اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / جمعیت بیمه شدگان سلامت استان کرمانشاه هشت برابر شد
n83204212-72836004.jpg

جمعیت بیمه شدگان سلامت استان کرمانشاه هشت برابر شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا، کیومرث مظفری روز یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی در محل جلسات این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: قبل از انقلاب سرانه هزینه درمانی هر روستایی ۸۵۰ تومان بود که اکنون سرانه هزینه درمانی هر روستایی نزدیک به ۳۴۳ هزار تومان است که جمع ماهیانه آن ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می شود.
وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ قلم داروی کشور در تعهد بیمه سلامت قرار دارد، ادامه داد: این بدان معنا است که ۹۵ درصد از کل داروهای کشور در تعهد بیمه سلامت قرار دارد که ۴۳۶ قلم آن تعهد بیمه روستاییان است.
مظفری ادامه داد: قبل از انقلاب به میزان ۵۰ خانه بهداشت در روستاهای استان وجود داشت، که اکنون به تعداد ۶۵۰ خانه بهداشت در روستاها رسیده است که ۱۸۴ پزشک، ماما، پرستار و دستیار نیز در روستاهای ما مستقر هستند که علاوه بر درمان در غربالگری و پیشگیری از بیماری فعال هستند.
وی افزود: در ۶ ماه نخست امسال به میزان ۲۷ هزار بار بیمار فشارخونی و هشت هزار بار بیمار دیابتی شناسایی شده و ۳۳ هزار کودک غربالگری شده، ۱۴۶ هزار بار آزمایش، ۲۱ هزار بار رادیولوژی انجام شده که ۷۰۵ هزار بار روستاییان ما به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.
این مسئول با بیان اینکه خدمات دندانپزشکی در روستاهای ما تا قبل از انقلاب معنا و مفهومی نداشت، ادامه داد: در کل مرکز بهداشتی درمانی روستایی ما دندانپزشک با همه امکانات با توجه به آخرین تجهیزات مستقر هستند و دندان های کودکان کمتر از ۱۴ سال را به صورت رایگان معاینه و ترمیم می کنند.
مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه از هدررفت ۳۰ درصد هزینه در حوزه درمان خبر داد و گفت: شهروندان فاقد هرگونه پوشش بیمه، می توانند در قالب بیمه ایرانیان با ۵۰ درصد تخفیف خدمات درمانی دریافت کنند.
مظفری از استقرار سامانه استحقاق سنجی با هدف حذف دفترچه و روش های سنتی و کاهش بروکراسی اداری در بیمارستان های دانشگاهی به عنوان اقدام ارزشمند یاد کرد و از بیمه معتادان، اطبا خارجی، سامانه تایید دارو و خدمت به عنوان دیگر طرح ها یاد کرد.
وی به راه اندازی سامانه ارتباطی ۱۶۶۶ نیز اشاره کرد و گفت: این امر در راستای الکترونیکی کردن جامعه هدف با سازمان بیمه سلامت است که به صورت ۲۴ ساعته همکاران ما در سازمان ها و ستاد استان، پاسخگوی نیازها، سوالات و ابهامات هستند.
مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه ادامه داد: امسال بالغ بر چهارهزار میلیارد ریال اعتبار به استان تخصیص داده شده که در حال تسویه حساب هستیم که بدهی بخش غیردانشگاهی سال گذشته به صورت کامل تسویه شده و بخش دانشگاهی نیز تا مهر ماه امسال به صورت کامل پرداخت شده و مابقی پرداخت می شود.
مظفری ادامه داد: ماهیانه ۵۰۰ هزار بار مراجعه به پزشکان، داروخانه ها و مراکز درمانی استان انجام می شود که به تعبیری روزانه به میزان ۱۷هزار بار است.
وی با بیان اینکه ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه بیماران خاص در ماه است، ادامه داد: همه این هزینه ها در تعهد بیمه سلامت است که علاوه بر دفترچه رایگانی که دارند ۹۵ درصد هزینه ها در تعهد ما قرار دارد.
مظفری با بیان اینکه نزدیک به ۸۵ درصد از جمعیت استان زیرپوشش ما دارای دفترچه رایگان هستند، اظهار داشت: امیدواریم با استانداردسازی خدمات بتوانیم کیفیت را بالا ببریم.
مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه، از استقرار نظام نسخه نویسی الکترونیک در شهرها به عنوان یکی از طرح های در دست اجرا در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: پایلوت این طرح که با حذف دفترچه درمانی است در شهرستان هرسین خواهد بود.
مظفری از استقرار نظام ارجاع الکترونیک در خدمات سطح یک روستایی به سطح ۲ و سه در برخی مناطق استان به عنوان یکی از طرح های در دست اجرای این ارگان یاد کرد.
وی اضافه کرد: در روزهای اخیر نیز یک هزار میلیارد ریال به استان تخصیص داده شده که بخش قابل توجهی از مطالبات مراکز درمانی را پرداخت کرده ایم.
این مسئول یادآور شد، در تبدیل خدمات دستی به الکترونیک نیز فعالیت های متعددی داشته ایم که تایید دارو، تایید خدمات «ام.آر.آی»، خسارت متفرقه، استقرار سامانه استحقاق سنجی و حذف دفترچه در بیمارستان های دانشگاهی که تاثیر زیادی در رفع هم پوشانی دارد نمونه ای از آن ها است.
مظفری ادامه داد: اداره بیمه سلامت استان کرمانشاه همواره در راستای کاهش دغدغه های مردم که مصداق فرمایش مقام معظم رهبری است گام برداشته است.
مظفری افزود: قانون بیمه همگانی خدمات درمانی در سوم آبان ۷۳ تصویب شد و به دنبال آن پس از تهیه آیین نامه ها و دستورالعمل ها از مهر ماه ۷۴ سازمان و ادارات بیمه سلامت استانها از جمله در کرمانشاه و شهرستان های آن آغاز به فعالیت کرد.
وی ادامه داد: در طول ۲۴ سال خدمت این سازمان به مردم، بیش از ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه ای قرار گرفتند که شامل صندوق کارکنان دولت، خانواده شهدا و ایثارگران، طلاب و روحانیون، دانشجویان و مددجویان بهزیستی، روستاییان ، عشایر و صندوق ایرانیان می باشد.
مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه ادامه داد: از سال ۹۳ صندوق بیمه همگانی رایگان نیز همه افراد فاقد پوشش درمانی را زیرپوشش قرار داد.
وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد جمعیت استان نیز زیرپوشش این پنج صندوق هستند که از مجموع جمعیت بیمه ای ما ۸۰ تا ۸۵ درصد دارای دفترچه های رایگان هستند که عملا فاقد حق بیمه هستند یعنی دفترچه رایگان از ما می گیرند و از خدمات درمانی استفاده می کنند.
مظفری از وجود یک هزار و ۷۰۰ بیمار خاص زیرپوشش خبر داد و افزود: ماهیانه نزدیک به ۲ میلیارد تومان هزینه این افراد است که عموما رایگان است و علاوه بر دفترچه رایگان بیش از ۹۵ درصد هزینه بیماران خاص در تعهد بیمه می باشد.
این مسئول اضافه کرد: به میزان یک هزار و ۴۰ موسسه درمانی زیرپوشش ما قرار دارد که در کنار ما نیز ۳۳ دفتر پیشخوان مشغول به تولید دفترچه برای بیمه شدگان هستند.
وی یادآور شد که ماهیانه بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان برای بیمه شدگان هزینه می شود.

** مهم ترین طرح های بیمه سلامت در کرمانشاه
مظفری به طرح های مهمی که از ابتدای فعالیت بیمه سلامت تاکنون اجرا شده اشاره کرد و افزود: اجرای طرح ملی بیمه همگانی روستاییان و عشایر با صدور کارت بیمه برای خدمات بیمارستانی در سال ۷۵ نمونه ای از این طرح ها است و جمعیتی که کارت برای آنان صادر شد به میزان ۷۰۰ هزار نفر بود.
وی از طرح ملی بیمه بستری شهری به عنوان طرح دوم یاد کرد و ادامه داد: این طرح برای شهرنشینان فاقد پوشش بیمه بود که برای جمعیتی بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر از جمعیت شهرنشینان ما در سال ۸۱ کارت صادر شد.
مظفری به طرح ملی ارتقا درمان روستاییان در سال ۸۴ اشاره کرد و گفت: در این طرح تبدیل کارت به دفترچه درمانی انجام شد که علاوه بر خدمات بیمارستانی و بستری، خدمات سرپایی به این افراد از طریق دفترچه ارائه شد که این طرح برای ۶۴۰ هزار نفر از جمعیت روستایی و جمعیتی استان به صورت رایگان صادر شد.
مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه، به اجرای طرح ملی بیمه ایرانیان با ۸۵ درصد تخفیف در حق بیمه شدگان اشاره کرد که برای این افراد دفترچه صادر شد و تنها ۱۵ درصد حق بیمه از آنان وصول شد که برای ۲۸۰ هزار نفر از جمعیت استان صادر شد.
مظفری از طرح جامع بیمه همگانی سلامت رایگان به عنوان تکمیل دهنده طرح های پیشین یاد کرد و گفت: این طرح در سال ۹۳ جمعیت ۳۷۰ هزار نفر از استان کرمانشاه که فاقد هرنوع پوشش بیمه ای بودند را پوشش داد که با صدور دفترچه رایگان همراه بود.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

برچسب ها

اجتماعي

بيمه سلامت

چهل سالگي انقلاب

استان كرمانشاه

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست