اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ضرورت توسعه زیرساخت های گردشگری در کرمانشاه- مجید رحمتی*
82137903-70843860.jpg

ضرورت توسعه زیرساخت های گردشگری در کرمانشاه- مجید رحمتی*

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

با شروع تعطیلات تابستانی بحث گردشگری بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد، هرچند با توجه به ایام ماه مبارک رمضان حضور مسافران و گردشگران به طور طبیعی کاهش می‌یابد، اما پس از آن موج سفرهای تابستانی در کرمانشاه کلید می‌خورد؛ زیرا این دیار، ضمن دارا بودن جاذبه‌های گردشگری متفاوت، طبیعت بکر و آب و هوای مناسب و مطلوبی دارد.
اندیشیدن تمهیدات و اتخاذ برنامه های لازم برای بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری استان کرمانشاه در آن ایام، بحث مهمی است که باید در جا و زمان خود به آن پرداخته شود و چه بسا برخی اقدام ها به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شده باشد، اما آنچه اکنون می‌توان به عنوان یک چالش مطرح کرد، مسائل و مشکلات مربوط به زیرساخت‌های گردشگری در استان است که به نظر می‌رسد نیازمند بررسی بیشتر و اتخاذ تصمیمات راهبردی در جهت اصلاح و ارتقای آن است.
استان کرمانشاه با داشتن بیش از دو هزار و ۲۰۰ اثر ثبت ملی و مجموعه آثار تاریخی بیستون که به ثبت جهانی رسیده و قدمت چندین هزار ساله تپه ها و غارهای تاریخی این استان( تپه هشت هزار ساله گودین) از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار است و می‌تواند مقصد میلیون ها گردشگر بویژه در فصلهای بهار و تابستان باشد.
اینکه صنعت گردشگری به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه استان ذکر شده در همین راستا بوده و به تبع آن انتظار می رود از چنین ظرفیت ارزشمندی در جهت پیشرفت و توسعه استان به خوبی استفاده شود.
بدون شک لازمه تحقق این مهم و جذب گردشگر تحول در زیرساختهای گردشگری استان است که البته تلاش ها و اقدام هایی تاکنون در این زمینه صورت گرفته است، اما واقعیات موجود به خوبی نشان می‌دهد که برای جذب گردشگر نه‌ تنها نیازمند نوعی بازنگری در این خصوص هستیم، بلکه باید اقدام های مهم و مؤثری صورت گیرد تا مشکلات استان در این بخش مرتفع شود؛ چرا که بدون فراهم شدن زیرساخت های لازم نمی‌توان به توسعه گردشگری استان امیدوار بود.
براساس تجربه دوران های قبل به دلیل نبود زیرساخت های کافی، مسافران تابستانی در کرمانشاه با مشکلاتی مواجه شده و بعضاً نارضایتی‌هایی را به وجود آورده است.
مبرهن است که با تکیه بر امکانات موجود و دل خوش کردن به برخی شعارها نمی‌ توان به آینده گردشگری استان امیدوار شد، بلکه در این زمینه باید کارهای بیشتر و بهتری صورت گیرد تا بتوان از صنعت گردشگری متناسب با شأن و جایگاه کهن ترین سکونتگاه روستایی غرب آسیا استفاده کرد.
استفاده از تجربیات کشورهایی که در این زمینه به موفقیت هایی دست یافته اند می تواند موجب رونق گردشگری داخلی و خارجی شود و منابع مالی سرشاری را عاید استان کند.
نکته قابل تامل در این خصوص نقش سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی است که با توجه به ظرفیت و موقعیت فوق العاده استان (مرکزیت استان های غربی) برای جذب گردشگر، زمینه‌ سازی برای ورود سرمایه‌ گذاران در بخش گردشگری با اولویت اصلاح زیرساختها از اهمیت خاصی برخوردار است.
به هر روی تعطیلات تابستانی با توجه به شرایط اقلیمی کرمانشاه به دلیل برخورداری از آب و هوای خنک و تفرجگاه ها و اماکن گردشگری با خصوصیات این فصل، فرصت مناسبی برای به فعل رساندن توانمندی های استان در حوزه گردشگر پذیری است و تحقق این مهم نیز در گروی هم افزایی تمام دستگاه های مسئول است.
استان کرمانشاه دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون بیش از دو هزار و ۲۰۰ اثر آن ثبت ملی شده و مجموعه تاریخی بیستون نیز به ثبت جهانی رسیده است.
*خبرنگار ایرنا در کرمانشاه

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • زيرساخت گردشگري
  • مجيد رحمتي

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست