اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / تراکنش های بزرگ بانکی پاشنه آشیل فراریان مالیاتی
n82714905-71961743.jpg

تراکنش های بزرگ بانکی پاشنه آشیل فراریان مالیاتی

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی ملکشاهی روز سه شنبه در نشستی خبری افزود: رسیدن به عدالت مالیاتی نیازمند اطلاعات شفاف اقتصادی افراد است لذا براساس قانون ، سازمان امور مالیاتی کشور به موضوع تراکنش های بانکی افراد ورود کرده است.
او افزود: افرادی با تراکنش مالی پنج هزار و ۱۰ هزار میلیارد ریال داشته ایم که هیچ گونه پرونده مالیاتی نداشته اند در حالی که کارمندان و کارگران زحمت کش کشورمان صادقانه مالیاتشان را پرداخت می کنند که برهمین اساس موضوع بررسی مالیاتی تراکنش های بانکی به منظور تحقق عدالت و جلوگیری از فرار مالیاتی عملیاتی شده است.
ملکشاهی با تاکید بر اینکه در بررسی های مالیاتی تراکنش های بانکی به افراد فرصت توضیح داده می شود؛ گفت: هر تراکنشی درآمد محسوب نمی شود از جمله به وام و تسهیلات، بده بستانهای ناشی از پرداخت های قبلی افراد و نیز درآمد ناشی از تولیدات کشاورزی مالیات تعلق نمی گیرد.
او همچنین تراکنش های سهم الارث افراد را مشمول قانون ارث عنوان کرد.
به گفته مدیرکل امور مالیاتی استان کرمانشاه، اجرای این قانون باعث شده است تا فردی در استان کرمانشاه با ۲۷ میلیارد ریال بدهی مالیاتی مشخص و متعهد به پرداخت مالیات شود.
ملکشاهی اجرای طرح بررسی مالیاتی تراکنش های بانکی را از سال ۹۴ عنوان کرد و افزود: این طرح علاوه بر جلوگیری از پدیده شوم فرار مالیاتی با هدف مبارزه با پولشویی و شفافیت اقتصادی نیز اجرا شده است و دولت در اجرای آن روز به روز قاطعانه تر عمل می کند.
وی لازمه موفقیت در این طرح را حمایت مردم، ارگان ها و سازمان ها عنوان کرد و گفت: مرجع اصلی استخراج اطلاعات بانکی بانک مرکزی خواهد بود.
ملکشاهی از مردم خواست تا از اجرای این طرح هراسی نداشته باشند چرا که در نهایت نتایج مثبت آن به خصوص در رسیدن به شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فرار مالیاتی برخی از افراد به خود مردم باز می گردد.
او همچنین در خصوص دستگاه های کارتخوان نیز گفت: این تصور که به تراکنش دستگاه های کارتخوان مالیات تعلق می گیرد اشتباه است.
ملکشاهی در ادامه در خصوص سهمیه مصوب درآمد مالیاتی استان کرمانشاه نیز گفت: در سال ۹۵، سهمیه مصوب استان ۶ هزار میلیارد ریال بوده که ۹۳ درصد آن محقق شده است.
وی سهمیه مصوب درآمد مالیاتی سال ۹۶ استان را نیز ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تاکنون در وصول مالیات جزو استان های آخر کشور بوده ایم و به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد کاهش درآمد داشته ایم.
ملکشاهی علت اصلی کاهش درآمد مالیاتی استان را رکود اقتصادی و بالا بودن نرخ بیکاری دانست و گفت: با تلاش خوب نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی سهمیه مصوب درآمد مالیاتی استان نسبت به سال گذشته رشد زیادی نداشته است.
مدیر کل امور مالیاتی استان کرمانشاه همچنین در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: در سال ۹۵ سه درصد از ۹ درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده یعنی معادل ۵۷۶ میلیارد ریال به شهرداری کرمانشاه پرداخت شده است.
او این مبلغ را برای سال ۹۴ رقم ۴۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در ۶ ماهه اول سال ۹۶ به شهرداری کرمانشاه ۱۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
به گفته ملکشاهی، مطابق قانون سه درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده براساس شاخص جمعیتی مستقیم به حساب شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها به منظور کارهای عمرانی واریز می شود.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت جزو استان های آخر کشور از نظر نرخ بیکاری است ؛ ضمن اینکه طبق آمارهای بانک مرکزی متوسط درآمد یک خانوار کرمانشاهی حدود دو سوم درآمد متوسط کشوری و متوسط هزینه یک خانوار در سطح استان برابر ۶۲ درصد متوسط کشوری است.
۷۴۵۷/۸۰۶۶ خبرنگار:جواد الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

برچسب ها

اقتصاد

تراكنش هاي بانكي

فراريان مالياتي

هادي ملكشاهي

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست