اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / امروز، طلوع دیگری ندارد!
81963328-70521186.jpg

امروز، طلوع دیگری ندارد!

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

جمله ای کوتاه ولی بسیار پرمعنا و قابل تامل که می تواند سرمنشاء تحول در زندگی هر کسی باشد.
در کلام بزرگان دین اسلام هم آمده است که هرکسی که ۲ روزش مشابه هم باشد، او زیانکار است (من استوی یوماه، فهو مغبون) حالا کمی تامل کنیم که چگونه اغلب روزهای زندگی ما که به قول دانته هرگز طلوعی دوباره ندارند اما خیلی به هم شبیه هستند! چه در زندگی روزمره و چه در عرصه های اجتماعی.
مشکلی که به خصوص در استان کرمانشاه وجود دارد، نبود روح مطالبه گری، داشتن هدف و تحرکی برای تحول است که اگر این خصلت ها را با فضای این روزهای کشور و موسم انتخابات در هم آمیزیم، شاید روند یکنواخت، توسعه نیافتگی، محرومیت ها و بسیار نداشته های خود را بتوانیم مورد تحلیل قرار دهیم.
همیشه این ادعا از سوی برخی روشنفکران و صاحبان فکر در مورد استان کرمانشاه بیان شده که مردم این دیار دارای خصلت هایی چون مطالبه گری و بلندپروازی نیستند و شاید هم غالب بودن همین روحیه اجتماعی باعث شده که سالیان متمادی با وجود ظرفیت های انکارناپذیر توسعه ای، همچنان در جا بزند.
بیکاری، خواب بخشی از صنایع استان، درآمد و سپرده بسیار ضعیف سرانه در میان شهروندان استان کرمانشاه و پررنگ شدن برخی معضلات اجتماعی مانند فقر، اعتیاد، طلاق و افزایش آمار سرقت و … در جامعه کرمانشاه همگی دارای پیام است.
یکی از راههای توسعه استان کرمانشاه بدون تردید از بهارستان می گذرد؛ مجلس مکانی برای تصویب قوانین و مصوبه های توسعه محور برای کشور و مناطق کم برخوردار مانند کرمانشاه است اما باید اذعان کنیم که از ظرفیت های مجلس برای این دیار محروم هنور نتوانسته ایم بهره کافی ببریم.
نخستین دلیل در مورد اینکه از خروجی مصوبات و قوانین مجلس تاکنون برای توسعه استان کرمانشاه استفاده لازم نشده، به طرز فکر، باور، میزان خواسته ها و توقع جامعه کرمانشاه باز می گردد زیرا ما مردمانی هستیم که معمولا عادت داریم با نگاهی به «گذشته»، همچنان در «حال» زندگی کنیم و «آینده» را خیلی مورد توجه قرار ندهیم.
کافیست برای اثبات این حرف، سبک و سیاق انتخاب های مردم در ادوار مختلف انتخابات اعم از مجلس شورای اسلامی و حتی شوراهای شهر و روستا مروری کنیم تا دریابیم معمولا انتخاب های مان مبنتی بر احساسات، گرایش های قومی و قبیله ای و بدور از آینده نگری و تعیین سقف مطالبات بوده است.
واقعیت آن است که مجلس بعنوان قوه مقننه، یکی از سه رکن اساسی نظام حاکمیتی در ایران است و نقش تصمیم ساز و تصمیم گیر را دارد که برآیند آن در قوانین و مصوبه ها خود را نشان می دهد و شاید به دلیل اینکه مردم استان ما با کارکردهای اصلی مجلس آنگونه که شایسته است، آشنایی ندارند یا دست کم در همه این سالهایی که گذشت، مجالی برای آموزش شهروندان و آگاه سازی آنان در مورد نقش و وظایف مجلس شورای اسلامی وجود نداشته، شاهد نوعی دستپاچگی و سردرگمی از سوی شهروندان برای انتخاب کردن هستیم.
پیش نیاز هر اقدام توسعه ای (مرحله اجرا)، وجود قانون و مصوبه است که از دل نشست های علنی و غیرعلنی مجلس و حتی هیات وزیران بیرون می آید و اگر همه بر این مساله اتفاق نظر داریم که استان کرمانشاه در حوزه های زیرساختی و در یک کلام توسعه، دچار عقب ماندگی مزمن است، ابتدا باید به این نکته فکر کنیم که در ادوار مجلس، آنگونه که در شان یک استان مرزی – بین المللی که با ۲۴ هزار کیلومتر مربع مساحت، ۳۶۰ کیلومتر مرز مشترک، داشتن ۶ بازارچه و مرز رسمی، افزون بر ۹۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، اقلیم های متنوع آب و هوایی، قطبیت در بخش های دامپروری و زراعی، جاذبه های فوق العاده گردشگری، مرکز بودن در غرب ایران و بسیاری شاخص های دیگر دارای اهمیتی انکارناپذیر است، به واسطه وکلایی که روانه بهارستان کرده ایم، موفق به گرفتن خروجی های نافع و راهبردی و رهگشا برای توسعه و به فعلیت درآوردن همه این ظرفیت های عمدتا بالقوه نشده ایم.
حالا با این اوصاف اگر باز هم بر طبل تعصب و لحاظ کردن دلبستگی های قومی و طایفه ای بکوبیم و شایستگان را به خاطر اینکه به قوم و قبیله ما ارتباطی ندارند، برنگزینیم، قطعا دود این شیوه انتخاب باز هم به چشم استان خواهد رفت و تکرار دور باطلی است که به نوعی در تفکر اجتماعی – سیاسی ما نهادینه شده است.
انتخابات هفتم اسفند، فرصتی است تا با مطالعه دقیق، بررسی جوانب و شناخت نامزدها و میزان کارایی، دانش و توانمندی آنان، مجمعی توانا از نمایندگان را روانه بهارستان کنیم تا در مرکز برای اعتلای نام کرمانشاه و عبور دادن این استان از غبار محرومیت ها بکوشند.
همه باید بپذیریم که داشتن نمایندگانی خنثی، غیرپاسخگو، بدون شجاعت و صراحت کلام نه تنها گرهی از مشکلات استان باز نخواهد کرد، بلکه در میانه راه باعث سرخوردگی رای دهندگان نیز خواهند شد که کاش چنین انتخابی نمی کردیم و صدها افسوس دیگر، اما آنگاه دیگر دیر شده است.
کافیست تصور کنیم که می شد با رایزنی های وکلای استان در مجلس به جای منوریل یا قطار شهری که سالهاست از رده خارج شده و سیمای بصری نامناسبی در شهر ایجاد می کند، امتیاز یا مصوبه ای برای احداث یک خط مترو می گرفتیم، یا مثلا برای منطقه استراتژیک و اقتصادی قصرشیرین یا حتی ثلاث باباجانی و پاوه می توانستیم مصوبه ای برای داشتن منطقه آزاد داشته باشیم، یا حتی سیمای کشاورزی استان با مصوبه قطبیت می تواند متحول شود، حتی می توان ردیف های بودجه ای متناسب با محرومیت ها و عقب ماندگی های استان کرمانشاه را با چانه زنی نمایندگانی قدرتمند و دارای فن بیان داشته باشیم و بسیاری دیگر از چنین امتیازاتی که دریغ در همه این سالها و ادوار مجلس، تحقق نیافت.
گرچه همه آنچه که بیان شد آرزوی هر یک از ساکنان استان کرمانشاه است اما متاسفانه شاید برخی ها ادعا کنند که مثلا نگاه توسعه محور به استان ما از مرکز وجود نداشته ولی اگر بخواهیم منصف باشیم و جوال دوزی هم به خودمان بزنیم باید گره کار را در روزهای حساس «انتخاب» جست و جو کنیم و به شیوه های احساسی، بدون تفکر و متعصبانه خود در انتخاب نمایندگان استان اندیشه کنیم.
به نظر می رسد کرمانشاه به نمایندگانی چون مرحوم «بهاء الدین ادب» نماینده اسبق و شایسته مردم سنندج و کردستان نیاز دارد که همواره علاوه بر اینکه تمام وقت در خدمت مردم دیارش بود، خود را در تیررس رسانه ها و افکار عمومی نیز قرار می داد اما آیا نماینده ای که چهار سال در مجلس بوده ولی حتی یکبار هم به موکلینش پاسخگو نباشد، می تواند نویدبخش توسعه برای ما باشد؟
لذا تا فرصت باقیست، باید بهترین تصمیم را با همین افراد موجود که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده اند، اتخاذ کنیم و با چشمانی باز و انتخابی درست، گامی هرچند کوتاه در مسیر توسعه شهر و دیارمان برداریم زیرا امروز، طلوع دیگری ندارد!
یحیی معماری – ایرنا کرمانشاه
۶۵۳۹/۸۰۶۶ /۱۴۴۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعی
  • انتخابات
  • کرمانشاه
  • امروز
  • طلوع

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست