اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / تنور انتخابات داغ شده است؛ از کری خوانی تا پیش بینی نتیجه
81976388-70544253.jpg

تنور انتخابات داغ شده است؛ از کری خوانی تا پیش بینی نتیجه

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

شاید پیش بینی سختی بود که اگر چند ماه پیش از یک انتخابات داغ در زمستان سرد ۹۴ صحبت شود اما این روزها شور و حال انتخاباتی همه کشور را در برگرفته است.
استان کرمانشاه هم طی روزهای اخیر روی امواج شور و نشاط سیاسی غلت می خورد؛ بخش زیادی از این موج سواری، حاصل حضور جدی و گسترده احزاب استان در وسط میدان مبارزات انتخاباتی است.
تقریبا هیچ حزب و گروه سیاسی ساکتی در استان دیده نمی شود و همه تشکل ها و گرایش های سیاسی لباس رزم انتخاباتی بر تن کرده و نامزدهای مطلوب خود را به طور رسمی معرفی کرده اند.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری تفاوت های محسوسی با ادوار گذشته دارد.
شاید برای نخستین بار است که ۲ جناح اصلاح طلب و اصولگرای کشور در شرایطی که گرایش های سیاسی متعددی در درون خود دارند، بعضا به ائتلاف و لیستی واحد رسیده اند.
البته شاخه های استانی برخی احزاب از ائتلاف خارج شده و برای انتخابات هفتم اسفند لیست جداگانه داده اند.
تفاوت دیگر، تاکید همه جریان ها، گرایش ها و گروه های سیاسی از چپ ترین تا راست ترین، بر حضور حداکثری مردم در انتخابات است؛ تاکنون هیچ وقت چنین وحدت نظری در باره انتخابات مجالس خبرگان و شورای اسلامی وجود نداشته است.
خبرگزاری ایرنا در راستای تقویت شور و نشاط سیاسی، برخی موضوع های انتخاباتی با تمرکز بر انتخابات مجلس در استان کرمانشاه را با ۲ فعال سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا به بحث و بررسی گذاشته است.
در این میزگرد، حمیدرضا صمدی، سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه و مسلم معین عضو شورای ائتلاف بزرگ اصولگرایان استان کرمانشاه میهمان ایرنا بودند.
به اعتقاد این ۲ فعال سیاسی، فضای شور و هیجان انتخاباتی بر سراسر استان حاکم شده است و انتظار می رود یک انتخابات باشکوه در روز هفتم اسفند رقم بخورد.
سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه در ابتدای این میزگرد، با بیان اینکه ‘حضور حداکثری’ مردم در انتخابات راهبرد جریان اصلاحات بوده است، گفت: هر زمان همه جناح ها در میدان بوده و مردم را به حضور در انتخابات دعوت کرده اند، یک انتخابات خوب و پرشکوه داشته ایم.
حمیدرضا صمدی اضافه کرد: بعد از رد صلاحیت های نامزدهای اصلاح طلب، یک ناامیدی ایجاد شد اما با ارائه لیست های حداقلی، اکنون فضا بهتر شده و هیجان انتخاباتی بر استان سایه افکنده است.
به اعتقاد وی، انتخابات جو حاکم بر دانشگاه های استان را هم تحت تاثیر قرار داده و هرچند به دلیل انتشار دیرهنگام لیست نامزدها، این فضای مثبت اندکی دیر ایجاد شده است.
صمدی به حضور حداکثری مردم در انتخابات یک نگاه اقتصادی دارد و معتقد است که ‘برای استفاده مناسب از فضای پسابرجام و ورود سرمایه گذاری های خارجی به کشور، برگزاری یک انتخابات باشکوه که نشان دهد جمهوری اسلامی با ثبات است، ضروری به نظر می رسد.’
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه نیز گفت: انتخابات هفتم اسفند یکی از رقابتی ترین انتخابات هاست و دلیل آن هم حضور گسترده نامزدها، تنگاتنگی اظهارنظرها، مواضع گروه ها و چهره های سیاسی و برگزاری جشن ها و برنامه های انتخاباتی پرهیجان و متعدد در سراسر کشور است.
مسلم معین افزود: انتشار لیست واحد در هر ۲ جریان اصلاح طلب و اصولگرا یکی دیگر از نشانه های رقابتی بودن انتخابات است زیرا اگر هریک از ۲ طرف خود را از پیش برنده می دانستند، به وحدت نمی رسیدند.
وی اضافه کرد: در بسیاری از حوزه های انتخابیه رقبای سنتی در مقابل هم صف آرایی کرده اند و فضای انتخابات در اغلب حوزه های استان حسابی داغ شده است.
به اعتقاد معین، برای هر کرسی نمایندگی مجلس، تعداد زیادی نامزد با هم رقابت می کنند و به گفته وزیر کشور، انتخابات کاملا رقابتی و نامزدهای آن از همه طیف هاست.
وی بر خلاف صمدی که درصد مشارکت مردم در انتخابات هفت اسفند را بیشتر از ۶۰ پیش بینی کرد، این رقم را بالای ۷۰ درصد برآورد می کند.
معین در ادامه به تلاش های اصولگرایان استان برای رسیدن به لیست واحد حرف زد و گفت: لیست واحد جریان اصولگرای استان پس از ۱۳ جلسه بسیار فشرده و دقیق به نتیجه رسید و طی آن با بیش از ۱۶ نامزد اصولگرا و ۲ نامزد اصلاح طلب برای پذیرش اصول و معیارهای اصولگرایی گفت و گو و رایزنی شد.
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه بیان کرد: در نهایت یک روز پیش از آغاز زمان قانونی تبلیغات انتخاباتی، لیست واحد اصولگرایان استان با تاکید بر تعهد و تخصص و حضور چهره های ملی استان نهایی شد.

*ماجرای فرود چهره های سیاسی در لیست جریان مقابل
برخی چهره های سیاسی مطرح استان که در گذشته به اسم یک جریان خاص سیاسی شناخته می شدند، در این انتخابات در لیست جریان مقابل قرار گرفته اند؛ قرار گرفتن نام برخی چهره های اصولگرا در لیست اصلاح طلبان از جمله آنهاست.
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه در باره دلیل این موضوع گفت: چهار سال اخیر فراز و نشیب های سیاسی زیادی داشته است و طی آن خیلی از چهره ها با جریان اصولگرایی همراه و برخی هم که صبغه اصولگرایی داشتند، از معیارهای اصولگرایی دور شده و مورد توجه احزاب طرف مقابل قرار گرفته اند؛ در واقع نوعی پوست اندازی سیاسی صورت گرفته است.
سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه هم تنها معیار بستن لیست این جریان را ‘حمایت نامزدها از دولت’ عنوان می کند که طبعا ممکن است به انتخاب یک اصولگرای همسو با دولت بینجامد.
صمدی در بخش دیگری از حرف هایش، فضای انتخابات این دوره را کاملا متفاوت از ادوار گذشته ارزیابی کرد و افزود: تاکنون چنین انسجامی بین گروه های اصلاح طلب در انتخابات مجلس ندیده ام.
وی درباره وضعیت وحدت گروه های اصلاح طلب در استان کرمانشاه هم اظهار کرد: شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان همه گروه های سیاسی را دور هم جمع کرده و به یک لیست واحد رسیده است.
صمدی در عین حال اضافه کرد که برخی احزاب استان برخلاف توصیه حزب مرکزی به وحدت، از شورای سیاستگذاری استان خارج شده و لیست جدا ارائه کرده اند.
وی گفت: در حوزه انتخابیه کرمانشاه هیچ و در سایر حوزه ها هم تقریبا نامزد شاخصی نداریم اما تلاش کردیم که نامزدهای نزدیک به جریان اصلاحات در لیست قرار بگیرند.
سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه معتقد است که لیست این جریان اصلاحات و اصولگرایان استان به هم نزدیک است و این یک پیام دارد؛ اینکه اگر بزرگان ۲ جریان تلاش و با هم گفت و گو کنند، می توان روی وجوه اشتراک به نتیجه رسید و تنش ها را کاهش داد.
صمدی اضافه کرد: نباید احساس کنیم که در همه زمینه ها با هم مخالف هستیم و هیچ اشتراکی نداریم بلکه می توان در برخی موضوع ها و دغدغه های مشترک به مواضع واحدی برسیم.
در ادامه نشست، عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه با رد بخشی از سخنان صمدی، گفت: از دل جریان اصلاحات استان کرمانشاه چند لیست بیرون آمده که نشان می دهد ائتلافی وجود ندارد.
به گفته وی، ۲ حزب اصلاح طلبی که در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان نیستند، توسط این شورا کنار گذاشته شده اند، نه اینکه خودشان کنار رفته باشند و موید این ادعا هم تکلیف ائتلاف مرکزی اصلاح طلبان به شورای استانی برای دعوت از این ۲ حزب در جلسات است.
معین عنوان کرد که اختلاف و درگیری هایی که در جبهه اصلاح طلب استان رخ داده است برای اصولگرایان هم تلخ و نگران کننده محسوب می شود؛ البته صمدی درگیری فیزیکی در جلسه آخر اصلاح طلبان را رد و اظهار می کند که موضوع تنها یک بحث سیاسی بوده است.
معین همچنین از اظهارات سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه مبنی بر تجدیدنظر در معیارهای اصلاح طلبی، استقبال و اظهار کرد که ‘این موضوع جای خوشحالی دارد.’
به اعتقاد وی، این کار سبب رفع مشکل ردصلاحیت نامزدهای اصلاح طلب هم خواهد شد زیرا بعضی احزاب که فعالیت های خاص داشته یا برخی اعضای آن متهم به اقدام علیه نظام هستند، سبب ایجاد مشکل در تایید صلاحیت نامزدهای مورد حمایت خود می شوند.
معین گفت: امیدواریم که همه جریان های سیاسی در حدود قانون و اخلاق سیاسی فعالیت کنند.
در ادامه، سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه در پاسخ به سخنان معین در باره لیست های متعدد اصلاح طلبان استان، اظهار کرد: در جریان اصلاحات تنها ۲ حزب از شورا خارج شده و با وجود اینکه تا امروز به همه جلسات همه دعوت شده اند اما حضور نیافته اند و لیست های جداگانه داده اند اما سایر احزاب پیرو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان بوده اند.
به گفته صمدی، این شورا با ۲ شرط عضویت دبیران همه احزاب استان و عدم دخالت مرکز در تصمیمات آن تشکیل شد و در نهایت با ۱۰۴ عضو اقدام به تعیین یک هیات اجرایی برای کارشناسی و اتخاذ تصمیمات کرد؛ البته همه تصمیمات این هیات به تایید مجمع عمومی ۱۰۴ نفره رسیده است.
وی همچنین با درباره ‘تجدیدنظر در معیارهای اصلاح طلبی’ هم توصیح داد که ما در شاخص ها و اصول خود تجدیدنظر نکردیم بلکه در معیارهای انتخاب نامزدهای انتخابات مجلس مجبور به تجدیدنظر شده ایم زیرا همه چهره های شاخص اصلاح طلب به ویژه در مرکز استان ردصلاحیت شده اند و هیچ اصلاح طلب برای رقابت نداریم.
وی خط قرمز شورای سیاستگذاری را در بستن لیست انتخابات ‘حمایت از دولت’ عنوان و اظهار کرد: کسانی را در فهرست قرار داده ایم که در کار دولت یازدهم کارشکنی نکنند و حامی دولت باشند.
معین هم در باره اظهارات صمدی تاکید کرد که این احزاب هستند که موجب ردصلاحیت نامزدهای خود می شوند و در باره ردصلاحیت چهره های شاخص اصلاح طلبی گفت: کسانی که از نظر آقای صمدی چهره شاخص محسوب می شوند، در انتخابات دوره نهم رای نیاوردند و با نظر خود مردم رد شدند.
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه توصیه کرد که خط قرمز و معیار مناسب برای بستن لیست های انتخاباتی ‘حمایت از نظام’ است نه هر یک از قوای سه گانه که جزیی از نظام محسوب می شوند؛ زیرا وقتی ۱۰۰ را داشته باشیم ۹۰ هم پیش ماست.
وی در عین حال اکثریت مجلس نهم را هم نمایندگان حامی دولت می داند که با دولت یازدهم همراهی خوبی به ویژه در تصویب توافق برجام داشته اند.
*چهره های شاخص جناح ها باید به روز شوند
در ادامه سخنگوی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان کرمانشاه با تاکید بر اهمیت رعایت اخلاق انتخاباتی، در باره منظورش از چهره های شاخص اصلاح طلب گفت: منظورش افرادی است که اگر در ادوار گذشته در حوزه کرمانشاه نتوانسته اند به مجلس بروند، دست کم چهارم شده اند.
به اعتقاد وی، اینکه یک عده ای در جریان های سیاسی برای سالها تبدیل به یک چهره شاخص می شوند و فرد جدیدی جای آنها را نمی گیرد، یکی از مشکلات احزاب است و باید آن را اصلاح کرد.
صمدی اظهار داشت: با همه مشکلات و ردصلاحیت ها تمام تلاش خود را برای پیروزی در انتخابات انجام می دهیم؛ هرچند آن را یک رقابت ناعادلانه و نابرابر می دانیم.
وی پیش بینی کرد که اصلاح طلبان چهار کرسی (سنقر، پاوه و ۲ کرسی در کرمانشاه) از هشت کرسی استان در مجلس را تصاحب کنند.
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه با بیان این جمله که انتخابات جمهوری اسلامی ناعادلانه نیست’؛ افزود: در یک مسابقه فوتبال اگر کسی خطا کند، ممکن است حتی کارت قرمز بگیرد و این عین عدالت است و ناعدالتی زمانی است که فرد خاطی با هیچ جریمه ای روبرو نشود.
به گفته وی، در فضای سیاسی کشور هم عده ای تکل از پشت به نظام می زنند که برخورد با آنها منطقی و عادلانه است؛ چنانکه آقای صمدی هم در سخنان خود گفتند پیش بینی می شد بخشی از نامزدهای اصلاح طلب با توجه به سوابق شان ردصلاحیت شوند.
معین با اشاره به آمار ۱۴۹ نفری ردصلاحیت شده های استان، تنها حدود ۵۰ نفر آنان را اصلاح طلب می داند و می گوید که در میان ۱۰۰ نفر دیگر اصولگرایان متعدد، شاخص و مشهوری بوده اند.
وی تعداد نامزدهای کنونی را حدود ۲ برابر دوره گذشته و انتخابات را کاملا رقابتی دانست.
معین همچنین در باره پیش بینی نتیجه انتخابات در استان معتقد است که لیست اصلاح طلبان هم لیست ضعیفی نیست و رقابت سختی در پیش است اما جبهه اصولگرا امیدوار است که دست کم پنج کرسی را کسب کند.
وی اضافه کرد: در سه کرسی باقیمانده نیز شانسی برای نامزدهای اصلاح طلب نمی بینم زیرا مردم معمولا بر اساس عملکرد چند سال اخیر نامزدها و جریان متبوع آنان رای می دهند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای یک میلیون و ۵۰۷ هزار نفر واجد شرایط رای است که هفتم اسفند ماه برای انتخاب هشت نماینده مجلس شورای اسلامی و ۲ نماینده مجلس خبرگان رهبری، پای صندوق های رای می روند.
برای برگزاری این انتخابات در استان، افزون بر سه هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در نظر گرفته شده است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات هفتم اسفند
  • احزاب کرمانشاه
  • مشارکت حداکثری

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست