اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / تعطیلی مرزهای خسروی، پرویزخان و سومار در آستانه انتخابات
81974301-70540543.jpg

تعطیلی مرزهای خسروی، پرویزخان و سومار در آستانه انتخابات

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

سرپرست فرمانداری قصرشیرین گفت: با توجه به برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری مرزهای رسمی و خسروی و پرویزخان قصرشیرین در روزهای ششم، هفتم و هشتم اسفند ماه جاری به مدت سه روز تعطیل می شود.
مرادعلی تاتار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علت تعطیلی سه روزه این مرزها با توجه به اهمیت برگزاری رویداد سیاسی پیش رو در هفتم اسفند ماه و با هدف زمینه حضور و مشارکت گسترده مردم به ویژه فعالان مستقر در مرز شامل کارکنان مجموعه اداری، گمرک، کارگران، تجار و رانندگان و همچنین تامین امنیت هرچه بیشتر این همایش ملی است.
وی اظهارداشت: در روزهای یاد شده هیچ گونه مبادلات مرزی شامل صادرات، واردات، تردد مسافر و ترانزیت سوخت از مرزهای رسمی خسروی و پرویزخان قصرشیرین انجام نمی شود.
وی تسهیل در تردد جاده ای و ساماندهی بار ترافیکی خودروها با توجه به برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را از دیگر اهداف تعطیلی مرزهای رسمی این شهرستان ذکر کرد و گفت: روند صادرات و واردات کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی قصرشیرین از یکشنبه هفته آینده از سر گرفته می شود.
در مرزهای رسمی پرویزخان و خسروی بطور میانگین پنج هزار نفر شامل کارگر، پیله ور، تاجر، راننده، نیروهای خدماتی و انتظامی فعالیت می کنند.
هم اکنون ۵۴ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
روزانه به طور میانگین شاهد تردد ۲۵۰ مسافر به اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان هستیم و همچنین روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق صادر می شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، ۲ مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.

* تعطیلی بازارچه مرزی سومار به مدت چهار روز
فرماندار گیلانغرب نیز گفت: به دلیل برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بازارچه مرزی سومار نیز به مدت چهار روز از پنجم تا هشتم اسفند ماه جاری تعطیل می شود.
کرم محمدی به خبرنگار ایرنا گفت: علت تعطیلی این بازارچه در راستای حضور پرشور فعالان مستقر در مرز برای خلق حماسه حداکثری در انتخابات، تامین امنیت و همچنین ساماندهی ترافیک است.
وی بیان کرد: از روز یکشنبه هفته آینده (نهم اسفند ماه) شاهد از سرگیری مبادلات تجاری از بازارچه مرزی سومار خواهیم بود.
وی گفت: بی شک مردم در این دوره با توجه به تاکید و توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی با مشارکت گسترده در انتخابات آینده حماسه ای بی بدیل در تاریخ پرافتخار نظام اسلامی خلق خواهند کرد.
بازارچه مرزی سومار بعنوان کوتاهترین مسیر ارتباطی کشورمان با مرکز عراق و استانهای جنوبی آن است که می تواند نقش مهمی را در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.
بازارچه مرزی سومار با بغداد ۱۵۵ کیلومتر و با کربلا ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
بخش مرزی سومار در۹۰ کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است.
گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.
دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با سراسر کشور هفتم اسفند ماه امسال در ۱۹۰ شعبه اخذ رای با مشارکت بیش از سه هزار و۵۰۰ نفر از عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی و انتظامی در مرکز حوزه انتخابیه قصرشیرین برگزار می شود.
از مجموع شعب پیش بینی شده اخذ رای در این حوزه انتخابیه ۳۶ شعبه مربوط به شهرستان قصرشیرین است که بیش از۷۰۰ نفر از عوامل برگزاری انتخابات کار رای گیری از مردم را بر عهده دارند.
قصرشیرین مرکز حوزه انتخابیه شهرستانهای سرپل ذهاب و گیلانغرب است که از بین ۱۳ نامزد نمایندگی مجلس در این حوزه انتخابیه تنها یک نفر بعنوان نماینده به خانه ملت راه می یابد.
در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری در شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از مجموع جمعیت حدود ۲۲۰ هزار نفری این شهرستان ها ۱۲۵ هزار نفر واجد شرایط رای هستند.
۷۰۷۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات
  • مرزی
  • قصرشیرین

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست