اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / معاون فرماندار قصرشیرین: کاهش نرخ باروری تهدیدی جدی برای جامعه است
82086439-70747382.jpg

معاون فرماندار قصرشیرین: کاهش نرخ باروری تهدیدی جدی برای جامعه است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، نعمت الله نازپرورده روز سه شنبه در همایش ‘پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت’ در سرسرای غدیر قصرشیرین افزود: پیرشدن جمعیت یک کشور آسیب های بسیار جدی به همراه دارد که از جمله آن کاهش توان نظامی است.
وی اظهار کرد: علت مهاجر پذیر بودن بیشتر کشورهای اروپایی کاهش نرخ باروری آنهاست و جمعیت آنها در حال پیر شدن است از این رو با اتخاذ راهکارهایی از جمله ایجاد اشتغال برای مهاجران، آنها را به سمت کشورهای خود سوق می دهند.
وی بیان کرد: هرم جمعیتی جامعه به سمت پیر شدن است و برای جلوگیری از ادامه این روند باید فرهنگ سازی مناسبی صورت گیرد و به اقتصاد و اشتغال نیز توجه بیشتری شود.
معاون فرماندار قصرشیرین اظهار داشت: قدرت نظامی یک کشور در گرو جوان بودن جمعیت آن است و در هشت سال دفاع مقدس، سن رزمندگان و بیشتر شهدای ما بین ۱۶ تا ۲۵ سال بود که حماسه ای مانند سوم خرداد را رقم زدند.
نازپرورده، ضعیف شدن رابطه خویشاوندی و از بین رفتن نسبت های فامیلی را یکی از بزرگ ترین معضل های سیاست های کاهش جمعیت و تک فرزندی عنوان کرد.
وی گفت: تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های جمعیتی بر برنامه ریزی منظم در کنار شاخص های تولید ، اشتغال ، فرهنگ ، اقتصاد و سایر بخش ها است که با جدیت باید لحاظ شود.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرشیرین هم در این آیین گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های جوامع بشری از گذشته تا به امروز توجه به رشد و یا کاهش جمعیت است.
خسرو کریمی افزود: در ۲ دهه گذشته آهنگ باروری کلی جمعیت از ۶ و هشت دهم درصد به هشت و یک دهم درصد در سال ۹۰ رسیده که این امر بیانگر پیرشدن جمعیت و افزایش شمار سالمندان در کشور است.
وی افزود: یکی از علت های این امر مهاجرت از روستا به شهر است که نسبت سالمندان در روستاها هم افزایش یافته و مناطق روستایی به عنوان قطب اقتصاد و تولید با کاهش جمعیت جوان و پویا مواجه است.
کریمی افزود: براساس آماره ثبت احوال شهرستان شمار موالید در سال ۹۳ از ۳۲۷ مورد به ۳۷۳ تولد در سال ۹۴ افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: کاهش میانگین سن ازدواج تا تولد فرزند اول به کمتر از سه سال و همچنین کاهش میانگین سنی فرزند اول تا فرزند دوم به کمتر از پنج سال را از سیاست های جمعیتی کشور عنوان کرد.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعي
  • همايش
  • جمعيت
  • قصرشيرين

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست