اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / پایان سونامی سرنگ آلوده به اچ آی وی، اوضاع کرمانشاه خوب است
81948703-70493593.jpg

پایان سونامی سرنگ آلوده به اچ آی وی، اوضاع کرمانشاه خوب است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت ۱۵ آذر امسال در همایش روز جهانی ایدز اعلام کرد که طبق آمار رسمی ’۳۰ هزار و ۱۸۳ نفر’ در ایران مبتلا به ویروس HIV هستند.
به گفته وی اکنون اعتیاد تزریقی ۴۰ درصد، تماس جنسی ۴۰ درصد و انتقال از طریق مادر به فرزند چهار درصد موارد ایدز را به خود اختصاص می دهند.
علی کماسی، کارشناس مسئول ایدز و بیماری های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم دی ماه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: الگوی انتقال بیماری در این استان مشابه الگوی کشوری است؛ یعنی اعتیاد تزریقی و تماس جنسی بیشترین عامل انتقال ویروس HIV است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه اما این موضوع را قبول ندارد.
علی شمشیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بیشترین عامل انتقال ویروس HIV در استان کرمانشاه از طریق رابطه جنسی کنترل نشده است و این ویروس به ندرت از راه اعتیاد تزریقی منتقل می شود.
وی در تایید این مدعا افزود: آمار انتقال ویروس از طریق تزریق در گذشته بالا بود اما طی سال های اخیر توزیع بسته های بهداشتی (شامل سرنگ، کاندوم و…) بین معتادان استان به خوبی انجام شده؛ طوری که این کار به یک الگو برای سایر استان ها و حتی خاورمیانه تبدیل شده است.
به اعتقاد شمشیری، مراکز خدمات کاهش آسیب وابستگی به مواد مخدر، آنقدر در استان زیاد شده است که به مرز اشباع رسیده و حتی هیچ محدودیت مالی هم برای حمایت از متقاضیان تاسیس مراکز جدید وجود ندارد.
آمار جدیدی از میزان ابتلای معتادان به ویروس HIV در نتیجه استفاده از سرنگ آلوده منتشر نشده اما علیرضا جزینی، قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در سفری که دی ماه سال گذشته به کرمانشاه داشت، گفته بود: تا پیش از این ۷۶ درصد معتادان استفاده کننده از سرنگ مشترک به ایدز مبتلا می شدند اما با ایجاد مراکز کاهش آسیب و توزیع اقلام بهداشتی، این آمار در سال ۹۳ به ۴۵ درصد کاهش یافت.
گرچه در سال هایی آغازین شیوع HIV در کشور، مهمترین عامل انتقال این ویروس، فرآورده های خونی سپس تزریق با سرنگ آلوده بود اما به گواه آمارها، اکنون رابطه جنسی کنترل نشده در حال سبقت گرفتن از اعتیاد تزریقی است.
کارشناس مسئول ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرده که ‘بیش از ۱۰ هزار’ بیمار آلوده به HIV در استان وجود دارد که تاکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر آنان شناسایی شده اند؛ البته با توجه به اینکه آن آمار تجمیعی است، هزار و ۲۰۰ نفر مبتلایان فوت کرده اند؛ یعنی بیشتر از یک سوم.
طبق آمار کماسی، اکنون دو هزار و ۳۰۰ بیمار HIV شناسایی شده در استان زندگی می کنند و هنوز هویت حدود ۸۰ درصد از سایر مبتلایان ناشناخته است.
حدود ۱۵ درصد مبتلایان شناسایی شده هم تحت پوشش درمان رایگان قرار دارند که این آمار ۲۲ درصد از میانگین جهانی و ۶ درصد از متوسط کشوری کمتر است.
تعداد زیادی از مبتلایان از بیماری خود مطلع نیستند و عده ای هم از انگی که اطرافیان ممکن است به آنان بچسبانند، می ترسند؛ این دو موضوع اصلی ترین دلایل شناسایی نشدن بخش زیادی از مبتلایان استان و مراجعه نکردن آنان برای درمان است.
طبق برنامه سازمان ملل، تا سال ۲۰۲۰ حداقل باید ۹۰ درصد بیماران HIV شناسایی شوند، دست کم ۹۰ درصد از شناسایی شده ها زیرپوشش درمان قرار گیرند و حداقل ۹۰ درصد مبتلایان تحت درمان هم به سلامتی و درمان برسند.
از این برنامه با عنوان ’۹۰ – ۹۰ – ۹۰′ یاد می شود که اکنون رقابت زیادی برای تحقق آن بین کشورها وجود دارد.
۷۴۴۴/۸۰۶۶
عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست