اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / مسقف سازی گلزار شهدای کنگاور؛ طرحی که به دست فراموشی سپرده شد
82211748-70982541.jpg

مسقف سازی گلزار شهدای کنگاور؛ طرحی که به دست فراموشی سپرده شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا، آنچه طی سال های گذشته روح بسیاری از مردم، خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران دیار ۴۰۰ شهید گلگون کفن خطه کنگاور را آزار می دهد، نگاه های سرد و بی مهری است که این سال ها هرچند با خواسته قاطبه مردم از سوی برخی افراد و مسئولان نسبت به گلزار شهدای کنگاور و شاید شهدای آن روا داشته اند.
چرا که با وجود پیگیری های فراوان خانواده های شهدا و مصوبات بی رمق و همچنین قول هایی که هیچ وقت عملی نشد، پنج سال است که مسقف سازی گلزار شهدا کنگاور به رویایی تبدیل شده که تنها در حد مصوبه مانده است.
برادر شهید علی گلیارانی در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه مسقف سازی گلزار شهدا مطالبه اصلی ما از دولت تدبیر و امید است، اظهار کرد: چندین سال است که این طرح را با مقامات استانی و شهرستان در میان می گذاریم ولی متاسفانه تاکنون بجز طراحی نقشه گلزار شهدا، اقدام عملی دیگری انجام نشده است.
احمد گلیارانی با اشاره به اینکه با اجرای این پروژه خانواده های شهدا در سرما و گرمای تابستان دچار مشکلات عدیده نمی شوند، افزود: بعضی از مادران شهدا بسیار ناتوانند و حتی توان راه رفتن هم ندارند، چطور ممکن است در سرمای زمستان این منطقه کوهستانی بر سر مزار فرزندان خود بیایند؟
وی گفت: با توجه به شرایط آب و هوا و اقلیم کنگاور و قرار گرفتن در مسیر وزش باد باید گلزار شهدای کنگاور به صورت مسقف ساخته شود تا از آسیب ها در امان بماند.
فرزند شهید شاخص کشوری شهید رضا رحمتی زاده نیز با اشاره به معماری پلکانی گلزار شهدای کنگاور افزود: این امر باعث مشکلاتی از جمله یخ زدگی پله ها و یخبندان محوطه می شود که راه رفتن برای مردم عادی را دچار مشکل کرده و برای پدرو مادران سالخورده شهدا و جانبازانی که از ناحیه پا دچار مشکل شده اند بسیار مشکل ساز شده است.
میثم رحمتی زاده، با بیان اینکه یخبندان در گلزار شهدا باعث ترکیدگی سنگ قبر و سنگ های محوطه می شود، یادآور شد: گلزار شهدا کنگاور نیاز به ترمیم دارد که نیازمند عنایت بیشتری است چرا که آبادانی بیشتر گلزار شهدا باعث ایجاد ذهنیت مثبتی در نسل جدید خواهد بود.
مسوول اجرایی گلزار شهدا و آرامستان شهرستان کنگاور نیز در این خصوص به ایرنا گفت: موضوع مسقف کردن گلزار شهدای کنگاور که زیارتگاه خانواده های معظم شهدا می باشد، در فصول مختلف این خانواده های برسر مزار عزیزانشان بسر می برند.
دانیال رحیمی افزود: در سال ۱۳۸۲ طرح ساماندهی گلزار شهدا کنگاور کلید خورد و تمامی حجله ها جمع آوری شدند ولی مسقف نبودن گلزار شهدا منجر به خسارات فراوانی به قبور شهدا شد.
وی ادامه داد: نامه نگاری های مختلف به استانداری و مسوولان مربوطه شد تا اینکه در دور سوم سفر هیات دولت دهم به استان کرمانشاه اجرایی شدن مسقف سازی گلزار شهدای کنگاور در ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۰ به طور رسمی مصوب شد.
رحیمی گفت: اواخر تابستان سال ۱۳۹۰ کلنگ مسقف سازی گلزار شهدای کنگاور با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و نماینده مردم کنگاور در خانه ملت به زمین زده شد و تا امروز پنج سال است که این طرح بر زمین مانده است.
وی که مسوولیت هیات رزمندگان اسلام شهرستان کنگاور را نیز به عهده دارد، توسعه این مکان مقدس را خواسته آحاد مردم کنگاور عنوان کرد و افزود: مسقف سازی گلزار شهدا باعث می شود مردم از برنامه های مذهبی و فرهنگی که در این مکان مقدس برگزار می شود استفاده کنند و از طرفی بعد از سال ها شاهد تکریم جایگاه والای شهدا نیز باشند.
رحیمی اظهار داشت: نیاز است دولت با درایت و تدبیر خود اعتبار این طرح عمرانی از منابع ملی و استانی را تامین کرده و به یکی از آرزوهای دیرینه خانواده های شهدای این شهرستان جامعه عمل بپوشاند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهدا متعلق به همه مردم هستند و به قشر خاصی تعلق ندارد، اظهار کرد: همه وظیفه دارند از این نمادها و سرمایه های ملی که فرهنگ های غنی هستند، حمایت کنند، بنابراین قولی که مسئولان در خصوص مسقف کردن گلزار شهدای کنگاور داده اند، عملی کنند.
حضور در مزار شهدا بهترین وسیله برای رسیدن به آرامش است و اگر بتوانیم با ساماندهی این مکانها کاری کنیم که فضای مناسب و آبرومندی فراهم شود تا بتوان ارزشها را به نسل جوان هم منتقل کرد به رسالت خود عمل کرده ایم.
شهرستان کنگاور ۴۱۹ شهید والامقام را تقدیم اسلام و انقلاب کرده و با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۸۵ هزار نفر در شرق استان و ۹۰ کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است.
مجید رحمتی خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه
۷۴۴۷/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • فرهنگی
  • گلزار شهدا
  • کنگاور

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست