اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / صادرات کالا از مرز پرویزخان قصرشیرین همچنان متوقف است
81948774-70493903.jpg

صادرات کالا از مرز پرویزخان قصرشیرین همچنان متوقف است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

نعمت الله نازپرورده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کارکنان گمرک عراق برای پیگیری مطالبات و دریافت چندین ماه حقوق معوقه خود از روز چهارشنبه دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند و همین امر باعث شد تا در دومین روز نیز روند صادرات و واردات کالا از مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین متوقف شود.
وی اظهار کرد: با توجه به اعتصاب کارکنان گمرک عراق و مسدود بودن مرز و توقف صادرات و واردات کالا از مرز پرویزخان اما روند ترانزیت سوخت از این معبر رسمی همچنان ادامه دارد.
وی بیان کرد: احتمال می رود شرکتی که در امر ترانزیت سوخت فعال است با پرداخت وجه به کارکنان گمرک عراق توافق کرده اند و آنها نیز اجازه می دهند تا کامیون های ترانزیت سوخت از مرز تردد کنند.
معاون فرماندار قصرشیرین ادامه داد: پیگیری و رایزنی های لازم توسط مقامات عراقی در دست انجام است تا با بازگشایی مرز پرویزخان روند واردات و صادرات کالا از این مرز رسمی از سرگرفته شود.
وی گفت: کارکنان گمرک عراق که از پرداخت نشدن چند ماه حقوق و مزایای معوقه گله مند هستند با اعتصاب چندین باره مراتب اعتراض خود را به مسئولان اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند.
روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ تانکر حامل سوخت مازوت از عراق وارد بازارچه مرزی پرویزخان شده و برای مصرف نیروگاه های کشور در بندر امام تخلیه می شود.
با متوقف شدن روند واردات و صادرات کالا بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر از کارگران بازارچه پرویزخان که با حمل و تخلیه بارگیری کالا روزگار می گذرانند نیز بیکار شدند و همچنین کالاهای صادراتی کشورمان نیز از صبح روز چهارشنبه با اعتصاب کارکنان گمرک عراق در مرز مانده و صادر نشده است.
بخش زیادی از صادرات کالاهای کشورمان از طریق بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین به سلیمانیه عراق انجام می شود اما بحران مالی اقلیم کردستان عراق و پرداخت نشدن حقوق معلمان و کارکنان گمرگ عراق در ماه های اخیر باعث شد این افراد برای پیگیری مطالبات خود چند بار دست به اعتصاب بزنند.
اکنون ۵۴ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
روزانه به طور میانگین شاهد تردد ۲۵۰ مسافر به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان هستیم و همچنین روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق صادر می شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
۷۰۷۹/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست