اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / خانه سلامت سرپناهی امن برای دختران/ اینجا چراغی روشن است
82195138-70950217.jpg

خانه سلامت سرپناهی امن برای دختران/ اینجا چراغی روشن است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، آسیب های اجتماعی در روزگار کنونی، بسیار متنوع و متعدد شده که گاه کنترل این آسیب ها آن هم برای قشر آسیب پذیر دختران ناموفق می شود و فرد را با بحران های دیگر مواجه می سازد.
از لحاظ جنسیتی، گاه برخی دختران مورد کم توجهی واقع شده و به آنان اختیار تصمیم گیری و سهیم شدن در مسایل خانوادگی داده نمی شود.
دخترانی هستند که به دلیل تربیت و قرار گرفتن در مسیر رفتارهای غلط، به امید دست یابی به آسایش و راحتی از خانه جدا می شوند که پس از مدت زمان اندک به اشتباه بودن تصور خود پی می برند.
به همین دلیل خانه سلامت دختران کرمانشاه همانند دیگر کلانشهرها، فعال شده تا علاوه براینکه به سرپناه شود بتواند با برنامه های از پیش تعیین شده در کسب استقلال اقتصادی و اجتماعی تاثیرگذار باشد.

** تنها یک مرکز خانه سلامت در کرمانشاه وجود دارد
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خانه سلامت از طریق ارایه خدمات، زمینه های کسب استقلال اقتصادی و اجتماعی را فراهم می کند و به دختران زیر پوشش در تامین حداقل نیازهای اقتصادی یاری می رساند.
امید قادری افزود: تنها یک مرکز از خانه سلامت در شهر کرمانشاه وجود دارد و شهرستان های استان فاقد این مرکز هستند.
وی ادامه داد: خانه سلامت از طریق ارایه خدمات زمینه های کسب استقلال اقتصادی و اجتماعی را فراهم می کند و به دختران زیرپوشش در تامین حداقل نیازهای اقتصادی یاری می رساند.

** تفاوت خانه سلامت با پایگاه اجتماعی
وی به نقش این مراکز در پیشگیری از آسیب های اجتماعی اشاره کرد و افزود: بین خانه سلامت و پایگاه های اجتماعی و سلامت تفاوت هایی وجود دارد.
این مسوول ادامه داد: خانه سلامت یک مرکز نگهداری ویژه دختران در معرض آسیب بالای ۱۸ سال است که در این مرکز خدمات تخصصی به دختران در معرض آسیب، با هدف رفع بحران و برگشت به خانواده ارایه می شود.
قادری تصریح کرد: در پایگاه های سلامت اجتماعی، مکان و یا همان کانکس در محلات آسیب خیز به منظور نیازسنجی محله و تحلیل وضعیت آسیب های محله مستقر می شود.
وی اضافه کرد: ارایه خدمات سرپایی و مشاوره ای، برگزاری کلاس های آموزشی با هدف ارتقا توانمندی های افراد ساکن در محله از دیگر برنامه هایی است که در پایگاه های اجتماعی اجرا می شود.
یک استاد دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید براینکه پیشگیری بر درمان اولویت دارد، گفت: ارایه آموزش صحیح به والدین در راستای چگونگی تربیت صحیح فرزند، دیگر بهانه ای برای ایجاد خانه سلامت بر جای نمی گذارد.
زهره بالاگبری ادامه داد: اکنون که در برخی از خانواده ها شاهد بروز مشکلات تربیتی و نبود هم افزایی صحیح با فرزندان هستیم باید درصدد ارایه راهکار و درمان برآییم.
به گفته وی، اغلب دخترانی که از خانه رانده شده و یا به خانه سلامت مراجعه می کنند از خانواده های بی سرپرست، بدسرپرست و یا مبتلا به دیگر آسیب ها بوده و یا سرپناهی برای زندگی ندارند.

** تنها وجود یک سرپناه کافی نیست
این استاد دانشگاه تصریح کرد: تنها وجود یک سرپناه به نام خانه سلامت برای دختران بی پناه کافی نیست و در صورتی که علاوه بر نظارت برنامه ای منسجم برای آموزش، خودآگاهی به همراه نظارت مربی و دست یابی به اشتغال وجود داشته باشد می توان عملکرد این مرکز را مثبت ارزیابی کرد.

**طرح جدید آموزش پرورش در راستای شناخت بهتر دانش آموز
وی در خصوص نقش آموزش و پرورش در برقراری ارتباط صحیح والدین با فرزندان گفت: برقراری ارتباط با والدین دانش آموز و افزایش دانش آنان، یکی از سیاست های اصلی آموزش و پرورش است که این امر در گذشته از طریق انجمن اولیا و مربیان انجام می شد.
این روانشناس عمومی اظهار کرد: براساس برنامه در نظر گرفته شده از امسال، برای آموزش و اطلاع رسانی بهتر به اولیا دانش آموزانی که وارد مقطع ابتدایی می شوند طرح جدیدی در نظر گرفته شده که در آن اطلاعاتی در زمینه شناخت فرزند، رشد جسمانی و عقلانی، چگونگی هم افزایی بهتر و بهداشت آموزش داده می شود.
به گفته این استاد دانشگاه، این امر نقطه آغازی برای آموزش بهتر به خانواده می باشد.

**دروازه های ورود به آسیب های اجتماعی متنوع است
در ادامه یک کارشناس علوم رفتاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: عوامل آسیب زا متعدد و متنوع شده اند و نمی توان همه تمرکز و توجه را برای کنترل عوامل بیرونی گذاشت.
محمدرضا مقدسی ادامه داد: دروازه های ورود به آسیب های اجتماعی در عصر امروزی بسیار متنوع است و روزانه با آفت ها و آسیب های جدیدی مواجه می شویم.
وی ادامه داد: در مقابل مفهوم آسیب پذیری، مفهوم دیگری به نام تاب آوری وجود دارد که پیشنهاد می کنیم به جای تمرکز بر عوامل آسیب زای بیرونی، درون را کنترل کنیم.
مقدسی اظهار کرد: ادبیات تاب آوری’کنترل درون’ هر فردی را صاحب آتیه و امید می کند و افراد به گونه ای تربیت می شوند که بتوانند در شرایط آسیب زا زندگی کنند و با سلامت از روزگاری که پر از چالش است عبور کنند.

** تاب آوری حامل پیام امید است
وی با تاکید براینکه کنترل همیشگی افراد شدنی نیست به سه روش تربیتی با توجه به موقعیت پرداخت و گفت: اگر در شرایط خوب اجتماعی و خانوادگی نتیجه ای مطلوب بدست آید غیرقابل انتظار نیست چرا که بستر خوب بوده و نتیجه قابل پیش بینی است ولی اگر در شرایط مناسب، نتایج مطلوبی در تربیت بدست نیاید ناشی از تعلل و غفلت خانواده در پرورش صحیح استعدادهاست.
به گفته این کارشناس، اما در شرایط بد و نامساعد، تربیت غلط فرزند غیرقابل انتظار نیست و در چنین شرایطی پرداختن به تاب آوری می تواند فرد را در مقابل بسیاری از آسیب ها حفظ کند.
مقدسی تصریح کرد: تئوری تاب آوری حامل پیام امید است به این معنا که می شود در شرایط بد، نتیجه خوب گرفت که این امر در مراکزی همچون خانه سلامت با برنامه های تربیتی از پیش تعیین شده می تواند نمود پیدا کند.
وی معتقد است، اگر برچسب آسیب پذیربودن را به افراد بچسبانیم شرایط را برای خروج فرد از آن حالت دشوار می کنیم و می توان از تاب آوری به عنوان فرصتی برای جبران کاستی ها یاد کرد.
گزارش از زهره کریم زاده خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • خانه سلامت
  • کرمانشاه
  • بهزیستی
ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا
می فایل سایت خبری کرمانشاه پست