اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / رویکرد گمرک براساس عملیاتی کردن سامانه های الکترونیکی استوار است
81952969-70501425.jpg

رویکرد گمرک براساس عملیاتی کردن سامانه های الکترونیکی استوار است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا علیرضا مقدسی روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل گمرک استان کرمانشاه ه در محل سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد افزود: گمرک ایران دارای حجم انبوهی از شرح وظایف و مقررات است و از سویی دیگر با کمبود منابع و امکانات و چالش های مرزی و قوانین و مقررات متعدد مواجه است.
وی اظهار کرد: همه این انتظارات باید با دقت و کنترل عملی شود و در کنار آن سرعت عمل وجود داشته باشد که سامانه های الکترونیکی ما را به این هدف می رساند.
معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: در بخش واردات کاهش میانگین زمان به چهار روز، تبدیل ۲۰ ایستگاه کاری به هشت ایستگاه، انجام امور الکترونیکی شدن اسناد و اظهار و اعلام وصول ترانزیت از نتایج الکترونیکی شدن و خدمات تسهیلی است.
وی از وجود ۴۵ قانون و مقررات ذی مدخل تجارت خارجی خبر داد و اظهار کرد: ۱۵ کنوانسیون بین المللی در خصوص مباحث و تشریفات گمرکی و۲۰ سازمان ذی مدخل در تجارت خارجی وجود دارد.
مقدسی ادامه داد: اگر با دیدی کلان به تجارت خارجی نگاه شود زمینه ای برای تامین تجارت در همه بخش های تجارت می شود و گمرک به عنوان پیشانی این تجارت محسوب می شود و سایر دستگاه ها به نوعی سهمی در بحث تجارت خارجی داشته و نقش ایفا می کنند.
وی با بیان اینکه طبق قانون و مقررات ۱۲ رویه اصلی و فرعی در گمرک وجود دارد اظهار کرد: برخی از رویه های فرعی در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که از آن میان می توان به بازارچه های مرزی و فعالیت کوله بری اشاره کرد.
به گفته این مسئول، میانگین رویه های جاری در دیگر کشورها چهار مورد است در حالی که ایران با انواع رویه ها مواجه است و از سوئی دیگر ۱۵ نوع عوارض در کشور گرفته می شود و همه کالاها با همه نوع مجوز در کشور بررسی می شود.

** کشف ۳۰۰ تن پیش ساز مواد مخدر
وی از وجود بیش از ۲۰ معافیت در کشور خبر داد و افزود: این عوامل همگی نشان دهنده نوع اقتصاد کشور است و اینها همه مقدماتی است تا بگوییم انتظارات ملی و بین المللی از گمرک وجود دارد.
این مسئول با تاکید براینکه حفظ سلامت جامعه در برابر کالاهای وارداتی از جمله انتظارات ملی از گمرک است ادامه داد: در آمار ۱۰ ماه سپری شده از سال جاری گمرک ایران توانسته ۳۰۰ تن پیش ساز موادمخدر در جوف کالاهای رسمی را کشف کند.
به گفته مقدسی، بحث قاچاق کالا، تسهیل گردشگری توسعه صادرات و صنعت ترانزیت و رونق تجارت مرزی از دیگر انتظارات ملی است.

** پرویزخان پاشنه آشیل گمرکات استان
معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران از پرویرخان به عنوان پاشنه آشیل گمرکات استان یاد کرد و ادامه داد: در راستای نظم و انضباط این مرز همواره باید کوشا باشیم.
وی از مدیرکل جدید گمرک استان کرمانشاه به عنوان فردی با تجربه یاد کرد و از زحمات مدیرکل پیشین قدردانی کرد.
در این مراسم خلیل حیدری به عنوان مدیرکل جدید گمرک استان کرمانشاه معرفی و از خدمات محسن مصطفایی مدیرکل سابق این استان نیز قدردانی شد.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست