اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / مردم کرمانشاه سنگ تمام گذاشتند
81980197-70552497.jpg

مردم کرمانشاه سنگ تمام گذاشتند

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

عوامل اجرایی یک هزار و ۵۱۴ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در سراسر استان، شاید از ابتدای روز تاکنون یک لحظه نیز آسوده و منتظر نبوده اند؛ حضور مردم در پای صندوق ها، حتی در شعبه های کوچک و حاشیه ای هم از اول صبح به صورت مستمر ادامه داشته و زنجیره مراجعه شهروندان برای دادن رای قطع نشده است.
مشاهدات خبرنگار و عکاس ایرنا در بین ساعت ۱۲ تا ۱۴ که تصور می شود خلوت ترین فاصله زمانی در شعب است، حاکی از حضور پرشور و مستمر مردم کرمانشاه است.
بنابر گزارش خبرنگار ایرنا، صفوف رای گیری در مسجد جامع شهر کرمانشاه آنچنان طولانی و متراکم است که رای دهندگان دست کم ۱٫۵ ساعت باید در نوبت بایستند.
در این شعبه، چهره های متفاوتی در صف رای گیری دیده می شوند؛ از جوانانی که تازه پشت لبشان سبز شده تا پیرمرد و پیرزنانی که به زور روی عصا ایستاده اند.
تیپ ها و پوشش ها هم متفاوت و گاه متناقض است؛ طوری که می توان گفت جمله ‘همه آمده اند’ معنی شده است.
علی یاری، پسر جوانی که گویا از حضور در این شعبه شلوغ، به وجد آمده و با لبخند رای خود را به صندوق ها می ریزد، به خبرنگار ایرنا می گوید: من یک رای اولی هستم و از این جهت احساس خوبی دارم.
او اضافه می کند: فکر نمی کردم انتخابات اینقدر شلوغ باشد.
متولدان هفتم اسفند ۱۳۷۶ و قبل از آن می توانند در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، شرکت کنند که تعداد آن ها به یک میلیون و ۵۰۷ هزار نفر می رسد ۸۲ هزار نفر آنان را رای اولی ها تشکیل می دهند.
نعمت صفری، نماینده وزارت کشور در شعبه مسجد جامع شهر کرمانشاه به خبرنگار ما گفت: مشارکت مردم در انتخابات مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی، چشمگیرتر و باشکوه تر از دوره گذشته است.
به گفته وی، گرچه کندی سیستم رایانه ای و تراکم جمعیت در ساعات آغازین، موجب یک تعلل موقت شد اما در مجموع فرآیند انتخابات امسال یک شروع خوب داشت و امیدواریم پایان خوبی هم داشته باشد.
نادر ابراهیمی راد، نماینده فرماندار در این شعبه هم شور و نشاط مردم را وصف نشدنی عنوان و اضافه کرد که روند برگزاری انتخابات آرام، دقیق و به دور از تخلف بوده است.
در شعبه دبستان شهدا در محله رشیدی اما اوضاع متفاوت از مسجد جامع است.
در آنجا همانند مسجد مرکزی شهر صفوف طولانی به چشم نمی خورد اما آنچنان که ماشاالله امیری، نماینده هیات نظارت ستاد انتخابات استان کرمانشاه در این شعبه می گوید: حضور مردم به صورت مستمر ادامه داشته و حتی سر ظهر هم هیچ گونه وقفه ای نداشته است.
او از این مشارکت بالا ابراز خوشحالی و عنوان می کند که ذوق زده شده است.
به گفته امیری هیچ مشکلی در برگزاری انتخابات وجود ندارد اما بهتر است رای دهندگان بی سواد یک باسواد مورد اعتماد را به همراه بیاورند تا نامزدهای موردنظرشان را در برگه رای ثبت کند.
گرچه مغازه داران خیابان اصلی محله جعفرآباد برای استراحت نیمروزی کار و کاسبی خود را تعطیل کرده اند اما بازار رای گیری در شعبه مسجد امام جعفر صادق(ع) در این خیابان هم، داغ است.
حضور زنان در اینجا پرشورتر است و نمایندگان نامزدها هم احساس خوبی از این مشارکت گسترده دارند.
مجید خالوندی، نماینده ناظر یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه کرمانشاه، حضور مردم در این شعبه را ‘خیلی خوب’ توصیف می کند و می گوید که همکاری مسئولان شعبه و سایر عوامل اجرایی، با نمایندگان نامزدها مناسب و قانون به خوبی در حال اجراست.
در شعبه های دیگری که خبرنگاران ایرنا به آنها سر زدند، همچون مدرسه راهنمایی امیر منصور شاهرضایی، یک نکته قابل توجه وجود دارد؛ اینکه هیچ زمانی شعبه از رای دهندگان خالی نمی شود و روند اخذ آرا به صورت مستمر ادامه دارد.
این در حالی است که به گفته دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه، از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح امروز اوج مشارکت مردم استان در انتخابات مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی رقم خورده و حضور مردم حماسه آفرین بوده است.
امیر شاه آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه می کند که ‘بسیاری از مردم استان به تبعیت از رهبر معظم انقلاب در ساعات ابتدایی انتخابات در شعب اخذ رای حاضر شده و آرای خود را به صندوق ریختند.’
با توجه به اینکه ساعات پایانی انتخابات هم صفوف رای دهندگان، طولانی تر و متراکم می شود، انتظار می رود که یک برگ جدیدی از کتاب حماسه آفرینی ها مردم استان کرمانشاه ورق بخورد و حد نصاب جدیدی از مشارکت انتخاباتی در آن ثبت شود.
در انتخابات مجلس در استان کرمانشاه ۸۹ نامزد و برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری چهار نامزد با یکدیگر رقابت می کنند و در نهایت هشت نماینده مجلس و ۲ نماینده خبرگان رهبری برگزیده می شوند.
در قبال یک میلیون و ۵۰۷ هزار نفر واجد شرایط رای در استان کرمانشاه، یک میلیون و ۸۳۰ هزار تعرفه رای توزیع شده است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات هفتم اسفند
  • انتخابات در کرمانشاه
  • مشارکت حداکثری

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست