اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / دبیر هیات بازرسی انتخابات استان کرمانشاه:بازرسان نباید نسبت خویشاوندی با نامزدها داشته باشند
81966079-70526433.jpg

دبیر هیات بازرسی انتخابات استان کرمانشاه:بازرسان نباید نسبت خویشاوندی با نامزدها داشته باشند

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام عبدالله عزیزی روز سه شنبه در جلسه توجیهی و هماهنگی بازرسان انتخابات شهرستان کرمانشاه که در تالار شهید بهشتی کرمانشاه برگزار شد اظهار کرد: براساس اصل ششم قانون اساسی، اداره امور کشور به اتکا آراء عمومی از طریق شرکت در انتخابات عنوان شده است.
وی با تاکید براینکه انتخابات مقوله ای مهم و نقش آفرین است ادامه داد: برهمین اساس وزارت کشور از تمام ظرفیت ها در انتخابات پیش رو بهره جسته است.
عزیزی به دو اصل مهم ۲۵ و ۷۶ قانون انتخابات اشاره کرد و گفت: اصل ۲۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۷۶ آیین نامه اجرایی مجلس خبرگان رهبری می گوید وزارت کشور مامور اجرای قانون انتخابات، مسئول برگزاری و حسن انجام آن است.

** بازرسان انتخابات نمایندگان وزارت کشور هستند
به گفته عزیزی، وزارت کشور در این دوره انتخابات که دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری است از همه ظرفیت ها استفاده کرده و برای هر شعبه اخذ رای چه ثابت و چه سیار یک بازرس انتخاب شده است.
این مسئول با تاکید براینکه بازرسان تنها در روز انتخابات و در فرآیند رای گیری مسئولیت بازرسی را برعهده ندارند اظهار کرد: براساس این دو اصل قانونی هرچه به روزهای انتخابات نزدیکتر می شویم بازرسان انتخاباتی به عنوان بازرسان وزارت کشور علاوه براینکه مسئولیت برگزاری انتخابات را برعهده دارند برای رعایت قانون و هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات باید تلاشی دوچندان داشته باشند.
عزیزی با اشاره براینکه بازرسان و سربازرسان انتخابات به عنوان نمایندگان وزارت کشور هستند تصریح کرد: این نظارت باید در همه مراحل انتخابات ایجاد شود تا کسی از حریم قانون تجاوز نکند.
دبیر هیات بازرسی انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای استان کرمانشاه از تعیین ۳۱ قاضی مجرب و خوشنام برای برخورد با تخلفات انتخاباتی در سطح استان خبر داد.
وی افزود: براساس ماده ۱۷ قانون انتخاباتی در صورت نقض قانون در هریک از شعب توسط افراد حقیقی، مراتب از طریق بازرسان و سربازرسان به قاضیان تعیین شده اعلام می شود.
به گفته عزیزی، براساس ماده ۷۹ قانون انتخابات، افرادی که به عنوان اشخاص حقوقی علاوه بر خدمت در دستگاه حاکمیتی، در فرآیند انتخابات کار می کنند در صورت بروز تخلف قانونی برخورد لازم با آنها صورت می گیرد.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات
  • عبدالله عزیزی
  • جلسه توجیهی بازرسان

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست