اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / اصلاح طلبان و اصولگرایان کرمانشاه چه نسخه ای برای انتخابات پیچیده اند؟
81972721-70538061.jpg

اصلاح طلبان و اصولگرایان کرمانشاه چه نسخه ای برای انتخابات پیچیده اند؟

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، هفت روز تا برگزاری انتخابات مجالس خبرگان و شورای اسلامی باقیمانده است و همانگونه که انتظار می رفت، فضای سیاسی کشور حسابی گرم شده و موتور انتخابات به سرعت در داغ شدن است.
این روزها هر تشکل و گروه سیاسی، ‘سکوت’ و ‘بی تفاوتی’ را تیشه به ریشه خود تصور و برای تاثیرگذاری بر فضای تبلیغات تلاش می کند.
احزاب مختلف استان کرمانشاه هم هرچند دیر وارد میدان رقابت های انتخاباتی شدند اما خیلی سریع آماده رزم شده اند و اکنون هیچ گروه و تشکل ساکتی در استان دیده نمی شود.
جلسات مکرر اصلاح طلبان و اصولگرایان استان به انتخابات نامزدهای موردنظر برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی منجر شده و تبلیغات انتخاباتی این ۲ جناح به صورت آشکار (بنر، پوستر، کارت و سخنرانی ها) و نامحسوس (جلسات محفلی، همفکری، هماهنگی نامزدها، رایزنی های پشت پرده و…) در حال پیگیری است.
با این حال، اختلافاتی هم در میان این گروه ها مشاهده می شود و خود را به صورت لیست های انتخاباتی متفاوت نشان داده است.
به همین دلیل نگاهی می اندازیم به لیست های انتخاباتی احزاب و گرایش های سیاسی استان کرمانشاه و براساس حروف الفبا ابتدا به سراغ اصلاح طلبان می رویم.

* ائتلاف نیمه تمام
شورای سیاستگذاری انتخابات اصلاح طلبان استان کرمانشاه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، در حوزه انتخابیه شهرستان کرمانشاه سید سعید حیدری طیب، احمد صفری و بهروز خسروی را به عنوان نامزدهای موردنظر خود معرفی کرده است.
این شورا همچنین، علی صابری را در حوزه اسلام آبادغرب و دالاهو، انور بیگامیری را در پاوه و اورامانات، حسین خوش اقبال را در سنقروکلیایی و حسن سلیمانی را در حوزه کنگاور، صحنه و هرسین معرفی کرده است.
شورای سیاستگذاری انتخابات اصلاح طلبان اعلام کرده است که چون در حوزه گیلانغرب، قصرشیرین و سرپل ذهاب ‘نامزد اصلاح طلب و معتدلی نیست’، کسی را معرفی نمی کند.
البته با توجه به تایید شهریار حیدری در حوزه انتخابیه قصرشیرین، احتمال شکستن سکوت شورای سیاستگذاری و معرفی این نامزد وجود دارد.
در همین حال، حزب کارگزاران سازندگی استان کرمانشاه مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و اعلام کرده است که در حوزه های انتخابیه کرمانشاه، اسلام آباد غرب، قصرشیرین و کنگاور موضع رسمی ندارد و هیچ نامزدی را معرفی نمی کند.
این حزب اصلاح طلب، در حوزه سنقروکلیایی از حسین خوش اقبال و در پاوه و اورامانات از نظیف محمدی حمایت کرده است.
کارگزاران در انتخابات مجلس خبرگان هم با شورای سیاستگذاری انتخابات اصلاح طلبان استان کاملا همسو نشده و از آیت الله علیرضا مستشاری و آیت الله امان نریمانی حمایت کرده، این در حالی است که شورای سیاستگذاری، آیت الله نریمانی و آیت الله محمدی عراقی را به عنوان نامزدهای مطلوب اصلاح طلبان معرفی کرده است.
حزب توسعه استان کرمانشاه نیز همانند حزب کارگزاران در انتخابات خبرگان از آیات مستشاری و نریمانی حمایت کرده است.
این حزب اصلاح طلب در ابتدا دادن لیست برای انتخابات مجلس را اشتباه دانسته و معتقد بود که در صورت رای نیاوردن نامزدهای ناشناخته لیست اصلاح طلبان استان، این موضوع مستمسکی برای جریان رقیب است و ادعا می شود که وزن اجتماعی اصلاح طلبان پایین است.
با این حال اما، اول اسفند به انتشار یک لیست انتخاباتی متفاوت با سایر اصلاح طلبان اقدام کرد.
حزب توسعه برای حوزه انتخابیه شهرستان کرمانشاه با سه کرسی نمایندگی، تنها نادر نوروزی را معرفی کرده است.
همچنین از نظیف محمدی، علی صابری، حسین خوش اقبال، حسن سلیمانی و فتح الله حسینی به ترتیب برای حوزه های انتخابیه پاوه و اورامانات، اسلام آبادغرب و دالاهو، سنقروکلیایی، کنگاور و قصرشیرین اعلام حمایت کرده است.

*مسیر متفاوت آبادگران از ائتلاف اصولگرایان
در طرف مقابل اما، ائتلاف اصولگرایان یک لیست کامل برای انتخابات مجلس منتشر و برای هر شش حوزه انتخابیه استان کرمانشاه نامزد معرفی کرده است.
براساس اعلام این ائتلاف، در حوزه انتخابیه کرمانشاه، عبدالرضا مصری، محمد کرمی راد و ابراهیم عزیزی برای تصاحب سه کرسی مرکز استان در مجلس انتخاب شده اند.
البته این حزب سیدقاسم جاسمی را هم به عنوان نامزد چهارم این حوزه در لیست خود قرار داده است.
ائتلاف اصولگرایان همچنین علی جلیلیان را در حوزه انتخابیه اسلام آباد غرب و دالاهو، حسن سلیمانی را در حوزه صحنه، هرسین و کنگاور، سید فتح اله حسینی را در حوزه انتخابیه سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب، حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا را در حوزه انتخابیه سنقروکلیایی و شهاب نادری را در حوزه انتخابیه پاوه و اورامانات به عنوان نامزدهای موردنظرش معرفی کرده است.
با این حال، جمعیت آبادگران جوان کرمانشاه که از تشکل های اصولگرا محسوب می شود، در سه حوزه انتخابیه نامزدهای متفاوتی را معرفی کرده است.
این تشکل در حوزه انتخابیه اسلام آباد غرب حشمت الله فلاحت پیشه، در قصرشیرین فرهاد تجری و در سنقروکلیایی حسین خوش اقبال را به عنوان نامزدهای موردنظر معرفی کرده است.
ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه به پیروی از ائتلاف مرکزی، دخالتی در انتخاب لیست برای مجلس خبرگان استان نکرده اما برداشت عمومی در سطح استان این است که آیت الله حسن ممدوحی و آیت الله محمود محمدی عراقی مورد اقبال اصولگرایان هستند.
ائتلاف اصولگرایان استان کرمانشاه به پیروی از ائتلاف مرکزی، دخالتی در انتخاب لیست برای مجلس خبرگان استان نکرده اما در لیستی که جامعه روحانیت مبارز منتشر کرده است، اسم آیت الله حسن ممدوحی و آیت الله محمود محمدی عراقی به چشم می خورد.
در استان کرمانشاه ۲۹ پرونده تاسیس حزب و تشکل سیاسی تشکیل شده که سه تشکل به صورت مستقل و بقیه به صورت شعبه احزاب سراسری فعالیت می کنند؛ البته ۲ حزب فعال استان هم هنوز در استانداری تشکیل پرونده نداده اند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای یک میلیون و ۵۰۷ هزار نفر واجد شرایط رای است که هفتم اسفندماه برای انتخاب هشت نماینده مجلس شورای اسلامی و ۲ نماینده مجلس خبرگان رهبری، پای صندوق های رای می روند.
برای برگزاری این انتخابات در استان، افزون بر سه هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در نظر گرفته شده است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶
گزارش از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات ۹۴
  • لیست های انتخاباتی
  • احزاب کرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست