اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / صادرات غیرنفتی کشوربرای اولین بار طی ۲ سال گذشته به بالای ۵۰ میلیارد دلار رسید
82389439-71330888.jpg

صادرات غیرنفتی کشوربرای اولین بار طی ۲ سال گذشته به بالای ۵۰ میلیارد دلار رسید

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

دکتر سهراب دل انگیزان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مسوولان اگر برنامه ریزی لازم را انجام دهند، ایران ظرفیت و استعداد صادرات کالاهای غیرنفتی بیش از دو برابر رقم کنونی را نیز دارد.
او با اشاره به وجود حدود هزار کارخانه در کرمانشاه که کمتر از نصف آنها و با ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت می کنند، اظهار داشت: این استان با فعالیت و تولید کمی بیش از ۳۵۰ کارخانه خود در سال جاری بیش از ۶۰۰ میلیون دلار کالای تولید استان را به خارج از کشور صادر کرده و اگر تمام کارخانه ها و واحدهای تولیدی آن فعال شوند، این رقم به حدود ۲ میلیارد دلار می رسد.
این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه حدود ۳۵ هزار کارخانه از ۸۰ هزار کارخانه کشور فعال هستند، گفت: اگر این ظرفیت عظیم تولیدی به حرکت در بیایید و درست سیاستگذاری شود به طور قطع به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خواهیم رسید که این امر نیاز به توجه جدی مسوولان و سیاست گذاران سیاسی و اقتصادی کشور در تسهیل برخی موانع جدی سر راه فعالیت های اقتصادی دارد.
وی در ادامه موانع سر راه صادرات را دارای منشاء درون کشوری و برون کشوری دانست، بیان داشت: از جمله مهم ترین مانع با منشا درونی؛ محدودیت های بی مورد اداری و قانونی مانند قوانین دست و پا گیر است که به دلیل وجود برخی افراد فاقد تخصص و تجربه در کشور است.
دل انگیزان اضافه کرد: برای تسریع در تولید کالا، صادرات و فروش کالاهای تولید شده، باید افراد کارشناس و متخصص امر در رفع این محدودیت های قانونی، طراحی برنامه های جدید و بهبود روند و فرآیندهای اقتصادی استفاده شود تا بتوانیم از ظرفیت خدادادی و پتانسیل عظیم کشور برای تولید کالا، تولید ثروت و متعاقب آن ایجاد اشتغال نهایت استفاده را ببریم.
این اقتصاددان، روابط خوب خارجی را مکمل و یکی از مولفه های مهم و الزامی برای رونق کسب و کار و اشتغال کشور دانست و گفت: در چهار دهه انقلاب همواره روابط ایران با کشورهای مطرح اقتصادی جهان دارای فراز و نشیب و محدودیت هایی بوده و اگر ما رونق اقتصادی، ثبات اقتصادی و ایجاد اشتغال می خواهیم، اول باید روابطمان را با جهان بیرون درست کنیم که بعد از برجام این اتفاق دارد می افتد و امیدواریم بهتر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، صادرات کالا و خدمات غیرنفتی کشور را در دو سال اخیر چه در بخش فرآورده ها با پایه نفتی و چه در بخش صادرات غیرنفتی مثبت ارزیابی کرد و گفت این تراز مثبت نشان دهنده بهبود روابط خارجی ما با کشورهای جهان بعد از برجام است.
۸۰۶۶/۳۲۰۳ خبرنگار:عباداله آذرگون ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • صادرات غير نفتي
  • وضعيت توليد كالا در كشور
  • برجام

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست