اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / امسال بیش از ۳۵ میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد
81965022-70524222.jpg

امسال بیش از ۳۵ میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

کرم محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا وزن کالاهای صادراتی از بازارچه مرزی سومار را ۱۵ میلیون و ۱۰۴هزار و ۴۴۰ تن اعلام کرد و افزود: این کالاها بوسیله ۱۲ هزار و ۵۳۴ دستگاه کامیون به عراق صادر شده است.
وی اظهار کرد: صادرات انواع مختلف کالا از بازارچه مرزی سومار در بهمن ماه امسال نسبت به ماه گذشته (دیماه) از نظر وزنی و ارزشی ۱۰ درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: از ابتدای بهمن ماه تاکنون بیش از ۳۳ هزار تن انواع کالا به ارزش ۵/۴ میلیون دلار بوسیله دو هزار و ۲۰۰ دستگاه از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شده است.
وی عمده کالاهای صادر شده از بازارچه مرزی سومار به عراق را شامل سیمان، تره بار، مواد شوینده، سنگ، شیشه و پودر سنگ بیان کرد.
نماینده عالی دولت در گیلانغرب از فراهم شدن امکان صادرات برخی کالاهای دیگر نظیر انواع خشکبار، بیسکویت و شیرینی، لبنیات و کنسرو از بازارچه مرزی سومار خبرداد و گفت: تجار می توانند از این پس نسبت به صادرات این اقلام اقدام کنند.
محمدی از آغاز اجرای طرح زیرسازی و ایجاد زیرساخت های لازم در محوطه بازارچه سومار و توقفگاه خودروها خبر داد و افزود: عملیات اجرایی این طرح ها با مساعدت استاندار کرمانشاه آغاز شد و روند احداث سالن های پایانه ای، توسعه محوطه اصلی و ایجاد تاسیسات زیربنایی بازارچه سومار نیز به سرعت در حال انجام است.
بازارچه مرزی سومار بعنوان کوتاهترین مسیر ارتباطی کشورمان با مرکز عراق و استانهای جنوبی آن است که می تواند نقش مهمی را در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.
بازارچه مرزی سومار با بغداد ۱۵۵ کیلومتر و با کربلا ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
بخش مرزی سومار در ۹۰ کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است.
گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارد.
قصرشیرین در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری غرب کرمانشاه با دو بخش مرکزی و سومار و بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت، ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرزهای طولانی دو مرز رسمی خسروی و پرویزخان فعال است.
۷۰۷۹/۷۳۹۸/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • صادرات
  • کالا
  • قصرشیرین

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست