اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / جشنواره بین المللی سنگنوردی بیستون پایان یافت
n83078238-72623128.jpg

جشنواره بین المللی سنگنوردی بیستون پایان یافت

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، این جشنواره در ابتدا با حضور ۲۱ سنگنورد خارجی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، سوئیس، دانمارک، اسپانیا، لیتوانی و اسلونی و ۹۹ سنگنورد ایرانی آغاز شد که جمعیت سنگنوردان ایرانی حاضر در این جشنواره در نهایت به ۱۲۹ نفر افزایش پیدا کرد.
به گفته رئیس هیات کوهنوردی استان کرمانشاه ، در این جشنواره ۲ مسیر جدید توسط تیم ملی سنگنوردی معلولان کشورمان و سه زن سنگنورد تهرانی ایجاد شد.
ثریا شهبازی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت: پیش از آغاز جشنواره نیز سنگنوردان کرمانشاه با هدایت کادر فنی هیات ۱۰ مسیر جدید کوتاه را در بخش «نقره دره» دیواره بیستون به منظور استفاده حاضران ایجاد کردند.
در این جشنواره علاوه بر سنگنوردان برجسته کشورمان تیم های هایلان و استک لاین نیز حضور داشتند و طولانی ترین هایلان ایران به طول ۳۵۴ متر نیز در بخش «نقره دره» دیواره بیستون نصب شد.
بخش پرش از صخره با لباس خفاشی نیز از دیگر بخش های جشنواره بین المللی بیستون بود که به گفته رییس هیات کوهنوردی استان کرمانشاه ۶ بار توسط یک زن سوئیسی و یک مرد دانمارکی انجام شد.
در پایان این جشنواره مدیران شهری بیستون علاوه بر تقدیر از سنگنوردان معلول حاضر در این برنامه بزرگ ورزشی ، به سنگنوردان سوئیسی و دانمارکی که با لباس خفاشی از قله بیستون به پایین پریدند، عنوان شهروند افتخاری اعطا کردند.
دیواره کوه بیستون با یک هزار و ۲۰۰ متر ارتفاع، بلندترین دیواره سنگنوردی کشور و جزو پنج دیواره اول دنیا محسوب می‌ شود که تاکنون بیش از ۱۰۰ مسیر آن بازگشایی شده است.
دوره های اول تا سوم جشنواره جهانی سنگ نوردی بیستون به ترتیب در سال های ۸۹، ۹۱ و ۹۳ برگزار شد.
در آخرین دوره این رقابت ها، ۱۷۹ سنگ نورد داخلی و خارجی از کشورهای مانند ایتالیا، فرانسه، اسلونی، سوئیس، آمریکا، اتریش، سوئد، فنلاند، استرالیا، آلمان، لهستان، تونس و دانمارک حضور داشتند.
در محوطه تاریخی بیستون که در ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده تاکنون بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده که مهمترین آن کتیبه و سنگ نگاره های داریوش هخامنشی است که به ثبت جهانی رسیده است.
۸۰۶۶/۷۴۴۵

انتهای پیام /*

برچسب ها

ورزش

بيستون

جشنواره سنگنوردي

نقره دره

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست