اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / انفجار مین در قصرشیرین حادثه آفرید
82507826-71569126.jpg

انفجار مین در قصرشیرین حادثه آفرید

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

نعمت الله نازپرورده روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در جریان این حادثه که یک دستگاه بیل مکانیکی متعلق به شرکت لوله و مخابرات حین عملیات حفاری انجام فیبرنوری در حوزه خان لیلی از توابع بخش مرکزی قصرشیرین با مین برخورد کرد.
وی اظهار کرد: این انفجار خسارت جانی در بر نداشت ولی بیل مکانیکی دچار خسارت مادی شد.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶ مورد انفجار در شهرستان مرزی قصرشیرین رخ داد که در اثر این انفجارها ۲ تن مجروح، ۱۰ راس دام تلف و هشت راس دام نیز آسیب دیدند و یک دستگاه تراکتور و ۲ دستگاه بلدوزر و یک دستگاه بیل مکانیکی نیز دچار خسارت مادی شدند.
پارسال در مجموع ۲۰ مورد انفجار مین به جا مانده از جنگ تحمیلی در این شهرستان مرزی رخ داد که در اثر آن یک تن کشته و ۱۲ تن مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.
نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده، از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین هستند.
در ۱۴ مورد از این انفجارها، ۶ دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، ۲ دستگاه کمباین و چهار دستگاه تراکتور کشاورزان فعال در منطقه دچار خسارت مادی شد و در سه مورد دیگر از این انفجارها، ۱۱ راس گوسفند تلف شد.
جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسئولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.
اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۹ تیم به استعداد ۳۰ تن تخریب چی و ناظر و ۲۰ تن عوامل پشتیبانی در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری زمین های آلوده به مین هستند.
بازنگری به صورت دستی و ۲ گروه مکانیزه توسط گروه های پاکسازی در منطقه در حال انجام است و همچنان نیز این عملیات ادامه دارد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که در زمان جنگ تحمیلی ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله تحمیلی از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز این منطقه بود.
/۳۰۱۲/۸۰۶۶ خبرنگار:نازنین باباخانی ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اجتماعي
  • حادثه
  • انفجار مين
  • قصرشيرين

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست