اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / استان کرمانشاه در سال های اخیر پیشرفت های خوبی در حوزه فناوری داشته است
81947105-70491144.jpg

استان کرمانشاه در سال های اخیر پیشرفت های خوبی در حوزه فناوری داشته است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا روابط عمومی استانداری روز سه شنبه به نقل از رضا رحیمی در دومین نشست کارگروه فن بازار و آیین گشایش فن بازار منطقه ای استان کرمانشاه اعلام کرد: افتتاح مرکز فن بازار منطقه ای یک رویداد دلگرم کننده است که امیدواریم به بستری برای ورود فن آوری باشد که استان برای توسعه سخت به آن نیازمند است.
وی اظهار کرد: این مجموعه مرکزی برای تسهیل در مبادلات فناوری میان مخترعین، بنگاه های دانش بنیان و واحدهای صنعتی به عنوان عرضه کنندگان و استفاده کنندگان فناوری است.
رحیمی در ادامه توسعه استان را مستلزم گسترش فن آوری در بخش های مختلفی مانند صنعت، کشاورزی و خدمات دانست و گفت: مرکز فن بازار منطقه ای به همت شرکت شهرک های صنعتی راه اندازی شده و خوشبختانه این مجموعه از وظایف معمول ایجاد زیربناها و یا واگذاری زمین به سرمایه گذاران فراتر رفته و به سمت ایجاد عرصه ها و ظرفیت های جدیدی در فضای صنعتی استان گام برداشته است که امیدواریم با حمایت مدیران ارشد همچنان شاهد یک روند رو به رشد در حوزه فناوری استان باشیم.
این مدیر ارشد با ذکر این نکته که استان کرمانشاه قابلیت تبدیل شدن به یک قطب فناوری، اطلاعات و ارتباطات در کشور را داراست در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با فعالیت مجموعه های توانمندی همچون مرکز فن بازار منطقه ای، مرکز رشد، پارک علم و فن آوری، علوم پزشکی و دانشگاه رازی به یک جایگاه مناسب در سطح کشور دست پیدا کنیم.
معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه همچنین با تاکید بر لزوم گسترش مقوله فرهنگ فناوری در استان اظهار کرد: بسیاری از دانشگاهیان و کارآفرینان کرمانشاهی هنوز با فن بازار و ظرفیت ها، فرصت ها و پتانسیل های آن آشنا نیستند که در این زمینه باید به کمک رسانه ها و همچنین با برگزاری همایش ها و سمینارهای مختلف این حوزه را در ذهن ها نهادینه کنیم.

** حوزه فناوری عرصه ای برای اشتغال زایی
رحیمی با اشاره به نرخ بسیار بالای بیکاری در استان اظهار کرد: کرمانشاه بیش از ۱۰ هزار نفر دانش آموخته رشته های نرم افزار، سخت افزار و علوم رایانه دارد که باید برای اشتغال این افراد چاره ای جدی اندیشید.
وی افزود: مرکز فن بازار و حوزه فناوری می تواند بستری برای جذب دانش آموخته گان این حوزه و بهره گیری از این ظرفیت عظیم در جهت توسعه استان باشد.
این مدیر ارشد در بخش دیگری از سخنانش به پتانسیل های ارزشمند استان در حوزه منابع انسانی اشاره کرد و گفت: چندین سال است دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه علوم شیمی از میان اساتید برجسته دانشگاه رازی انتخاب می شوند که این موفقیت علمی از افتخارات ایران و کرمانشاه است.
رحیمی در ادامه خاطرنشان کرد: البته حضور این اساتید برجسته در فضای علمی استان باید به خلق کالا و ارزش افزوده در استان منتهی شود.
وی همچنین به وجود مجموعه های بزرگ در حوزه نفت و پتروشیمی اشاره کرد و کرد: استان از مجموعه های بزرگ پتروشیمی و پالایشگاهی برخوردار است که باید نیروی ماهر بومی متناسب با نیاز این مجموعه ها نیز برخوردار باشیم به گونه ای که جوانان متخصص کرمانشاهی در تمام مراحل نصب، اجرا و بهره برداری این مجموعه های بزرگ حضور داشته باشند.
معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه در ادامه گفت: باید در مقوله گسترش خدمات فنی و مهندسی بیش از این ها تلاش کنیم زیرا در شرایط فعلی بسیای از این خدمات توسط نیروی ماهر غیرکرمانشاهی انجام می شود.

** کرمانشاه نیازمند مشوق های سرمایه گذاری است
وی با تاکید بر ضرورت اختصاص مشوق های جدی در حوزه سرمایه گذاری اظهار کرد: از دولت تدبیر و امید انتظار می رود با اختصاص مشوق هایی همچون کمک های فنی و اعتباری، تسهیلات ارزان قیمت زمینه ترغیب و جذب سرمایه گذاران و کارآفرینان را در استان را فراهم کند.
وی یکی از موانع سرمایه گذاری در کرمانشاه را قیمت بالای زمین در شهرک های صنعتی استان عنوان کرد و گفت: قیمت زمین در شهرک صنعتی کرمانشاه حدود متری ۶۰۰ هزار ریال است در حالی که قیمت زمین در آبیک در ۶۰ کیلومتری تهران متری ۷۰۰ هزار ریال است.
رحیمی در ادامه خاطرنشان کرد: بدیهی است در این شرایطی کمتر سرمایه گذاری حاضر است امکانات گسترده خدماتی و رفاهی تهران را رها کرده و به کرمانشاه بیاید.
معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری با اشاره به فراهم شدن فضا برای سرمایه گذاری در دوران پس از رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با گشایشی که در فضای پس از اجرای برجام پیش آمده است زمینه برای حضور سرمایه گذاران فراهم آمده و طی این مدت مدیریت ارشد استان میزبان گروه های خارجی متعددی بوده که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه های مختلف استان هستند.
وی اظهار کرد: مدیریت ارشد استان آماده هرگونه همکاری برای حضور بیشتر بخش خصوصی در عرصه فناوری است و برای فراهم کردن بسترهای لازم برای نقش آفرینی بیشتر این بخش تلاش خواهد کرد.
دفتر رسمی مرکز فن بازار منطقه ای استان و سایت اینترنتی این مجموعه در محل شرکت شهرک های صنعتی کرمانشاه با حضور معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری، صابری معاون پارک توسعه فناوری پردیس کشور، وحدت مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک شهرک های صنعتی ایران و قنبرپور رئیس فن بازار ملی ایران افتتاح شد.
۸۰۶۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست