اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / رویکرد مشارکتی سازمان جنگلها و مراتع در زمینه حفاظت از منابع طبیعی

رویکرد مشارکتی سازمان جنگلها و مراتع در زمینه حفاظت از منابع طبیعی

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا خداکرم جلالی روز چنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های منابع طبیعی روانسر افزود: جامع نگری و مشارکت مردم یک راهبرد اساسی در حوزه آبخیر است که در دستور کار این سازمان است.
وی با بیان اینکه در این موضع همه فعالیتها هماهنگ و با انسجام بیشتر صورت می گیرد گفت: توانمندسازی جوامع محلی می تواند منشا تحولات بسیار مثبتی باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: به لحاظ شرایط اقلیمی، نیازمندیهایی که در زمینه آب داریم و خشکسالی هایی که به طور مستمر در کشور اتفاق می افتد فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری بسیار حائز اهمیت است و این مهم می تواند علاوه بر حفظ آب و خاک پیامدهای خشکسالی را کاهش دهد.
جلالی ادامه داد: آب، خاک و هوا به عنوان عوامل اصلی بستر حیات و توسعه پایدار است و اگر درست مدیریت و حفاظت شوند یک امنیت اکولوژیکی را داریم که می توانیم در سایه آن به اهداف اقتصادی و اجتماعی برسیم.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: آبخیزداری و آبخوانداری عواملی است که می تواند ما را در راستای توسعه پایدار هدایت کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه نیز گفت: طرح توسعه جنگل کاری اقتصادی در راستای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیزداری و با مشارکت جوامع محلی و مشارکت مردم اجرا می شود.
مراد شیخ ویسی با بیان اینکه مردم نقش ویژه ای در توسعه درختکاری دارند افزود: در این طرح گونه های مثمر از قبیل بنه، بادام و گلابی وحشی کشت می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اظهار داشت: عرصه هایی که به صورت عرفی در اختیار مردم است انتظار داریم توسط خود مردم احیا و اقتصادی شوند و براساس دیدگاه اقتصاد مقاومتی از این عرصه ها در زمینه اشتغال و توسعه درآمد مردم استفاده کنیم.
شیخ ویسی گفت: برای این عرصه ها زیرساختهایی از جمله کار آتش بر، جاده سازی، چاله کنی و تامین نهال توسط سازمان جنگلها و مراتع انجام می شود
فرماندار روانسر نیز بر توسعه و تجهیز امکانات مقابله با حوادث در این شهرستان تاکید کرد.
حسین ویسمرادی با بیان اینکه بخش شاهو نقطه بحرانی این شهرستان در بحث آتش سوزی است، گفت: هر ساله در این مسیر شاهد آتش سوزیهایی هستیم که نیاز دارد با توجه به پوشش جنگلی و صعب العبور بودن این منطقه امکانات بیشتری به این شهرستان تزریق شود.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع از طرح آبخیز حوزه خراجیان روانسر با مساحت بیش از ۱۱ هکتار بازدید کرد.
در این طرح ۱۴ هزار و ۵۶۷ متر مکعب بند سنگی؛ ملاتی، ۲۴ هزار و ۵۵۰ متر مکعب بند خشکه چین و گابیونی اجرا و ۵۰ هکتار نیز نهال کاری شده است.
در ادامه این بازدید مسئولان از طرح جنگلکاری اقتصادی شهرستان روانسر نیز بازدید کردند.
این طرح در یک هزار و ۱۵۰ هکتار از پلاک های سلکان، کانی باغ ، بانشله، حسن آباد، تبرگزین، صادق آباد، کانی خضران و بانشله اجرا شده است.
در این طرح ۲۱ هزار اصله نهال از گونه های بنه، گلابی وحشی، زالزالک، بادام و … توزیع شده است.
یک تعاونی و ۱۱۶ نفر از این طرح بهره برداری می کنند.
۸۱ هزار هکتار از مساحت شهرستان روانسر جز عرصه های ملی و طبیعی است که شامل ۲۶ هزار هکتار جنگل و ۵۵ هزار هکتار مرتع است.
شهرستان روانسر با ۴۷ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه قرار دارد.
۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • منابع طبیعی
  • حداکرم جلالی
  • شهرستان روانسر

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست