اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / اول ایمنی بعد بازی
82114792-70800421.jpg

اول ایمنی بعد بازی

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

با فرارسیدن فصل تابستان که فصل اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان از کلاس های درس و مدرسه است، نیاز بیشتری به مکان های بازی و سرگرمی احساس می شود.
بنابراین لازم است که شرایط برای همه افراد جامعه در طول سال فراهم شود تا هر زمان نیاز داشتند به مکان و وسایل و تجهیزات بازی دسترسی داشته باشند و لحظات شادی برای خانواده و بازی کودکان و نوجوانان فراهم شود.
امروزه یکی از مولفه های بسیار مهم برای داشتن جامعه ای موفق و شاد، وجود مکان های تفریحی و سرگرمی مناسب برای بازی کودکان، نوجوانان و سایر اقشار جامعه در راستای ایجاد شور و نشاط و هیجان است.
متاسفانه استان کرمانشاه از نظر مکان، وسایل و تجهیزات بازی برای سرگرمی و سپری کردن اوقات فراغت از وضعیت خوبی برخوردار نیست زیرا همه شهربازی های سطح استان و بیشتر پارک های بازی به دلیل فرسوده و غیراستاندارد بودن دستگاه ها و تجهیزات بازی پلمپ شده اند.
اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان کرمانشاه به دنبال حادثه های دلخراش در شهربازی های کشور در سال های اخیر به دنبال استانداردسازی دستگاه ها و مکان های بازی در سطح استان برآمده است.
برای کسب آگاهی از آخرین وضعیت استاندارد وسایل بازی و تجهیزات شهربازی های استان کرمانشاه، خبرنگار ایرنا به سراغ مسئول نظارت بر تجهیزات و وسایل بازی اداره کل استاندارد استان رفته و با وی گفت وگویی انجام داده است.
سید پیام شفیعی به خبرنگار ایرنا گفت: طبق ماده ۹ قانون سازمان استاندارد، هر وسیله ای که شامل قانون اجباری استاندارد می باشد اما پایین تر از کیفیت استاندارد باشد، حق بهره برداری ندارد.
وی افزود: به همه شهرداری ها، فرمانداری ها، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و دستگاه های مرتبط دستورالعمل داده شده است که از نصب وسایل بازی سبک و سنگین تا زمانی که سازمان استاندارد آن را بازرسی و تایید نکرده، خود داری کنند.
شفیعی به ارایه گزارشی از وضعیت وسایل بازی در بوستان ها و شهربازی های سطح استان پرداخت و اظهار داشت: چهار مکان اعم از شهربازی، پارک بازی، زمین های بازی و مکان های بازی سرپوشیده یا همان قصرهای شادی در استان وجود دارد.

* شهربازی های استان در قدم اول استانداردسازی هستند
مسئول نظارت بر استاندارد وسایل و تجهیزات بازی در استان کرمانشاه بیان داشت: در سطح استان چهار شهربازی وجود دارد که همگی پلمپ هستند و تا زمانی که اقدام به استانداردسازی دستگاه ها و تجهیزات خود نکنند، مجوز فعالیت نخواهند داشت.
وی تصریح کرد: هنوز آمار دقیقی از میزان دستگاه ها و وسایل بازی در شهربازی ها در دست نیست و به دنبال ایجاد یک بانک اطلاعاتی در این راستا هستیم.

* بدون گواهی اجازه نصب نمی دهیم
وی درباره پارک های بازی هم گفت: پارک های بازی به مکان هایی گفته می شود که شهرداری ها قسمتی از بوستان ها و زمین های متعلق به خود را به افراد واگذار می کنند تا تجهیزات و وسایل بازی را در آن نصب کنند.
شفیعی افزود: پارک های بازی به علت آنکه مجبورند حتما تاییدیه و گواهی استاندارد خود را تحویل شهرداری ها بدهند تا بتوانند وسایل را نصب کنند، بنابراین استاندارد خود را در ابتدا می گیرند.
وی ادامه داد: در استان کرمانشاه ۲۵ پارک بازی داریم که ۱۳ مورد آنها در شهر کرمانشاه فعالیت دارند و بقیه در شهرستان ها فعال هستند و از این تعداد ۱۱ پارک بازی در حال طی کردن مراحل گرفتن مجوز گواهی استاندارد هستند.

* بر وسایل بازی زمین های بازی و قصرهای شادی نظارتی نداریم
شفیعی بیان داشت: زمین های بازی نوعی دیگر از مکان های بازی است که در قسمتی از بوستان های سطح شهرها توسط شهرداری ها ایجاد و وسایل بازی در آنها نصب می شود که برای استفاده رایگان عموم شهروندان است.
وی گفت: باید دقت و نظارت بیشتری بر وسایل زمین های بازی شهرداری ها انجام شود زیرا در بسیاری از موارد دیده شده که این وسایل مانند سُرسرُه، تاب و وسایل بدنسازی در جاهای غیراستاندارد مانند نزدیک کابل برق یا نزدیک ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتی و وسیله ای تیز نصب شده اند.
وی اضافه کرد: چون استفاده از این وسایل رایگان است، زیاد مورد استفاده قرار می گیرند و نظارت دقیق تری می طلبد که در جای ایمن و وسایل ایمن تری نصب شده باشد.
شفیعی اظهار داشت: متاسفانه بدلیل آنکه شهرداری ها این وسایل را در محیط های تحت نظارت و کنترل خود نصب می کند و برای استانداردسازی آنها هیچ فشار و اجباری احساس نمی کنند، بنابراین اقدامی در راستای استاندارد سازی آنها صورت نمی گیرد.
مسئول استاندارد سازی وسایل بازی استان کرمانشاه گفت: نوع دیگر از مکان های بازی، قصرهای شادی یا مکان های بازی سر پوشیده هستند که روز به روز بر تعداد آنها هم افزوده می شود و متاسفانه برای گرفتن مجوز و استاندارد بودن وسایل بازی خود به این سازمان مراجعه نمی کنند.
وی بیان داشت: قصرهای شادی مجوز فعالیت خود را از سازمان صنعت، معدن و تجارت می گیرند اما تاکنون این سازمان آنها را ملزم به گرفتن گواهی استاندارد برای وسایل بازی نکرده است.

* نحوه استاندارد سازی وسایل بازی
شفیعی گفت: ۱۲ شرکت در سطح کشور در زمینه تایید استاندارد وسایل بازی و تجهیزات شهربازی ها فعال هستند اما در سطح استان کرمانشاه نماینده ای ندارند.
وی افزود: نبود نمایندگی شرکت های استاندارد سازی وسایل بازی و تجهیزات شهربازی ها باعث شده مراحل صدور و تاییدیه گواهی استاندارد سازی وسایل و تجهیزات بازی در استان زمان و هزینه بیشتری ببرد.
شفیعی به شهربازی شهرستان جوانرود هم اشاره کرد و گفت: با وجود گرفتن تاییدیه و گواهی استاندارد، این شهربازی مدتی است که منتظر صادر شدن آن از سوی سازمان استاندارد مرکزی در تهران است.
وی در ادامه اظهار داشت: سازمان استاندارد استان در تلاش است تا زمینه جذب حضور دائم نمایندگی ۲ شرکت که کار استاندارد سازی وسایل بازی را انجام می دهد ایجاد کند، تا روند استاندارد سازی وسایل و تجهیزات بازی و بازرسی ها با سرعت بیشتری انجام شود.
شفیعی گفت: امیدواریم تا پایان امسال زمینه استاندارد شدن همه وسایل بازی در سطح استان فراهم شود.
مدیر کل امور پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمانشاه نیز گفت: در هشت منطقه شهرداری شهر کرمانشاه در مجموع ۲۳ زمین ورزشی اعم از خاکی و سیمانی و ۱۲۰ مجموعه وسیله ورزشی بدنسازی وجود دارد که هر مجموعه شامل چند دستگاه بدنسازی است.
سیرویس کومه به ایرنا افزود: برای بازی و سرگرمی کودکان و نونهالان نزدیک به ۱۳۰ مجموع بازی مانند تاب، سرُسرُه و وسایل دیگر در سطح بوستان ها و پارک ها نصب شده است.
وی بیان داشت: شهرداری ها به افرادی که خواهان نصب وسایل بازی مانند سینمای پنج بعدی، سه بعدی، سازه های بادی، ماشین های شارژی و… هستند، به شرط استاندارد بودن وسایل آنها، زمین اجاره می دهد.
۸۰۶۶/۳۲۰۹

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • وسایل بازی
  • سازمان استاندارد
  • استان کرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست