اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / استاندار کرمانشاه: مسائل مربوط به آب جزو تصمیمات کلی نظام است/ مردم نگران طرح سردسیری نباشند
82486250-71526587.jpg

استاندار کرمانشاه: مسائل مربوط به آب جزو تصمیمات کلی نظام است/ مردم نگران طرح سردسیری نباشند

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله رازانی روز شنبه در اولین جلسه شورای برنامه ریزی استان افزود: اصل طرح آب سردسیری یک فکر و ایده بود که در مسیر انتقال آب سیروان به مناطق گرمسیری بخشی نیز به شهرستان کرمانشاه منتقل بشود که در نتیجه مطالعات فنی به این نتیجه رسیده اند که این کار عملی نیست.
وی اظهار کرد: این طرح صرفا مطالعاتی بوده است در ابتدا در استان کردستان مطالعات آن انجام شد، سپس مطالعات آن را به استان کرمانشاه دادند و هم اکنون نیز دوباره به کردستان برگشت داده شده است.
او بیان داشت: برخلاف طرح گرمسیری که به صورت ثقل منتقل می شود، انتقال آب به محدوده کرمانشاه در طرح سردسیری نیازمند پمپاژ است که هزینه بر است و طبق برآوردها انتقال هر متر مکعب آب ۲۵ هزار ریال هزینه دارد که طبق اعلام وزارت نیرو هیچ محصول کشاورزی وجود ندارد که توجیه این هزینه را داشته باشد.
رازانی اضافه کرد: وزارت نیرو حاضر شده این طرح را به بخش خصوصی واگذار کند هر چند که ما به دنبال این هستیم تا به دولت بقبولانیم تا خودش در این طرح سرمایه گذاری کند.
او گفت: حتی اگر این طرح اجرایی بشود سهم بیشتر آب آن متعلق به استان کردستان خواهد بود و بخش کمتری به کرمانشاه می رسد.
استاندار کرمانشاه در ادامه در باره نشست های شورای برنامه ریزی استان گفت: در سال ۹۵ در مجموع ۲۶ جلسه شورای برنامه ریزی تشکیل شد که رکورد خوبی محسوب می شود و نتیجه این جلسات نیز تهیه سند توسعه کوتاه مدت شهرستان های استان بوده است.
رازانی، بهبود عملکرد مدیران استان را خواستار شد و افزود: در علم مدیریت امروز موضوع بهبود مستمر مورد توجه است لذا با توجه به فرصت ۶ ماهه باقیمانده از دولت یازدهم در این مدت اگر غفلت کنیم در خطر کندی و سستی قرار خواهیم گرفت.
استاندار کرمانشاه همچنین گفت: تا به این سوال که در گذشته چقدر به برنامه ها پایبند بوده ایم و به چه نتایجی رسیده ایم پاسخ ندهیم نمی توانیم ورود خوبی به برنامه ششم توسعه داشته باشیم.
او با بیان اینکه برنامه ششم توسعه از تمام برنامه های توسعه کشور جدی تر گرفته شده افزود: لازم است گزارشی گویا از چگونگی اجرای برنامه پنجم توسعه در استان داشته باشیم تا خودمان را با گذشته بسنجیم.
رازانی تهیه برنامه ها و اجرای آن را در سطح ملی به صورت نسبی عنوان کرد و افزود: حداکثر ۶۰ درصد موفق به اجرای برنامه ها در سطح ملی می شویم و به زعم من در استان کرمانشاه این رقم پایین تر است که البته باید راستی آزمایی بشود.
او ادامه داد: با توجه به تغییرات گسترده ای که در برنامه ششم توسعه توسط مجلس شورای اسلامی اعمال شده لازم است برنامه و بودجه استان که خودش را با لایحه پیشنهادی دولت به مجلس تنظیم کرده بود، با نسخه نهایی هماهنگ بشود.

**مدیران استان با رایزنی، سهمی از اعتبارات وزارتخانه ها را به دست بیاورند
احمد صفری نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه خواستار آماده شدن برنامه آمایش استان شد و در ادامه خواستار پاسخگویی در زمینه کارهای انجام شده برای فعالسازی واحدهای راکد استان شد.
او با اشاره به تلاش نمایندگان در ارتقا سهم اعتبارات استان از برنامه ششم توسعه کشوری افزود: باید مدیران دستگاه های اجرایی ما نیز بتوانند با رایزنی سهمی از وزارتخانه خودشان به دست بیاورند.
صفری در ادامه خواستار رسیدگی به رودخانه آبشوران قبل از بحرانی شدن وضعیت آن شد.
او همچنین خواستار توجه به بافت های فرسوده شهر کرمانشاه و وضعیت آسفالت خیابان های شهر شد.

**آبشوران کرمانشاه در انتظار تسهیلات بانک توسعه زیرساخت آسیایی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: طبق برآورد برای اجرای کامل طرح آبشوران نیاز به ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار داریم که در این زمینه دولت، استان کرمانشاه را در اولویت دریافت وام از بانک سرمایه گذاری توسعه زیرساخت آسیایی قرار داده است.
مجتبی نیک کردار افزود: تمام مدارک این طرح را به بانک تحویل داده ایم و هیات مدیره بانک خرداد و تیر ۹۶ در خصوص اعطای تسهیلات تصمیم گیری خواهند کرد.

** سهم ۷۳۰ هزار میلیارد ریالی استان کرمانشاه از برنامه ششم توسعه
آنگونه که مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه در این جلسه گزارش دادند، برنامه ششم توسعه کشور بر محور رشد تولید رقابتی مبتنی بر دانش و بهره وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرهنگ اسلامی – ایرانی تدوین شده است.
در این گزارش بیان شد که برنامه ششم توسعه استان در قالب ۹ کارگروه، ۲۲ کمیته و ۱۲ هزار و ۹۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی تدوین شده است.
کل اعتبار برنامه ششم توسعه استان کرمانشاه ۷۳۰ هزار میلیارد ریال اعلام شد که امور اقتصادی ۸۶ درصد از کل اعتبار را به خود اختصاص داده است.
این اعتبار به تفکیک شامل: ۵۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی، ۱۴۰ هزار میلیارد ریال از محل ردیف های ملی، ۳۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع مالی خارجی، ۵۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی، ۲۱۰ هزار میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی، ۱۹۰ هزار میلیارد ریال از محل سرمایه گذاری بخش غیردولتی و بالاخره ۶۰ هزار میلیارد ریال از محل سایر منابع در نظر گرفته شده است.
۷۴۵۷/۸۰۶۶ خبرنگار:جواد الماسی** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • اقتصاد
  • طرح سردسيري
  • استاندار كرمانشاه
  • طرح هاي ملي

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست