباز این فرمانده بزرگ و لایق باشیم.
آیت الله علما تصریح کرد: ایران اسلامی در دوران حکومت ستمشاهی هیچ اختیاری از خود نداشت و تحت استعمار آمریکا و غرب قرار داشت اما با پیروزی انقلاب اسلامی کشورمان هم عزت پیدا کرد و هم استقلال یافت تا امروز و در چهل سالگی خود به یکی از بزرگترین قدرت های جهانی تبدیل شود.

** بیش از یک هزار واحد مسکن مهر در کرمانشاه به بهره برداری رسید
یک هزار و ۱۸ واحد مسکن مهر با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در استان به بهره برداری رسید.
در مجموع برای احداث این تعداد واحد مسکونی بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وزیر راه و شهرسازی ۳۶ واحد مسکونی مهر کارکنان امور اتباع بیگانه استانداری کرمانشاه را به نمایندگی از این تعداد واحد در شهرک فرهنگیان فاز ۲ کرمانشاه افتتاح کرد.
مابقی این واحدهای مسکن مهر شامل ۱۰۰ واحدی تعاونی مهر هرسین، ۳۶ واحدی کارکنان میراث فرهنگی، ۳۲ واحدی انجمن شرکتها، ۱۸۴ واحدی تعاونی مسکن مهر مولوی شهر جوانرود، ۳۰۰ واحدی مهرآوران کنکاور و ۳۳۰ واحدی خودمالکین سطح استان کرمانشاه است.
وزیر راه و شهرسازی در سفر یک روزه خود ۱۶ پروژه را در قالب طرح های مختلف با ۳۴۰ میلیارد ریال اعتبار در سطح استان کرمانشاه افتتاح کرد.

** ۱۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه رازی تحصیل می کنند
رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه از تحصیل ۱۰۰ دانشجوی خارجی مقاطع ارشد و دکتری در این دانشگاه خبر داد و گفت: عمده این دانشجویان از کشور عراق هستند.
دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا در حاشیه بازدید از غرفه خبرگزاری ایرنا در نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در بوستان شاهد کرمانشاه اظهار داشت: بررسی تحولات آموزش عالی طی ۴۰ سال اخیر نشانگر رشد حدود ۲ هزار درصدی در بسیاری از شاخص هاست.
وی افزود: در حالی که پیش از انقلاب تنها چهار رشته دانشگاهی در دانشگاه رازی وجود داشت هم اکنون این تعداد به حدود ۳۰۰ کد رشته افزایش پیدا کرده اند که ۷۰ درصد آن ها مربوط به تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) است.
اعلمی آل آقا خاطرنشان کرد: هم اکنون نیز حدود ۱۱ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در این دانشگاه تحصیل می کنند که ۳۰ درصد آن ها در حال سپری کردن دوران تحصیلات تکمیلی خود هستند در حالی که پیش از انقلاب دانشجوی ارشد در استان بسیار کم بود.

** تمام هدف و سعی پلیس امنیت آفرینی در جامعه است
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه، خدمت به مردم و رفع مشکلات و گرفتاری های آنان را افتخار پلیس و مجموعه بزرگ نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: تمام هدف و سعی پلیس امنیت آفرینی در جامعه و آسودگی خیال مردم است.
سردار «منوچهر امان اللهی» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا که به مناسبت چهل سالگی انقلاب برگزار شد، وظیفه ذاتی پلیس را استقرار نظم و امنیت در جامعه عنوان کرد و گفت: اقدام های قابل توجهی که در حوزه های مختلف چه در حوزه پیشگیری و چه در حوزه مقابله صورت می گیرد برای افزایش امنیت در جامعه است.
وی ادامه داد: برخورد با معضلات اجتماعی، ناهنجاری ها، کشف جرائم در سریعترین زمان ممکن، برخورد با هنجارشکنان، امنیت بخشی میان مردم و پیشگیری از وقوع جرائم دیگر برنامه هایی است که پلیس دنبال می کند.
سردار امان اللهی با بیان اینکه پلیس کرمانشاه نیز سیاست های کلان ناجا را دنبال می کند، افزود: با مجموعه اقدام های صورت گرفته امروز کرمانشاه به یکی از امن ترین استان های کشور تبدیل شده است.

** کاهش ۱۳ درصدی طلاق در کرمانشاه
مدیرکل سازمان ثبت احوال استان کرمانشاه، از کاهش ۱۳ درصدی طلاق در ۱۰ ماه گذشته از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ خبر داد و گفت: ازدواج نیز در این مدت حدود سه درصد افزایش یافته است.
صادق خدادادی افزود: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۴۴ ازدواج و پنج هزار و ۲۵۴ مورد طلاق در استان ثبت شده بود که خوشبختانه امسال طلاق روند کاهشی و ازدواج روند افزایشی داشته است.
وی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال به عنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه ثبت وقایع حیاتی چهارگانه تولد، ازدواج، طلاق و وفات را بر عهده دارد، گفت: در ۱۰ ماه گذشته ۲۵ هزار و ۲۵۴ ولادت در استان ثبت شده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۲۷۲ نوازد پسر و ۱۱ هزار و ۹۸۳ نوزاد دختر است.

** مسابقات کشتی جام تختی از کیفیت خوبی برخوردار است
وزیر ورزش و جوانان، از کیفیت مسابقات جام تختی و کشتی های برگزار شده آن ابراز رضایت کرد و گفت: این رقابت ها از لحاظ کمی و کیفی وضعیت مناسبی دارد.
مسعود سلطانی فر در حاشیه مراسم افتتاحیه مسابقات کشتی جام جهان پهلوان تختی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور کشتی گیران کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان و … در مسابقات جام تختی در کنار کشتی گیران داخلی بر غنای مسابقات افزوده است.
وی ادامه داد: با توجه به وجود زیرساخت های مناسب در کرمانشاه و در حال ساخت بودن یک مجموعه ورزشی استاندارد ۶ هزار نفری این استان حتی شانس میزبانی مسابقات جهانی کشتی را دارد.
سلطانی فر گفت: سابقه خوب میزبانی کرمانشاه در رویدادهای مهم ورزشی از جمله جام جهانی (۲۰۱۷) کشتی به ما این امیدواری را داده است که می توانیم بیش از پیش روی این استان حساب باز کنیم.

** مردم حضور باشکوهی در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی و توطئه دشمنان در راه اندازی ناآرامی ها و تحریم ها علیه کشورمان؛ از مردم خواست حضور جدی و باشکوهی در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند.
آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته کرمانشاه افزود: شعار مرگ بر آمریکا به معنای دشمنی و تنفر مردم ایران از مردم امریکا نیست بلکه فقط علیه سران آنها مثل ترامپ و وزیر امور خارجه است که علیه مردم ما اقدام های خصمانه ای انجام می دهند.
وی با اشاره به گرانی و تورم ناشی از تحریم ها بیان داشت: دشمنان به دنبال این هستند که با ایجاد مشکلات اقتصادی مردم را از مسیر اصلی انقلاب منحرف کنند ولی مردم ایران برای پیروزی انقلاب بهترین جوانان خود را تقدیم انقلاب کردند و هم اکنون هم این راه را ادامه می دهند.

** وحدت رمز ماندگاری انقلاب و امنیت آفرین برای کشور است
امام جمعه اهل سنت کرمانشاه نیز یکی از رموز ماندگاری انقلاب اسلامی را وحدت دانست و‌ گفت: طی چهل سال گذشته فرقه ها و جریانهایی به وجود آمدند که برخی به نام سنی و برخی به نام شیعی به اصل اسلام تاختند و بر طبل دشمنی و تفرقه کوفتند اما سرانجامی جز تباهی و نیستی در انتظارشان نبود.
ماموستا ملامحمد محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع امام شافعی با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: چهل سالگی نشانه تکامل و بالندگی است و دیگر هیچ تندبادی هم نمی تواند درخت تنومند چهل ساله را در معرض خطر قرار دهد.
وی، سنی و شیعی را در کنار هم امنیت آفرین توصیف کرد و تاکید کرد: اختلاف افکنی حربه دشمنان این مردم است که با روشهای مختلف به آن دست می زنند اما مردم دیگر هوشیار شده اند و می توانند این صداهای ناموزون و این انحرافات را تشخیص دهند و درک عمیق مردم از لزوم‌ وحدت اجازه رشد این تفکرات و جریانات را نمی دهد.

** ایران قهرمان مسابقات کشتی آزاد جام تختی شد
سی و نهمین دوره مسابقات کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی که با حضور ۱۴۷ کشتی گیر از ۱۰ کشور در سرسرای امام خمینی (ره) شهر کرمانشاه برگزار شد، با قهرمانی تیم ایران به پایان رسید.
پس از تیم کشورمان که با ۲۱۵ امتیاز قهرمان شد، تیم های آذربایجان با کسب ۱۱۲ امتیاز و قرقیزستان با ۱۰۴ امتیاز به ترتیب عناوین نایب قهرمانی و سومی را کسب کردند.
همچنین ۵۷ کیلوگرم میخاییل ایوانوف از روسیه، ۶۱ کیلو اولوبک ژولدوشبیکوف از قرقیزستان، ۶۵ کیلو ارنازار آکماتالیف از قرقیزستان، ۷۰ کیلو یونس امامی از ایران، ۷۴ کیلو حاجی مراد گادجیف از آذربایجان، ۷۹ کیلو بهمن تیموری از ایران، ۸۶ کیلو کامران قاسم پور از ایران، ۹۲ کیلو ارشک محبی از ایران، ۹۷ کیلو علیرضا گودرزی از ایران و در ۱۲۵ کیلوگرم نیز یدالله محبی از ایران عناوین قهرمانی و مدال طلا را کسب کردند.
۷۴۵۸/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

برچسب ها

اجتماعي

رويدادهاي خبري هفته

استان كرمانشاه

دهه فجر

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست