اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ساماندهی بی سامان رودخانه قره سو
81960403-70515759.jpg

ساماندهی بی سامان رودخانه قره سو

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

در این یادداشت آمده است: بحث ساماندهی حاشیه رودخانه قره سو و تبدیل آن به یک فضای گردشگری مدت هاست که در بی سامانی و بی تدبیری مدیران اجرایی از گذشته تا به امروز گرفتار شده است و به نظر می رسد اتمام این کار تنها با عزم جدی و نه شعاری مدیران و متولیان کار امکان پذیر خواهد بود.
قره سو که سرچشمه اش سراب روانسر است، پس از طی کیلومترها مسافت وارد شهر کرمانشاه می شود و در نهایت به رودخانه گاماسیاب می ریزد، این رودخانه در شمال شهر کرمانشاه واقع شده و از جمله مناطقی است که در حوزه گردشگری شهری دارای ظرفیت های ویژه ای می باشد و با توجه بیشتر می تواند به تفرجگاهی منحصر به فرد برای مردم و مسافران این دیار تبدیل شود.
ساماندهی این رودخانه حکایتی بس طولانی و البته خواندنی دارد، شاید قصه ای که در مدت حداقل هفت سال ما را به اینجایی که هستیم رسانده است.
کار این پروژه به سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ بر می گردد، زمانی که مهندس غفوری – همان مهندس بومی – استاندار کرمانشاه بود، بعد از غفوری کلنگ به دست مهندس دادوش هاشمی استاندار بعدی رسید، استانداری که در سال ۱۳۸۹ یکی از اصلی ترین برنامه هایش را اتمام این طرح اعلام کرد!، خلاصه بعد از هاشمی، حجت الله دمیاد و سپس رضایی بابادی و اکنون رازانی کلاف سردرگم قصه را در دست گرفته اند.
هر کدام از اینها اتمام این طرح را در مدت یک یا دو سال نوید داده بودند، نویدی که محقق نشد.
هر زمان که خبرنگاری و یا شخصی پیگیر علت این همه بلاتکلیفی و معطلی و تعلل در اتمام پروژه را از مسئولان پرسیده است، علت تاخیر در اجرای آن را کمبود و عدم تخصیص اعتبارات عنوان کرده اند.
جالب ترین اظهارنظر، گفته های اخیر رنجبر – فرماندار کرمانشاه – است که ۱۲ آبان ۱۳۹۴ به خبرگزاری مهر گفته بود چون اعتبارات مصوب برای بهره برداری کافی نیست پروژه برنامه زمانبندی ندارد، موضوعی که در هیچ کجای دنیا قابل قبول نیست.
اصلا’چرا باید پروژه ای که اعتبارات مصوبش نامعلوم است آغاز شود، آیا تا به حال مسئولان محترم از خود سوال کرده اند که چه میزانی از اعتبارات هزینه شده طی هفت سال اخیر را آب برده است، آب باران را البته می گویم! و چقدر از کارهای نیمه تمام دچار فرسایش و نابودی شده است؟!
البته فرماندار در خصوص برنامه زمانبندی تکمیل پروژه مذکور گفته بود که چون اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه بیش از مبالغ تعیین شده و موجود است، اجرای آن برنامه زمانبندی ندارد اما روند کار به این صورت است که ابتدا فاز اول را تکمیل کرده و جاده های دسترسی آن را نیز به بهره برداری برسانیم که مردم بتوانند استفاده کنند.
فرماندار کرمانشاه در عین حال از تصویب ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه قره سو خبر داده بود.
حال باز گردیم و دوباره سابقه این طرح را بررسی کنیم، در اظهارنظرهای مختلف از زمان آغاز تا به حال این پروژه شامل فازهای مختلفی از سه، هفت و هشت فاز عنوان شده که همین قدری سرانجام آن را با ابهام بیشتری همراه کرده است.
در سال ۱۳۸۹ برخی از دست اندرکاران از جمله مدیران سازمان میراث فرهنگی که بخشی از انجام طرح به آنان سپرده شد، ساماندهی حاشیه رودخانه قره سو کرمانشاه را شامل دو فاز عنوان کردند که در آن زمان فاز اول آن حاشیه شمالی رودخانه از میدان امام حسین (ع) تا پل ولایت و فاز دوم آن حاشیه جنوبی رودخانه از پل ولایت تا کمربندی شرقی را شامل می شد.
امیری – یکی از کارشناسان وقت سازمان میراث فرهنگی – همان زمان اظهار داشت: جهت تسریع در عملیات اجرایی این پروژه، اجرای فاز اول آن به شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی و فاز دوم آن به شهرداری کرمانشاه واگذار شده که به طور همزمان عملیات اجرایی هر دو فاز از ابتدای امسال آغاز شده است.
وی گفته بود که فاز اول در شهریور ۱۳۸۹ افتتاح می شود و برای این منظور در مجموع هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه صرف شده است.
البته شهریور ۸۹ که هیچ، شهریور ۹۴ هم فاز اول افتتاح نشد!.در دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بود که این بارعلی حیدر کرمی – سرپرست وقت شهرداری کرمانشاه – با بیان اینکه تاکنون ۱۶ میلیارد ریال برای ساماندهی حاشیه قره سو از محل اعتبارات شهرداری تخصیص داده شده گفته بود که بهره برداری از فاز اول حاشیه رودخانه قره سو تا پایان تابستان محقق خواهد شد، اما دیدیم که این وعده نیز به تاریخ پیوست.
در این سال ها سازمان های متعدد شامل؛ همیاری شهرداری های استان (به واسطه دوستی دادوش هاشمی با مدیرعامل وقت این سازمان)، میراث فرهنگی و شهرداری کرمانشاه مسئولیت انجام بخشی از این پروژه را در دست داشته اند اما براساس آنچه که در سازمان های مردم سالار و براساس قواعد ارتباطات سیاسی در جوامع پاسخگو حاکم است هیچ کدام از این سازمان ها به طور روشن به سوالات پیرامون این پروژه و البته طرح های مشابه پاسخ نداده اند این در حالی است که در راستای پاسخ به حق طبیعی دسترسی آزادانه به اطلاعات انتظار می رود مدیران ارشد استان به طور شفاف هزینه های صرف شده از ابتدا تا به حال، دلایل معین توقف و احیانا سازمان هایی را که در این خصوص تعلل داشته اند به مردم و افکار عمومی اعلام کنند.
ضمن آنکه اتمام هرچه سریعتر این پروژه حداقل تا کمربندی شرقی که متاسفانه بخش های رها شده آن بسیاری از شهروندان را آزرده خاطر کرده است هرچه سریعتر و در یک برنامه زمان بندی مشخص به اتمام برسانند.
۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • قره سو
  • رازآور

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست