اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / اولین کشت نشایی ذرت در استان کرمانشاه انجام شد
82070911-70717734.jpg

اولین کشت نشایی ذرت در استان کرمانشاه انجام شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا، روابط عمومی جهاد کشاورزی کرمانشاه روز چهارشنبه به نقل از اسماعیل پرویزی فر در بازدید از دانشکده کشاورزی افزود: کشت نشایی ذرت علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب باعث افزایش عملکرد محصول می شود.
وی از دیگر مزیت های کشت نشاء ذرت را کاهش طول دوره رویش در مزرعه، صرفه جویی در میزان مصرف بذر، تولید مقدار ماده خشک و بیوماس بیشتر به ازای آب مصرف کمتر برشمرد.
وی اظهار داشت: کاشت نشایی ذرت باعث می شود از احتمال سرمازدگی در اول فصل و آخر فصل محصول کاهش یابد و از گرده افشانی در گرمای شدید نیز می تواند جلوگیری کند.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کاشت نشایی ذرت این محصول از آفات های مانند آگروتیس و بیماریها، حذف رقابت های تغذیه ای و نوری، تاخیر و کم رشد رویش علف های هرز و دیگر عواملی که باعث نا رسی و یا دیررسی می شود دور می کند.
پرویزی فر؛ به نحوه کاشت نشایی ذرت اشاره کرد و گفت: ایجاد بستر مناسب کشت در فضای باز و یا گلخانه ای، ایجاد محیط مناسب به منظور رشد رویش تا مرحله سه برگی و زمان مناسب برای انتقال به زمین اصلی که نشاء باید ۱۵ سانتی متر باشد.
وی با بیان اینکه در سال جاری ۶ هکتار کاشت نشایی ذرت و هشت هکتار نشایی چغندر قند اختصاص یافته است، بیان داشت: در سال جاری قصد داریم دستگاه های نشاءکار و آموزش کشاورزان متقاضی در کشت نشایی را در سطح استان افزایش دهیم.
استان کرمانشاه دارای بیش از ۹۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است که سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات از آنها برداشت می شود.
۳۲۰۹/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • كشت نشائئ ذرت
  • جهاد كشاورزي
  • استان كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست