اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / پوشش گیاهی مناسب، می تواند ۴۰ درصد جذب آب را افزایش دهد
82450666-71454840.jpg

پوشش گیاهی مناسب، می تواند ۴۰ درصد جذب آب را افزایش دهد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، مراد شیخ ویسی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز ۱۲ اسفند کرمانشاه افزود: ۶۵ درصد از بارندگی سالانه استان تبخیر، یک و نیم میلیارد متر مکعب از استان خارج، یک و نیم میلیارد متر مکعب وارد زمین و یک میلیارد متر مکعب هم در پشت سدهای استان جمع می‌شود.

** بهترین بخش زاگرس در کرمانشاه است
وی با اشاره به اهمیت جنگل های زاگرس تاکید کرد: ۴۰ درصد از منابع آب کشور از طریق زاگرس تامین می شود و در این بین بهترین مناطق زاگرس متعلق به استان کرمانشاه است.
شیخ ویسی افزود: هم اکنون حدود ۸۰ هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.
وی وقوع آتش‌سوزی را یکی دیگر از دلایل نابودی پوشش گیاهی در استان دانست و اظهار داشت: در سال گذشته تعداد و وسعت آتش سوزی جنگل ها و مراتع استان زیاد بود که اثرات نامطلوب آن به ‌صورت فرسایش خاک و از دست رفتن منابع طبیعی و پوشش گیاهی خود را نشان می دهد.
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه، شخم زدن اراضی منابع طبیعی را یکی دیگر از تهدیدهای این حوزه نام برد و گفت: این کار با هدف افزایش مساحت زمین های دیم کشاورزی صورت می گیرد.

** اگر منابع طبیعی حمایت نشود، باید منتظر سرایت هوای خوزستان به کرمانشاه باشیم
او حمایت و تقویت پوشش گیاهی استان کرمانشاه را ضروری و برای محیط زیست استان کلیدی برشمرد و افزود: هر سه عنصر حیاتی هوا، آب و خاک نیازمند وجود پوشش گیاهی مناسب هستند.
به گفته شیخ ویسی مشکل ریزگردها که هم اکنون در جنوب کشور به یک بحران تبدیل شده است در نتیجه از بین رفتن پوشش گیاهی در کشور همسایه سپس استان خوزستان ایجاد شده و اگر پوشش گیاهی استان کرمانشاه هم به درستی حمایت نشود در آینده باید شاهد ریزگردهای وسیع‌تر در این استان باشیم.
شیخ ویسی کاهش شدت نور آفتاب و سرعت باد را از دیگر مزایای وجود پوشش گیاهی دانست و گفت: این وضعیت سبب کاهش تبخیر آب، جذب بیشتر منابع آبی در زمین و جلوگیری از هدر رفت بارندگی‌ها می‌شود.
به گفته او هر هکتار پوشش گیاهی می تواند ۵۳۰ لیتر آب را در خود نفوذ دهد و باعث ماندگاری آن شود.
در استان کرمانشاه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مرتع و ۵۲۷ هزار هکتار جنگل وجود دارد که ۲۱ درصد سطح مساحت استان جنگل است.
همچنین ۱۶۳هزار هکتار منطقه حفاظت شده گونه های مختلف جانوری و گیاهی در استان وجود دارد که این رقم ۶ و هفت دهم درصد از مساحت کل استان را شامل می شود در حالی که طبق استاندارد جهانی باید این مساحت ۱۰ درصد باشد.
در کنار ۸۰ زیستگاه مهم، ۴۸ گونه پستاندار، ۱۸۰ گونه پرنده، ۳۳ گونه ماهی، ۳۵ گونه خزنده – ۲ زیست و نیز هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی با هشت هزار گونه نادر هم در استان کرمانشاه وجود دارد.
۷۴۴۴/۸۰۶۶ خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • منابع طبيعي
  • پوشش گياهي
  • مراد شيخ ويسي

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست