اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / صادرات کالا در مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین بصورت موقت از سرگرفته شد
81949691-70495570.jpg

صادرات کالا در مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین بصورت موقت از سرگرفته شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

مراد علی تاتار شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با رایزنی های صورت گرفته توسط مقامات اقلیم کردستان عراق با مسئولان گمرک این منطقه تعدادی از خودروهای یخچال دار عراقی برای پذیرش مواد لبنی و فاسد شدنی وارد مرز رسمی پرویزخان کشورمان شد و روند صادرات این کالاها انجام شد.
وی اظهار کرد: مابقی کالاهای صادراتی همچنان در مرز به دلیل حضور نداشن کارکنان گمرک و اداری مستقر در مرز متوقف مانده است.
تاتار گفت: رایزنی مقامات اقلیم کردستان عراق برای از سرگیری روند صادرات با کارکنان اداری و گمرک همچنان ادامه دارد.
وی اظهار کرد: با توجه به اعتصاب کارکنان گمرک عراق و بسته بودن مرز و توقف صادرات و واردات کالا از مرز پرویزخان اما روند ترانزیت سوخت از این معبر رسمی همچنان ادامه دارد.
وی بیان کرد: احتمال می رود شرکتی که در امر ترانزیت سوخت فعال است با پرداخت وجه به کارکنان گمرک عراق توافق کرده اند و آنها نیز اجازه می دهند تا کامیون های ترانزیت سوخت از مرز تردد کنند.
وی گفت: کارکنان گمرک عراق که از پرداخت نشدن چند ماه حقوق و مزایای معوقه گله مندند با اعتصاب چندین باره مراتب اعتراض خود را به مسئولان اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند.
روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ تانکر حامل سوخت مازوت از عراق وارد بازارچه مرزی پرویزخان شده و برای مصرف نیروگاه های کشور در بندر امام تخلیه می شود.
با متوقف شدن روند واردات و صادرات کالا بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر از کارگران بازارچه پرویزخان که با حمل و تخلیه بارگیری کالا روزگار می گذرانند نیز بیکار شدند.
بخش زیادی از صادرات کالاهای کشورمان از طریق بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین به سلیمانیه عراق انجام می شود اما بحران مالی اقلیم کردستان عراق و پرداخت نشدن حقوق معلمان و کارکنان گمرک عراق در ماه های اخیر باعث شد این افراد برای پیگیری مطالبات خود چند بار دست به اعتصاب بزنند.
اکنون ۵۴ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
روزانه به طور میانگین شاهد تردد ۲۵۰ مسافر به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان هستیم و همچنین روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق صادر می شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
۳۰۱۲/۷۰۷۹/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست