اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / دغدغه های میلیاردی تجار کرمانشاه و قول های استاندار عراقی
82251059-71059358.jpg

دغدغه های میلیاردی تجار کرمانشاه و قول های استاندار عراقی

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست مشترک که صبح شنبه در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: در جلسات مشترک مسوولان استان های کرمانشاه و دیالی ۲ موضوع تردد زائران ایرانی به عتبات و توسعه تجارت از مرزها بررسی می شود.
به گفته رضا رحیمی، ‘امروز شنبه نتیجه نهایی بررسی مشکلات مربوط به این ۲ موضوع نهایی و در تفاهم نامه پایان سفر استاندار دیالی قید خواهد شد.’
او انتقال دانش فنی از کرمانشاه به دیالی را اقدامی آسان برشمرد و پیشنهاد داد که یک ‘کمیته کاری دولتی و دائمی’ بین ۲ استان تشکیل شود تا برای بررسی و رفع مشکلات، جلسات مشترک ماهانه داشته باشد.
این پیشنهاد با استقبال ‘مثنی علی التمیمی’، استاندار دیالی عراق مواجه شد و او گفت: با ایجاد چنین کمیته ای می توان موانع توسعه روابط را برطرف کرد.
التمیمی افزود: طی سه سالی که گفت و گوی ۲ استان در باره فعالیت تجاری از مرز سومار آغاز شده، مراودات اقتصادی از این مرز گسترش یافته است.

** گردش یک میلیارد دلاری با تردد زائران از خسروی و سومار
کیوان کاشفی، رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز در ابتدای جلسه از شکوفا نشدن ظرفیت های تجاری ۲ استان کرمانشاه و دیالی ابراز ناراحتی و عنوان کرد که اگر تنها تردد زائران عتبات از ۲ مرز سومار و خسروی صورت گیرد، سالانه یک میلیارد دلار تبادل مالی بین ۲ استان وجود خواهد داشت.
او افزود: اکنون حتی مجوزهایی که به تجار عراقی داده می شود، دارای محدودیت زمانی و میزان خرید است که گاهی ابطال آنها سبب توقف کالای صادراتی در مرز و خسارت به تولید کننده ها می شود؛ مشکلی که امید است با کمک طرف عراقی حل شود.
کاشفی همچنین از استاندار دیالی خواست که با رایزنی با دولت مرکزی، تعرفه واردات کالا به این استان را کاهش دهد.
به گفته او در ایران هم استان های مرزنشین از چنین حقی برخودار هستند که این باعث توسعه آنها می شود.
استاندار دیالی اما گفت که ‘کاهش تعرفه واردات کالا به عراق’ در حیطه اختیارات دولت مرکزی عراق است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری کرمانشاه در پاسخ به این اظهارات التمیمی گفت که تعیین تعرفه در ایران هم توسط دولت صورت می گیرد اما مدیران استان پیشنهادهای موردنظر را به مرکز ارایه کرده اند که تاکنون بسیاری از آنها عملیاتی شده است.
التمیمی هم گفت: ما مشکلی در ارایه پیشنهاد به دولت مرکزی عراق نداریم و این کار را انجام می دهیم.

** واردات سیمان را ممنوع نکنید/ التمیمی: دست ما نیست
ممنوعیت واردات سیمان به کشور عراق که از بهمن ماه سال ۹۴ توسط طرف عراقی اجرایی شده است، از جمله موضوعاتی بود که لغو آن توسط چند تن از فعالان بخش اقتصادی استان کرمانشاه مطرح شد.
شهریار گراوندی، مدیرعامل صنایع سیمان سامان در این باره گفت: ایران همواره در تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز عراق پیش قدم بوده و با توجه به احتیاج روزافزون عراق به این مصالح، انتظار می رود دولت این کشور ثبات را به تجارت سیمان بر گرداند.
او عنوان کرد: نمی شود یکسال واردات سیمان را ممنوع و سال دیگر آزاد کرد زیرا این کار باعث گرایش تولید کننده ها به سمت سایر بازارها می شود.
گراوندی گفت که دولت عراق در صورت صلاحدید، واردات سیمان را کم یا زیاد کند اما آن را به کلی قطع نکند و بر نوسان قیمت آن هم نظارت داشته باشد.
مدیر عامل صنایع سیمان سامان پیش بینی کرد که با آزاد شدن موصل از دست داعش، صادرات سیمان ایران به عراق دست کم به ۲۵ میلیون تن در سال برسد.
پیشنهاد دیگر گراوندی، ‘قانونی شدن ساز و کار تجارت فعالان اقتصادی عراقی با طرف ایرانی’ بود.
التمیمی در باره علت ممنوعیت واردات سیمان به کشور عراق هم گفت که این اقدام با تصمیم دولت مرکزی صورت گرفته است.

** طرف عراقی پول ما را نمی دهد/ التمیمی: شکایت کنید
در بخش دیگری از جلسه، یکی از فعالان تولید کننده سیمان در استان کرمانشاه گفت که عده ای از تجار عراقی سال گذشته مبالغ قابل توجهی سیمان از تولید کننده های ایرانی خریده اند اما همچنان از پرداخت هزینه آن سرباز می زنند و حتی طلبکاران ایرانی را تهدید هم می کنند.
آقای روشنی از استاندار دیالی خواست که به وصول مطالبات طرف های ایرانی کمک کند که التمیمی نیز پاسخ داد، اسناد لازم و یک شکایت دسته جمعی از طرف طلبکاران ارایه شود تا از طرف مسوولان عراقی پیگیری شود.
محلوجی، نماینده شرکت کابل باختر کرمانشاه دیگر فعال اقتصادی استان بود که در این جلسه سخن گفت و از اینکه تجار حوزه برق عراق ‘هیچ تضمینی’ برای بازپرداخت هزینه کالاهای خریداری شده نمی دهند، انتقاد کرد.

** اعزام تیم پزشکی به عراق
در بخش دیگری از جلسه، رحیمی در پاسخ به درخواست یکی از همراهان التمیمی برای اعزام متخصصان چشم پزشکی به دیالی گفت: استان کرمانشاه در زمینه های مختلف پزشکی پیشرفت های بسیاری دارد و در هیچ یک از رشته ها هم منعی برای اعزام متخصص ندارد و حتی آماده تاسیس یک درمانگاه در دیالی است که این موضوع در تفاهم نامه نهایی گنجانده شده است.
او در عین حال گفت: با توجه به محدودیت نقل و انتقال تجهیزات گران قیمت پزشکی، طبعا بیماران عراقی برای انجام اعمال جراحی تخصصی تا چندین سال باید به ایران تردد کنند.

** برنامه ای برای مرز خسروی نداریم
یکی از مدیران گمرک کرمانشاه نیز از طرف عراقی خواست که هرگونه تغییر در قوانین صادرات و واردات کشور عراق را به اطلاع طرف ایرانی برساند تا تجار دچار ضرر و زیان نشوند.
او همچنین از استاندار دیالی درخواست کرد که برنامه های دولت عراق برای مرز خسروی را بیان کند.
التمیمی نیز گفت که تمام توجه عراق به مرز سومار است زیرا کنترل بیشتری بر آن وجود دارد و به بازار عراق هم نزدیک تر است.
خسرو شهبازی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز برای تجهیز اراضی استان دیالی به چرخه آبیاری تحت فشار اعلام آمادگی کرد و گفت که طرف ایرانی حاضر است در راستای طرح کشت فراسرزمینی، بخشی از زمین های دیالی را کشت کند.
استاندار دیالی هم از این پیشنهاد استقبال کرد و از شهبازی خواست که به همراه تیمی از کارشناسان جهاد کشاورزی در هفته آینده به دیالی سفر کند تا جزییات این موضوع بررسی شود.
۷۴۴۴/۸۰۶۶ خبرنگار:عبدالله الماسی ** دبیر:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • دیالی عراق
  • صادرات به عراق
  • کرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست