اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / انتقاد استاد تنبورنوازی از غیبت سازهای ایرانی در اختتامیه جشنواره فجر
81974796-70541441.jpg

انتقاد استاد تنبورنوازی از غیبت سازهای ایرانی در اختتامیه جشنواره فجر

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

این نوازنده در این نامه که روز دوشنبه در اختیار ایرنای کرمانشاه قرار گرفت، آورده است: مسئولان در آیین اختتامیه از تحول سخن گفتند اما آنچه نشان داده شد، تحول مناسبی نبود.
وی افزوده است: به جز اجرای زیبای گروه قوالان و گروه بزرگ کامگاران، هرچه بود موسیقی هنری نبود و در اختتامه جشنواره نیز از هیچ یک از موسیقی نواحی ایران از جمله کردی، لری، آذری، بلوچی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، قشقایی، خراسانی، بختیاری، بوشهری و حتی موسیقی سنتی خبری نبود.
این استاد تنبورنواز افزوده است: همچنین از هیچ ساز ایرانی مانند تار، سه تار، بربط، کمانچه، سنتور، دوتار خراسانی، دوتار کتولی، دوتار مازندرانی، دوتار ترکمنی و قوپوز آذری، سازهای بادی ایران مانند نی، دوزله، شمشال، نی انبان، دونلی، سرنا و قوشمه و سازهای کوبه ای مانند دهل، دف، دایره، تنبک و سایر سازهای کوبه ای خبری نبود؛ علاوه بر اینها از آواز ایرانی و قومیت های ایرانی نیز در جشنواره خوانده نشد.
مرادی در نامه خود عنوان کرده است: در قسمتی از برنامه که من تشخیص ندادم راک است یا پاپ، تنبوری را در حال تغییر هویت نشان دادند که ناله می کرد و نمی پذیرفت؛ ما آغاز تحول را این گونه دیدیم؛ به فراموشی سپردن تمامی موسیقی های ایرانی و آنچه را با عنوان فرهنگ موسیقی ایران می شناسیم.
۷۴۴۵/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • فرهنگی
  • مرادی
  • موسیقی فجر

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست