اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / تحقق وعده دولت در تصویب منطقه آزاد قصرشیرین؛ اینک نوبت مجلس است- فرزاد نویدی**
82428858-71411475.jpg

تحقق وعده دولت در تصویب منطقه آزاد قصرشیرین؛ اینک نوبت مجلس است- فرزاد نویدی**

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

بعد از قول دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، مبنی بر بررسی ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در جریان سخنرانی خود در جمع مردم کرمانشاه در سفر ۲۷ تیرماه خود به استان این وعده ۲ ماه بعد از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسید و با پیگیری های مکرر و مستمر مجموعه مدیریتی دولت بخصوص شخص استاندار، هیات دولت نیز در ۲۴ بهمن این طرح را تصویب کرد.
دولت با تصویب این لایحه ثابت کرد که برای استان های مرزی و کمترتوسعه یافته مانند کرمانشاه برنامه های توسعه ای کلان دارد و ایجاد منطقه آزاد تجاری به دلیل نقش آن در پیشبرد اهداف توسعه ای یکی از برنامه های دولت برای این استان است.
براساس روال ایجاد مناطق آزاد تجاری، بعد از تصویب لایحه در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و سپس در هیات دولت به مجلس می رود و باید به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.
دولت با تصویب این لایحه در ۲ مرحله ای که در اختیارش بود وعده خود به مردم کرمانشاه را محقق کرد و جا دارد نمایندگان مردم در مجلس شواری اسلامی هم در همراهی با اهداف توسعه ای دولت در مورد مناطق مرزی و کمتر برخوردار با ایجاد منطقه آزاد تجاری در قصرشیرین موافقت کند و بسترهای توسعه در این منطقه را فراهم سازند.
متاسفانه در مجلس نهم شاهد بی مهری نمایندگان به مردم منطقه غرب کشور بودیم، با وجود تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی بانه و مریوان در دولت تدبیر و امید، لایحه ایجاد این منطقه ۲ بار به مجلس نهم رفت و هر ۲ بار نمایندگان با آن مخالفت کردند.
مناطق کُردنشین ایران به دلیل مرزی بودن و درگیری مستقیم در جنگ هشت ساله و ناآرامی های بعد از آن از روند توسعه کشور عقب مانده اند و توسعه در این مناطق تنها با اجرای برنامه ها و طرح های جهشی مانند مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و اختصاص اعتبارات ویژه شکل می گیرد که دولت یازدهم به درستی اولویت این مناطق را تشخیص داده و برای عملیاتی کردن این اولویت ها تلاش می کند.
امروز بر همگان از جمله نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و افراد با نفوذ واجب است که در همراهی با این لایحه مهم و تاثیرگذار دولت، به تصویب آن در مجلس کمک کنند و نگذارند خاطره تلخ رد شدن این لایحه در مورد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در استان کردستان تکرار شود.
استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه رایزنی ها و پیگیری های فراوانی برای تصویب این لایحه در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و دولت کرد و امروز نوبت نمایندگان مردم استان در مجلس شورای است که رایزنی های خود را از هم اکنون آغاز کنند و همکاران خود را برای تصویب این طرح مجاب نمایند.
دولت تدبیر و امید فرصت تاریخی برای توسعه منطقه غرب کشور و به ویژه استان کرمانشاه در جهت تسریع در روند توسعه و آبادانی این منطقه ایجاد کرده که امیدواریم نمایندگان مجلس دهم با دید توسعه ای و براساس مقتضیات زمانی و مکانی این طرح را تصویب نمایند و کام مردم این دیار را شیرین کنند.

** قصرشیرین منطقه ای مستعد برای تبدیل به منطقه آزاد
قصرشیرین شهرستانی مرزی در ۱۶۶ کیلومتری غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، ۱۸۶کیلومتر با کشور عراق مرز دارد.
این شهرستان جزو مناطق گرمسیری کشور محسوب می شود که در جریان هشت سال جنگ تحمیلی ۲ سال به تصرف کامل رژیم بعث عراق درآمد و در جریان جنگ خسارات های زیادی دید و بسیاری از ساکنان آن آواره شدند اما روند آبادانی آن بعد از جنگ شروع شد اما تبعات جنگ و ناآرامی هنوز در این شهرستان قابل مشاهده است.
شهرستان قصرشیرین از گذشته معبر واردات و صادرات کالا و تردد زوار عتبات عالیات بوده است و اکنون ۲ مرز رسمی و فعال پرویزخان و قصرشیرین در این شهرستان فعال است و بیش از ۵۴ درصد از حجم صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی و بین المللی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود.
در ۹ ماه سپری شده از سال جاری، ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن کالا به ارزش ۸۲۹ میلیون دلار از مرزهای پرویزخان و خسروی شهرستان قصرشیرین با استفاده از ۱۲۳هزار دستگاه کامیون به عراق صادر شد.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه کردستان عراق قرار دارد و توسعه این مرز با هدف تسهیل در روان سازی صادرات در دستور کار دولت قرار دارد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین به مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.
روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.

**مناطق آزاد گامی بلند برای رسیدن به توسعه پایدار
اکنون در کشورما هفت منطقه آزاد کیش، قشم، چابهار، ارس، بندرانزلی، اروند و ماکو فعال است و دولت تدبیر و امید با ایجاد چندین منطقه آزاد دیگر در سطح کشور از جمله دو منطقه آزاد بانه و مریوان در استان کردستان و قصرشیرین در استان کرمانشاه موافقت کرده است.
به روال ایجاد سایر مناطق آزاد، بعد از تصویب این مناطق در هیات دولت باید به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم برسد.
رسالت و ماموریت مناطق آزاد در سطح ملی طبق اهداف مندرج در ماده پنج اساسنامه سازمان های این مناطق 'ایفای نقش شایسته در اقتصاد ملی'، 'بهبود رفاه اجتماعی همه جانبه'» و نیز ' اهمیت و نقش مناطق در ارتقای امنیت ملی ' تعریف شده است.
به علاوه برای هر کدام از مناطق آزاد براساس توانایی ها و امکانات آنها ماموریت های خاصی تعریف شده است، به عنوان مثال ماموریت چابهار ترانزیت کالا، تجارت منطقه ای و مبدل شدن به بارانداز کالاها و مواد اولیه منطقه ای است، ماموریت محوری قشم، عرضه سوخت و خدمات جنبی، صنایع بزرگ بویژه صنایع بزرگ مرتبط با نفت و گاز، فن آوری های زیستی پیشرفته، خدمات فنی مهندسی، ژئو پارک ملی و صادرات مجدد کالا است و و منطقه آزاد کیش نیز می باید در زمینه توریسم و گردشگری، تمرکز خدمات فرهنگی- رفاهی، صنایع پیشرفته، فن آوری اطلاعات، ایجاد بورس خدمات تجاری نفت و کالاهای نفتی و مرکزیت یافتن در زمینه نمایشگاه ها و همایش های بین المللی و منطقه ای ایفای نقش نماید.
در صورت حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری قصرشیرین شاهد شکوفایی اقتصادی و تثبیت امنیت و ایجاد اشتغال در این منطقه خواهیم بود که می تواند بر منطقه غرب کشور نیز تاثیرات بسزایی بگذارد و به روند توسعه این منطقه شتاب بیشتری ببخشید.
بسترهای لازم از جمله امنیت پایدار مردمی برای تبدیل شهرستان مرزی قصرشیرین فراهم است و مردم این دیار که سال های سخت جنگ و ناآرامی را پشت سر گذاشته و در تامین امنیت این منطقه همراه و همگام با نظام تلاش کرده اند و امروز چشم به راه نمایندگان مجلس در تبدیل این منطقه به آزاد تجاری هستند وعده ای که می تواند منطقه را متحول و مردم این دیار را به سمت آرامش، رفاه و آسایش بیشتر سوق دهد.
خبرنگار ایرنا در کرمانشاه
۳۰۳۳/۱۰۴۲
**انتشار دهنده: علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • منطقه آزاد قصرشيرين
  • كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست