اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / دیوار مهربانی در شهر فرهنگی پاوه به 'یار مهربان رسید'
n82636804-71815124.jpg

دیوار مهربانی در شهر فرهنگی پاوه به 'یار مهربان رسید'

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

مدیر آموزش و پرورش پاوه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح توسط خاندان مرحوم ماموستا ملامحمد زاهد ضیائی با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال و با هماهنگی مدیریت آموزش و پرورش وهمکاری جمعی از فرهنگ دوستان اجرا شده است.
مختار برزگرد فر افزود: ۲ عامل قدمت و قداست موجب اجرای این طرح شد، قدمت به این معنی که مردمان این سامان ۱۲ سال بعد از مرکز کشور یعنی در سال ۱۲۶۸ دارالفنون را در مرکز کشور داشته ایم در سال ۱۲۸۰ در خانه باغ های پاوه هم مدرسه داشته ایم.
وی افزود: مردمان با شعور و فرهنگ این دیار مردمانی بوده اند که از گذشته ید طولایی در علم و دانش داشته اند و به همین مناسبت ما به همراه خاندان مرحوم ضیائی نمادی بنا کردیم که بیان کننده علم و دانش در این دیار و سامان باشد.
مدیر آموزش و پرورش پاوه افزود: عامل دوم قداست بود بدان معنی که نام این مدرسه مزین است به نام مرحوم ضیائی اولین رئیس آموزش و پرورش پاوه و اورامانات در سال ۱۳۰۵ به بعد و این عامل موجب شد، نماد ریاست آموزش و پرورش را به عنوان یک نماد علمی و فرهنگی به تمام مردم نشان بدهیم.
حبیب الله مستوفی یکی از فرهیختگان پاوه ای نیز گفت: این ابتکار فرهنگی نشان داد که ما می توانیم از نمادهایی که گاهی در ادبیات ما معنی دیگری دارند، معناهای دیگری را نیز بسازیم.
وی افزود: معنی دیوار در ادبیات حایل و جداکننده است اما در اینجا آمده ایم از این دیوار نماد فرهنگ در جوار مسجد جامع و مدرسه ای به نام اولین رئیس آموزش و پرورش پاوه و اورامانات ساخته ایم.
دیوار دبستان ضیائی ماکتی از جنس آهن مشتمل بر ٤٥ کتاب وزین و برجسته در علوم مختلف همچون، کتاب مقدس قرآن کریم، صحیح بخاری، ریاض الصالحین، مثنوی معنوی، حافظ، عقیده ی مرضیه، تاریخ بیهقی و همچنین کتاب های کردی همچون دیوان مولوی، اشعار جهان آرا خانم پاوه ای، اشعار سید بهاء الدین شمس قریشی و … می باشد.
شهرستان پاوه با بیش از ۶۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی کرمانشاه قرار دارد.
۷۴۴۸/۸۰۶۶ خبرنگار:محمد هادی زامیاد ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

برچسب ها

فرهنگي

ديوار كتابي

مدير آموزش وپرورش پاوه

يارمهربان

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست