اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / مشارکت سیاسی زنان در عرصه محلی بیش از حضور آنان در عرصه های ملی است
81961468-70517670.jpg

مشارکت سیاسی زنان در عرصه محلی بیش از حضور آنان در عرصه های ملی است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، سوسن باستانی روز شنبه در نشست بررسی عوامل و موانع مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و سیاسی که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد اظهار کرد: نحوه مشارکت بانوان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر و روستا به خوبی موید همین مطلب است که گرایش بانوان ما برای فعالیت سیاسی در عرصه محلی بسیار بیشتر است.
وی ادامه داد: در حالی که در مجلس نهم شورای اسلامی در مجموع ۲۴۹ داوطلب زن ثبت نام و ۳٫۶ درصد آنان توانستند به مجلس راه پیدا کنند این رقم برای عضویت در شوراهای اسلامی و شهر و روستا چه از لحاط ثبت نامی و چه از نظر انتخاب شدگان بسیار بیشتر است.
باستانی گفت: هم کنون جمهوری اسلامی ایران از لحاظ مشارکت بانوان در عرصه های اقتصادی و سیاسی جزو پنج کشور آخر جهان است.
وی همچنین با اشاره به تفاوت های جنسیتی که بین زن و مرد در جامعه کنونی وجود دارد، گفت: با وجودی که تعداد دانشجویان دختر ما بخصوص در دانشگاه های دولتی بیش از پسران است اما در مقابل شاهدیم تعداد بیکاران نیز از پسران بیشتر است.
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) یادآور شد: طی سال های ۸۶ تا ۹۰ آمار بانوان بیکار از ۲۹ به ۴۰ درصد افزایش یافته که حاکی از نگاه های تبعیض آمیز در اشتغال زن و مرد در جامعه بوده است.
وی گفت: همچنین در زمینه مشارکت اقتصادی زنان نیز در دو دهه اخیر با کاهش روبرو بوده ایم به گونه ای که نرخ مشارکت از ۳۹ درصد به ۲۷ درصد کاهش یافته است.
باستانی در ادامه از مشارکت بانوان در عرصه سازمان های مردم نهاد نیز خبر داد و گفت: ۶۰ درصد این فعالیت ها در چارچوب فعالیت های اجتماعی و فرهنگی است.
وی در پایان با بیان اینکه طی دو دهه اخیر تلاش های بسیار خوبی برای افزایش مشارکت بانوان در عرصه های مختلف از جمله سیاسی و اقتصادی صورت گرفته است، گفت: امضای تفاهم نامه با سازمان فنی و حرفه ای برای توانمندسازی بانوان از جمله این اقدامات بوده است.
براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰، از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه، حدود ۹۶۳ هزار نفر آنان را بانوان تشکیل می داده اند.
۷۴۵۸/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • دانشگاه الزهرا
  • سوسن باستانی

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست