اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / سند بالادستی توسعه کرمانشاه تا ۳ ماه دیگر آماده می‌شود؛ طرحی برای برچیدن ۱۱ معضل مهم استان
NoPic100x56.png

سند بالادستی توسعه کرمانشاه تا ۳ ماه دیگر آماده می‌شود؛ طرحی برای برچیدن ۱۱ معضل مهم استان

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، جمال فتح الهی روز چهارشنبه چهارم اسفند در نشستی خبری در باره آخرین وضعیت تهیه طرح آمایش استان کرمانشاه عنوان کرد: تجربه های مربوط به تهیه طرح آمایش از دهه ۴۰ شمسی و به طور رسمی از سال ۱۳۵۳ آغاز شده اما این کار در استان کرمانشاه از سال ۸۵ در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت قرار گرفت.
به گفته او ‘در آن سال سازمان مدیریت تهیه این طرح را به دانشگاه تربیت مدرس سپرد اما تا سال ۹۲ به نتیجه نرسید و در نهایت این قرارداد لغو شد.
فتح الهی افزود: از سال ۹۳ تهیه طرح آمایش در دستور کار معاونت برنامه‌ریزی وقت استانداری قرار گرفت و در ابتدا به اداره کل راه و شهرسازی سپرده شد اما پس از ارایه توجیهات و دلایل فنی و علمی ما این کار به دانشگاه رازی محول شد.
مجری تهیه طرح آمایش استان کرمانشاه توضیح داد که این طرح با همکاری مستقیم ۴۰ محقق بومی در طی ۲ سال اخیر در حال جمع بندی است که در ۴۰ جلسه بیش از هفت هزار صفحه گزارش از مسائل و مشکلات تهیه و ارایه شده است.

** تهیه بانک اطلاعاتی ۱۲۰ لایه
به گفته وی در این مدت یک بانک اطلاعاتی متشکل از ۱۲۰ لایه از موضوعات مختلف استان ایجاد شده است که می‌تواند یک مبنای بسیار خوب برای انجام مطالعات علمی در دانشگاه ها باشد.
فتح الهی افزود: سالانه بیش از ۷۰۰ پایان نامه در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه رازی در حال دفاع است که اگر تنها ۲۰ درصد از آنها به محورهای این بانک اطلاعاتی بپردازند، یک گام بسیار مهم در توسعه استان برداشته می‌شود.
آنچنان که او اعلام کرد، نرخ بیکاری بالا و ماندگار، درآمد سرانه پایین، نابرابری درآمد، مصرف بی رویه آب، تخریب و فرسایش خاک، کاربری نامناسب با توان اکولوژیکی، آسیب های اجتماعی بالا،‌ نابرابری فضای بین شهرها، نابرابری فضای بین شهر و روستا، نابرابری جنسیتی و انسجام اجتماعی پایین از مهمترین مسائل و مشکلات استان کرمانشاه است که در طرح آمایش استان مورد توجه قرار گرفته است.
به اعتقاد فتح اللهی در تهیه طرح آمایش استان هم به فرایند تهیه طرح و هم خروجی آن توجه ویژه و تلاش شده که تا حد ممکن ضمانت اجرایی طرح بالا برود.
مجری تهیه طرح آمایش استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مباحث اقتصادی چهار سطح خرد، کلان، توسعه و آمایش برای برنامه‌ریزی مطرح است که با توجه به نقاط ضعف و ناکارآمدی سه سطح اول، سطح برنامه‌ریزی آمایشی جامع ترین سطح از نظر سازماندهی است.
به گفته وی ۲ دیدگاه در تهیه طرح برنامه ریزی آمایشی مورد توجه قرار دارد که دیدگاه نخست معطوف به فعالیت و جمعیت است اما نگرش دوم این ۲ مولفه را کافی نمی داند و معتقد است که باید مطالعات فرهنگی و زیست محیطی هم در برنامه ریزی در نظر گرفته شود که ما همین مسیر را در استان پیش گرفته ایم.
فتح‌اللهی اظهار داشت: وجه مشترک این ۲ دیدگاه تاکید بر سه عامل انسان، فضا(جغرافیا) و فعالیت (اقتصاد) است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶ خبرنگار: عبدالله الماسی ** انتشار دهنده: علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • طرح آمايش
  • آمايش كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست