اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / هزینه های سنگین تبلیغاتی در انتخابات /دغدغه خدمت رسانی یا مادی گرایی

هزینه های سنگین تبلیغاتی در انتخابات /دغدغه خدمت رسانی یا مادی گرایی

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به طور کلی کلمه انتخابات گزینش اصلح فرد یا افرادی از جامعه از طرف مردم تلقی می شود و برای تحقق این امر باید امکانات، محیط مناسب و مساعد برای مردم نیاز است که از سوی دستگاه های اجرایی و نظارتی مهیا شود.
سیاست گذاران امر انتخابات باید مردم را از چارچوب و ضوابط حاکم بر انتخابات آگاه سازند و چگونگی انتخاب اصلح را روشن و تبیین کنند.
در هر انتخاباتی باید مردم آگاهانه برای انتخاب فرد اصلح از بین سوابق افراد جستجو کنند و فردی را برگزینند که از هر جهت نقشی اثرگذار در پیشبرد اهداف و برنامه های کشور و آبادانی منطقه داشته باشد.
در این بین انتخابات مجلس نیز از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که مجلس شورای اسلامی بر پایه قانون اساسی عامل مهم استقلال، رشد و آزادی مردم است که با تصویب قوانین و داشتن اهرم حق تذکر و استیضاح دولت می تواند جلوی هرگونه سوء استفاده را بگیرد.
رأی دهندگان نیز باید با اطلاع از وضعیت جامعه و کسانی که می توانند جامعه اسلامی ما را به سوی تعالی هدایت کنند انتخاب اصلح خود را به انجام برسانند.
مسئولان امر برگزاری انتخابات باید محیط انتخابات را از آلودگی ها پاک کنند و نگذارند افراد و یا گروه هایی از جامعه با ایجاد جو و فشار سیاسی انتخابات سالم را تحت الشعاع خود قرار دهند و آن را از مسیر اصلی خود دور کنند.
چارچوب نحوه برگزاری انتخابات را قانون انتخابات تعیین می کند که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است و همه افراد و گروه ها باید آن را محترم بشمارند و در مسیر آن حرکت کنند.
اگر ضوابط از سوی همه اقشار جامعه رعایت شود و با اعتمادی که مردم به مجریان و برگزار کنندگان انتخابات می کنند بی شک به طور گسترده در صحنه انتخابات حضور خواهند یافت و با هر سلیقه و فکری که داشته باشند فرد اصلح را با تحقیق و تشخیص خود انتخاب خواهند کرد.
اما متاسفانه انتخابات به ویژه عرصه انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کشور ما مدتها است که رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و آن هم صرف هزینه های سنگین برای تبلیغات برای کسب کرسی سبز رنگ مجلس است.
انجام هزینه های سنگین تبلیغات برای کسب آرای بیشتر از سوی نامزد های انتخاباتی یک امر مرسوم شده است اما در استان کرمانشاه و به ویژه در حوزه انتخابیه قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب این امر گاهی فراتر از حد مرسوم خود نشان می دهد.
صرف هزینه های سنگین برای تهیه دفترهای تبلیغاتی، چاپ بنر، پوستر، برگزاری محافل و ضیافت های نهار و شام گاهی چند صد نفری برای هواداران و بطور کلی هزینه های میلیونی و در فضای مجازی نیز با صرف هزینه های سنگین برای خرید پهنای باند اینترنت اکنون به یک معضلی تبدیل شده است.
برخی از نامزدهایی که چندین دوره در عرصه انتخابات با هم رقابت می کنند به تبع آن هم هر دوره چند میلیارد ریال نیز خرج می کنند که در نهایت نیز از رفتن به خانه ملت باز می مانند.
برگزاری محافل و مجلس های خصوصی، مهمانی های مختلف شرکت در آیین های ختم و ترحیم و دیگر مراسم مذهبی یکی از اندک کارهایی است که در مناطق غرب استان کرمانشاه مرسوم است.
نزدیکتر شدن به ایام پایانی انتخابات نشان دهنده این است که نمایندگی فرصتی برای همه مردم نیست که وارد این عرصه شوند و داشتن توانایی مالی بسیار بالا یکی از فاکتورهای حضور در این عرصه است.
فردی که با هزینه میلیاردی وارد مجلس شورای اسلامی می شود ابتدا به دنبال برگشت پول های هزینه شده خود یا واقعا به فکر خدمت به مردم است.
برخی از نامزدهای انتخاباتی که با هزینه های میلیاردی و با تکیه بر این پول های کثیف به مجلس راه یابد آیا می تواند قانونگذاری امین ، خادمی صادق و زبان راستین مردم و حافظ منافع مردم و میهنش باشد؟
بطور قطع چنین فرد راه یافته به مجلس باید دو سال از دوران نمایندگی را صرف جبران هزینه های سنگین تبلیغات خود کند تا بتواند از راه های غیرمشروع و با رانت خواری پول های هزینه کرده را جبران کند و دوسال آخر نمایندگی را نیز صرف انباشتن پول لازم کند تا بتواند هزینه انتخابات بعدی اش را تامین کند.
رواج قول های پوچ و توخالی از سوی برخی نامزدهای انتخاباتی نیز سال هاست که به ترفندی تکراری برای رای جمع کردن به خصوص از تحصیل کرده های بیکار تبدیل شده است.
قول استخدام و اشتغال در شرکت های خصوصی و دولتی از سوی برخی نامزدهای انتخابات باعث می شود تا تحصیل کرده بیکار رانده شده از همه جا تمام تلاشش را برای جذب آرای نامزد مورد نظر بکار ببند ولی بعد از ورود نامزد موردنظر به مجلس تازه متوجه وعده وعید دروغ فلان داوطلب می شود.
تعیین مسئولیت های مدیریتی و مدیرکلی از دیگر ترفندهای انتخابات و رای آوردن است که توسط برخی نامزدهای انتخاباتی مورد توجه قرار گرفته است و این تقسیم مسئولیت های مدیریتی در سطح استان و شهرستان ها نشان می دهد که نامزد بعد از انتخاب بدنبال عزل و نصب هایی می رود که از نظر قانونی نه تنها وظیفه او نیست بلکه دخالت در کار دستگاه های اجرایی است که در واقع دخالت در عزل و نصب ها، نماینده را از وظیفه اصلیش که همان قانونگذاری است دور می کند.
در حوزه قصرشیرین نیز هستند نامزدهایی که با جمع آوری ثروت در قبال این وکالت میلیارد ها ریال هزینه می کنند تا وارد خانه ملت شوند و چیزی که در این بین بسیار مهم است این است که این رویه در بین برخی نامزدهای جدید و حتی نامزدهایی که تجربه نمایندگی مردم در مجلس را داشته اند از گذشته تاکنون مرسوم بوده است.
تشکیل تیم های کاری از بین نزدیکان و افراد سرشناس منطقه که در بین مردم جایگاه خاصی دارند و دادن پول های زیاد به آنها برای جمع آوری رای دیگر افراد و جذب آرای بیشتر و حتی گاهی دادن شعارهای تبلیغاتی دروغ و تخریب چهره یکدیگر نیز به یک امر عادی تبدیل شده است.
اما چیزی که در گذشته به اثبات رسیده بعضا خرید و فروش رای در روز برگزاری انتخابات است و متاسفانه این امر در بین افرادی که از سواد و آگاهی کمتری برخوردار هستند بیشتر شایع است.
شاید برای برخی از افرادی که بیکار هستند نیز ایام تبلیغات فرصت مناسبی باشد تا مقداری نقع مالی کنند و چیزی که در این بین مایه تاسف است این است که در روز رای گیری در کنار برخی شعب اخذ رای افراد خاصی از سوی برخی نامزدها سعی می کنند با پرداخت مبلغی بر رای مردم تاثیر بگذارند.
در این روزها که هر قدر به روز تعیین سرنوشت نزدیک می شویم اگر گذارا سری به منزل هریک از نامزدها بزنید به خوبی معلوم است که تجمع زیادی تا پاسی از شب وجود دارد که آن هم مستلزم صرف هزینه زیاد است.
در این بین کافی است اندکی تامل کنیم و هدف از تشکیل انقلاب اسلامی و دوره های اول انقلاب که خبری از این رزمایش های پولی نبود و یک نامزد بدون صرف هزینه های زیاد وارد دستگاه قانونگذاری می شد را به یاد بیاوریم.
چه خوب است معیار انتخاب ما از بین افراد اصلح گزینشی باشد چرا که برای این نظام و برای دفاع از دستاوردهای آن که مجلس شورای اسلامی نیز یکی از آنهاست کم هزینه نکرده ایم و شهدای بسیاری در این مسیر داده ایم.
دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با سراسر کشور هفتم اسفند ماه امسال در۱۹۰ شعبه اخذ رای با مشارکت بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی و انتظامی در مرکز حوزه انتخابیه قصرشیرین برگزار می شود.
از مجموع شعب پیش بینی شده اخذ رای در این حوزه انتخابیه ۳۶ شعبه مربوط به شهرستان قصرشیرین است که بیش از۷۰۰ نفر از عوامل برگزاری انتخابات کار رای گیری از مردم را بر عهده دارند.
قصرشیرین مرکز حوزه انتخابیه شهرستانهای سرپل ذهاب و گیلانغرب است که از این حوزه انتخابیه یک نفر بعنوان نماینده به خانه ملت راه می یابد.
در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری در شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از مجموع جمعیت حدود ۲۲۰ هزار نفری این شهرستان ها ۱۲۵ هزار نفر واجد شرایط رای هستند.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارد.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات
  • مجلس
  • قصرشیرین

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست