اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / ترخینه پروبیوتیک در هضم راحت این غذای محلی موثر است
81956161-70507162.jpg

ترخینه پروبیوتیک در هضم راحت این غذای محلی موثر است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

نرگس شهبازپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این اختراع با همکاری دکتر حجت الاسلامی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شهرکرد و مهندس نصرالهی به ثبت رسیده است.
کارشناس نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اینکه آزمایش های لازم برای اخذ گواهی با همکاری این تیم انجام شده ادامه داد: ترخینه غذایی لذیذ و بومی در استان کرمانشاه است که در اکثر مواقع شاهد تهیه آن در روستاها و مناطق عشایرنشین هستیم که به دلیل دخالت دست گاه می بینیم که در شرایط غیربهداشتی تهیه می شود.
شهبازپور با تاکید براینکه تهیه ترخینه در شرایط سنتی به دلیل دیرهضم بودن، گاه در ایجاد مشکلات گوارشی تاثیرگذار است اظهار کرد: سوش های پروبیوتیک در سلامت جسم موثر است و می توان از آن به عنوان غذایی کامل که غنی سازی شده یاد کرد.
ترخینه سنتی غذایی است آبکی که از دوغ یا شیر تخمیر شده به دست می آید، این غذا از خیس دادن بلغور گندم یا جو در دوغ ترش به مدت ۱۰ روز تهیه می شود.
گفتنی است پروبیوتیک ها میکروارگانسم های زنده و غیر بیماری زایی هستند که وقتی در مقادیر کافی وارد بدن شوند تاثیر مثبتی بر سلامت میزبان می گذارند.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • علمی آموزشی
  • پروبیوتیک
  • دانشگاه علوم پزشکی
  • شهبازپور

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست