اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین متوقف شد
81954373-70503970.jpg

صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین متوقف شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

نعمت الله نازپرورده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کالاهای صادراتی ایرانی که در چند روز گذشته وارد مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین شده اند به علت پای کار نبودن مجموعه گمرک طرف عراقی تخلیه و بارگیری نشد و همچنان در محدوده این مرز متوقف شده است.
وی با بیان اینکه اعتصاب کارکنان گمرک عراق باعث تعطیلی مرز رسمی پرویزخان شده است اظهارکرد: همچنین علاوه بر توقف کالاهای صادراتی ترانزیت سوخت نیز از این مرز رسمی و بین المللی متوقف شده بطوری که شب گذشته هیچ تریلر کشنده ای از مرز پرویزخان وارد کشورمان نشد و هم اکنون هیچ گونه مبادلات مرزی در این معبر رسمی انجام نمی شود.
وی بیان کرد: کارکنان گمرک عراق برای پیگیری مطالبات و دریافت چندین ماه حقوق معوقه خود از روز چهارشنبه هفته گذشته دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند و همین امر باعث شد در چند روز گذشته روند صادرات و واردات کالا از مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین با وقفه مواجه شود.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه این مشکل مربوط به بی نظمی مجموعه گمرک عراق است باید توسط مقامات عراقی و رایزنی آنها با گمرک انجام شود که در این خصوص پیگیری ها توسط مقامات اقلیم کردستان ادامه دارد تا با بازگشایی مرز پرویزخان روند واردات و صادرات کالا از این معبر رسمی از سرگرفته شود.
معاون فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: کارکنان گمرک عراق که از پرداخت نشدن چند ماه حقوق و مزایای معوقه گله مند هستند با اعتصاب چندین باره مراتب اعتراض خود را به مسئولان اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند.
نازپرورده ادامه داد: با رایزنی صورت گرفته در ابتدای هفته جاری صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان که از فساد پذیری بالایی برخوردار بود انجام شد.
بخش زیادی از صادرات کالاهای کشورمان از طریق بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین به سلیمانیه عراق انجام می شود اما بحران مالی اقلیم کردستان عراق و پرداخت نشدن حقوق معلمان و کارکنان گمرگ عراق در ماه های اخیر باعث شد این افراد برای پیگیری مطالبات خود چند بار دست به اعتصاب بزنند.
روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ تانکر حامل سوخت مازوت از عراق وارد بازارچه مرزی پرویزخان شده و برای مصرف نیروگاه های کشور در بندر امام تخلیه می شود.
با متوقف شدن روند واردات و صادرات کالا بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر از کارگران بازارچه پرویزخان که با حمل و تخلیه بارگیری کالا روزگار می گذرانند نیز بیکار شدند و همچنین بخش عمده کالاهای صادراتی کشورمان نیز از چهارشنبه هفته گذشته با اعتصاب کارکنان گمرک عراق در مرز مانده و صادر نشده است.
اکنون ۵۴ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
روزانه به طور میانگین شاهد تردد ۲۵۰ مسافر به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان هستیم و همچنین روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق صادر می شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • اقتصادی
  • مرز رسمی پرویزخان

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست