اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / صادرات کالا در مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین از سرگرفته شد
81958247-70511075.jpg

صادرات کالا در مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین از سرگرفته شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

نعمت الله نازپرورده به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با رایزنی های انجام شده با طرف عراقی و پیگیری مقام های اقلیم کردستان عراق و پرداخت بخشی از معوقات کارکنان گمرک و مجموعه اداری در مرز پرویزخان توسط اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق امروز تمامی کارکنان گمرک و مجموعه اداری مستقر طرف عراقی پای کار هستند و شاهد از سرگیری صادرات کالاها و ترانزیت سوخت طبق روال سابق از مرز رسمی پرویزخان هستیم.
وی اظهار کرد: از سرگیری صادرات باعث شد تا پس از چند روز وقفه کالاهایی که در مرز متوقف شده بود امروز با حضور طرف عراقی تخلیه، بارگیری و صادر شود.
وی بیان کرد: صادرات بخشی از کالاهای فاسد شدنی و مواد اسیدی روز پنجشنبه هفته گذشته از مرز رسمی پرویرخان با رایزنی مقام های اقلیم کردستان عراق با مسئولان گمرک این حوزه انجام شده بود که با پایان یافتن اعتصاب کارکنان گمرک عراق هم اکنون شاهد از سرگیری صادرات تمامی کالاها هستیم.
کارکنان مجموعه اداری مستقر در مرز و گمرک عراق برای پیگیری مطالبات و دریافت چندین ماه حقوق معوقه خود در ماه های اخیر چند مرحله دست به اعتصاب زده بودند و در تازه ترین این اعتصاب ها مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین از روز چهارشنبه هفته گذشته تاکنون به مدت هفت روز مسدود شد و روند واردات و صادرات کالا از این معبر رسمی با وقفه مواجه شده بود.
روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ تانکر حامل سوخت مازوت از عراق وارد بازارچه مرزی پرویزخان شده و برای مصرف نیروگاه های کشور در بندر امام تخلیه می شود.
با متوقف شدن روند واردات و صادرات کالا بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر از کارگران بازارچه پرویزخان که با حمل و تخلیه بارگیری کالا روزگار می گذرانند نیز بیکار می شوند.
بخش زیادی از صادرات کالاهای کشورمان از طریق بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین به سلیمانیه عراق انجام می شود اما بحران مالی اقلیم کردستان عراق و پرداخت نشدن حقوق معلمان و کارکنان گمرک عراق در ماه های اخیر باعث شد این افراد برای پیگیری مطالبات خود چند بار دست به اعتصاب بزنند.
اکنون ۵۴ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
روزانه به طور میانگین شاهد تردد ۲۵۰ مسافر به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان هستیم و همچنین روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق صادر می شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، ۲ مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • اقتصادی
  • مرز رسمی پرویزخان
  • قصرشیرین

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست