اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / مسوول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی: ماما ضامن سلامت خانواده است
82516634-71586223.jpg

مسوول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی: ماما ضامن سلامت خانواده است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

شیوا کاظمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی پنجم ماه (May) مصادف با ۱۵ اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی ماما نامگذاری شده است، افزود: قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی به ۸۰ سال قبل برمی گردد.
وی اظهار کرد: اولین آموزشگاه مامایی به نام مدرسه قابلگی با ۱۰ نفر شاگرد در سال ۱۲۹۸ در بیمارستان بانوان تهران تاسیس و پس از گذشت ۱۰ سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال ۱۳۰۸ آغاز به کار کرد.
وی در مورد جمعیت مامایی ایران نیز گفت: در سال ۱۳۴۲ انجمن ماما های ایران تشکیل شد و در اواخر سال ۱۳۶۷ برای رفع مشکل و تامین کمبودها جمعیت مامایی ایران تاسیس و در سال ۱۳۶۹ موفق به کسب پروانه فعالیت از وزارت کشور گردید و به ثبت رسید.
کاظمی در ادامه افزود: جمعیت مامایی ایران از سال ۱۳۸۰ عضویت کنفدراسیون بین المللی ماماها را پذیرفته و فعالانه در کنگره این کنفدراسیون شرکت کرده است.
به گفته او این کنفدراسیون در کشور انگلیس است و اهم وظایف آن برگزاری کنگره بین المللی، کنفرانس ها و کارگاه های بین المللی، و تلاش در راه آغاز یک دوره مادری سالم و بی خطر است.
کاظمی همچنین با اشاره به اینکه تمام ۹ ماه بارداری مادر، با حمایت های عاطفی، روانی و جسمی ماما به انجام می رسد، گفت: وظیفه اصلی ماما آموزش دادن دوران بارداری و آماده کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است و این وظایف می تواند به مسوولیت های بیشتری همچون تنظیم خانواده و مراقبت های کودک و در بعضی موارد به مشاوره در مورد بیماری های زنان نیز گسترش یابد.
وی بر خلاف باور عموم که ماما را مترادف با کلمه زایمان و به مفهوم مراقبت از دوران بارداری می دانند، حیطه خدمات مامایی را بسیار وسیع تر عنوان کرد و گفت: وظیفه ماما در ابعاد مختلفی چون باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی که قطعا ضامن سلامت خانواده است گسترش پیدا می کند.
به گفته وی در دنیا روزانه هزار و ۶۰۰ زن در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را ازدست می دهند و بیش از ۹۹ درصد این مرگ ها در کشورهای در حال توسعه است که علت مرگ و میر مادران خونریزی، زایمان سخت، فشار خون بالا، عفونت و عوارض سقط های غیر بهداشتی است درحالی که بسیاری از این مرگ ها قابل پیشگیری است.
وی با توجه به اینکه با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را از دست داده و بقا و آموزش کودکان نامعلوم می شود گفت: با برنامه ریزی دقیق و انجام مراقبت های لازم در این دوران می توان به پیشگیری از مرگ مادران که یکی از اهداف مهم کشور هاست، دست یافت.
۳۰۳۳انتشار دهنده:فرزاد نویدی.

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • روز جهانی ماما
  • کرمانشاه
  • سلامت خانواده

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست