اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / کرمانشاه استان پنجم شد
82543850-71639336.jpg

کرمانشاه استان پنجم شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

در این یادداشت آمده است: جشن ملی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در حالی به صورت خودجوش در تمامی شهرهای کشور و در خیابان‌ها برگزار شد که تصاویر و فیلم‌های ارسال شده در شبکه‌های اجتماعی نشان از شور و هیجان زایدالوصف کرمانشاهی‌ها در این روز داشت.
این شور و حال مضاعف بدون دلیل نیست چرا که مردم کرمانشاه با ۶۸/۱۶ درصد پنجمین استانی بودند که بیشترین رای را به سبد انتخاباتی رئیس‌ جمهور ریختند. بی‌دلیل نبود که در ۲ سفر حسن روحانی به کرمانشاه، استقبال از وی به‌گونه‌ای بود که همراهان رئیس‌جمهور آن را ویژه و خاص خطاب می‌کردند.
سید ابراهیم رئیسی کاندیدای جریان اصولگرا نیز ۳۰/۵۸ آرا مردم استان یا ۳۱۳ هزار و ۸۹۶ رای را به خود اختصاص داد.
در حالی که تلویزیون و برخی رسانه‌های اصولگرا در جریان سفر ابراهیم رئیسی به کرمانشاه، سعی داشتند با بهره ‌گیری از ترفندهای رسانه‌ای مثل تصاویر با کادر بسته و از نمای نزدیک، این‌ گونه القاء کنند که جمعیت بسیار زیادی با ازدحام در محل سخنرانی رئیسی حاضر شده‌اند؛ اما گفته‌های برخی شاهدان عینی و بالاخره انتشار یک تصویر از مسجد محل سخنرانی وی نشان داد که جمعیت بسیار کم و معمولی برای سخنرانی یک نامزد ریاست جمهوری آمده است که حمایت یک جناح اصلی سیاسی و برخی حمایت‌های پیدا و پنهان خاص را با خود دارد.
همان حمایت‌هایی که حسن روحانی به کرات در سخنرانی‌های خود از آن سخن گفت و گلایه کرد و خواستار توقف آن شد.
استان کرمانشاه در زمینه میزان مشارکت به رقم کشوری بسیار نزدیک بود. میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم همچون دور پیش ۷۳ درصد بود که مردم استان نیز در همین اندازه با ۷۲/۹۸ درصد مشارکت داشتند.
دالاهو، پاوه و روانسر به ترتیب بیشترین رای را به حسن روحانی داده بودند. در شهرستان دالاهو حسن روحانی با کسب ۸۷/۱۰ درصد آرا صاحب رکورد بود. البته مردم این شهرستان رکورد دیگری هم به نام خود ثبت کردند. کمترین میزان آرا رئیسی در استان در این شهرستان با ۱۲/۲۷ درصد بود.
شگفتی اما در شهرستان سنقر و کلیایی به وقوع پیوست. جایی که روحانی با ۵۳/۵۴ درصد کمترین رای را در میان شهرستان‌های استان به دست آورد و سیدابراهیم رئیسی هم با ۴۴/۹۹ درصد بیشترین درصد آرا در میان شهرستان‌های استان کسب کرد.
نکته دیگری که از آمارها می‌توان به دست آورد این است که به طور کلی شهرستان‌های شرق استان کمتر از شهرستان‌های غربی به کاندیدای اصلاح‌ طلبان و اعتدال ‌گرایان یعنی حسن روحانی رای دادند.
به طوری که پس از سنقر و کنگاور که آرا روحانی زیر ۶۰ درصد بود در شهرستان‌های هرسین و صحنه نیز درصد آرا روحانی به ترتیب روی عدد ۶۰/۳۶ و ۶۰/۸۴ باقی ماند.
این در حالی است که در حوزه غربی استان، پس از دالاهو که با بیش از ۸۷ درصد بیشترین آرا به نام روحانی نوشته شده بود در مابقی شهرستان‌های غربی استان چون قصرشیرین و سرپل ذهاب درصد آرا روحانی بیش از ۷۰ درصد و در شهرستان‌های اسلام آبادغرب و گیلانغرب نزدیک به ۷۰ بود.
در اورامانات میزان آرا روحانی بسیار بالاتر بود. مردم پاوه، روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی به ترتیب ۸۳/۸۰، ۸۱/۰۱، ۷۹/۵۴ و ۷۵/۷۲ درصد از آرا خود را به حسن روحانی اختصاص داده بودند که از میانگین کشوری و استانی آرا روحانی بسیار بالاتر بود.
بدین ترتیب پرونده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بسته شد. با مشارکت خیره کننده مردم و آرا قاطعی که به نام حسن روحانی به صندوق‌های رای ریختند.
۸۰۶۶ انتشاردهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اجتماعي
  • كرمانشاه
  • استان پنجم
  • آواي كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست