اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / مردی در کرمانشاه به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شد
n82944381-72390850.jpg

مردی در کرمانشاه به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

دکتر محمدابراهیم شکیبا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فرد در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه بستری و حال عمومی او خوب و رو به بهبودی است.
وی اظهار داشت: این فرد ۱۵ خرداد امسال با دام آلوده تماس داشته و ۱۹ این ماه در بیمارستان بستری و تحت مداوا قرار گرفت.
وی گفت: همسر این فرد نیز که براساس تشخیص اولیه و علایم موجود مشکوک به ابتلا به بیماری بود برای تشخیص نهایی مورد آزمایش قرار گرفت که منتظر جواب آزمایش ها هستیم.
وی تصریح کرد که از هفت نفر از اعضای خانواده این فرد نیز آزمایش های لازم برای تشخیص ابتلای آنها به بیماری انجام شده است.
وی همچنین به سمپاشی جایگاه دام و منزل مسکونی این فرد با همکاری دامپزشکی اشاره کرد و گفت: تمام اماکن نگهداری دام روستای فرد مبتلا نیز سمپاشی شده است.
شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۸۸ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.
رئیس شبکه بهداشت استان کرمانشاه با بیان اینکه درصد مرگ و میر انسانی مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو بالا است، گفت: این بیماری خونریزی دهنده است و پلاکت خون فرد را کاهش می یابد.
شکیبا اظهار داشت: در سال جاری این اولین مورد ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان کرمانشاه است.
وی علایم این بیماری را در مرحله اول سر درد، کوفتگی بدن، تب و لرز و بدن درد ذکر کرد و گفت: به مرور از حفره های موجود در بدن بیمار خونریزی شروع می شود و منجر به پایین آمدن پلاکت های خون می گردد.
او از مردم خواست تا حد ممکن از تماس با دام خودداری کنند و اگر به هر دلیلی با دام سر و کار دارند نکات بهداشتی مانند استفاده از دستکش و ماسک را فراموش نکنند.
وی همچنین تاکید کرد که افراد از له کردن و یا تماس مستقیم با کنه به عنوان انتقال دهنده بیماری و همچنین ترشحات دام نیز خودداری نمایند.
او دامداران و سلاخان کشتارگاه ها و قصابان را از جمله افراد در معرض تهدید این بیماری دانست و گفت: رعایت نکات بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلای به این بیماری می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به انجام برنامه های اطلاع رسانی و پیشگیری در سطح استان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو خبر داد و گفت: آموزش و اطلاع رسانی لازم از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و همچنین آموزش چهره به چهره در سطح روستاها انجام شده است.
شکیبا در ادامه به مردم توصیه کرد که گوشت قرمز را از مکان های مجاز و مورد تایید دامپزشکی خریداری کنند و از مصرف گوشت فاقد مهر دامپزشکی خودداری نمایند.
وی تاکید کرد که گوشت قرمز باید پس از تهیه به مدت ۲۴ ساعت در زنجیره سرد (دمای چهار درجه) قرار بگیرد و پس از آن مصرف شود.
استان کرمانشاه با حدود سه میلیون راس گوسفند و بز و ۲۰۰ هزار راس گاو و گوساله یکی از قطب های دامپروری کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار راس دام در اختیار عشایر استان قرار دارد.
سالانه ۴۵۰ هزار تن محصولات دامی در استان تولید می شود که از این میزان حدود ۲۵ هزار تن آن گوشت قرمز و بیش از ۳۰۰ هزار تن نیز شیر است.
اکنون یک کشتارگاه صنعتی دام در شهر کرمانشاه و ۱۱ کشتارگاه سنتی و ۹ کشتارگاه مرغ در استان فعال است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

برچسب ها

اجتماعي

تب كريمه كنگو

كرمانشاه

ابتلاي انساني

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست