اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / پنج درصد از صادرات غیرنفتی کشورمان ازطریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود
82496368-71546271.jpg

پنج درصد از صادرات غیرنفتی کشورمان ازطریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله رازانی روز دوشنبه در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی و روابط خارجی استان در سرسرای تدبیر استانداری افزود: در سال گذشته به همت دولت تدبیر و امید ۲۵ درصد از واردات کشور کاهش و صادرات ۴۰ درصد افزایش یافت و برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی تراز تجاری کشور مثبت شد.
وی صادرات را پایه توسعه هر کشور و منطقه ای دانست و گفت: هیچ شکی نیست بدون صادرات اعم از علم فن آوری و کالا، توسعه ای هم رخ نخواهد داد.
رازانی در ادامه گفت: صادرات غیرنفتی از مرزهای استان کرمانشاه در سال ۹۵ نسبت به سال های گذشته کاهش داشته که باید علت های آن مورد بررسی کارشناسان قرار بگیرد.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از مرزهای کرمانشاه صورت می‌گیرد، گفت: یکی از مهمترین راه های توسعه صادرات است که علاوه بر ارائه خدمات به صادرات کالاهای دیگر استان ها، باید زمینه صادرات تولیدات داخل استان نیز فراهم شود.
وی به مرز ۳۷۱ کیلومتری استان کرمانشاه با عراق اشاره کرد و گفت: هم مرز بودن با یک کشور یک مزیت خوب اقتصادی برای توسعه است و باید با جدیت تمام و تلاش مشکلات سر راه تولیدات داخلی برای صادرات و گمرک ها و بازارچه های استان را برطرف کنیم.
رازانی با ابراز رضایت از عملکرد مرز سومار و بازارچه شیخ صالحه برای صادرات کالا از فرمانداران شش شهرستان مرزی استان خواست تمام شرایط را برای توسعه و تقویت گمرک ها و بازارچه ها فراهم کنند.

**خبر خوب برای خانوارهای مرزنشین
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: با پیگیری های به عمل آمده به زودی سهم سوخت مردم مرزنشین از صادرات فرآورده های نفتی و نفتی از مرزهای کرمانشاه مشخص خواهد شد.
وی در ادامه توضیح داد: از طرف دولت و وزارتخانه نفت برای استان های مرزی به منظور محرومیت زدایی یک سهمیه سوخت برای صادرات در نظر گرفته شده که امسال این سهم سوخت برای حدود ۹۱ هزار خانوار مرزنشین استان کرمانشاه اجرایی خواهد شد.
وی در ادامه به نحوه چگونگی پرداخت سود سهم سوخت به خانوارهای مرزنشین پرداخت و گفت: وزارت نفت به ازای هر خانوار مرزنشین که توسط استانداری به آنها معرفی می شود، بیش از هزار لیتر سهمیه نفت در نظر می گیرد و در اختیار استان قرار می دهد و کارگزار استان سود حاصل از فروش آن را به حساب خانوار واریز خواهد کرد.
رازانی در پایان درگذشت عارف لرستانی هنرمند برجسته کرمانشاهی را به خانواده داغدار وی و مردم کرمانشاه تسلیت گفت.
۳۲۰۹/۸۰۰۶۶ خبرنگار:عبادالله آذرگون ** انتشاردهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • صادرات غير نفي
  • استاندار كرمانشاه
  • اسدالله رازاني

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست