اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / استاندار کرمانشاه: زبان فارسی از عناصر اصلی شکل دهنده هویت ملی ایرانیان است
n82622799-71789250.jpg

استاندار کرمانشاه: زبان فارسی از عناصر اصلی شکل دهنده هویت ملی ایرانیان است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا، اسدالله رازانی روز یکشنبه در نشست ستاد برگزاری دوازدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی در کرمانشاه اظهار داشت: این همایش مهم شهریور ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می شود و باید همه کمک کنند تا شاهد برگزاری همایشی شایسته جایگاه زبان و ادب فارسی، نام کرمانشاه و دانشگاه رازی باشیم.
وی گفت: دانشگاه رازی طی سال های اخیر روند رو به توسعه ای را برای تبدیل شدن به یکی از دانشگاه های بزرگ و جامع کشور داشته است و برگزاری موفق این همایش علاوه بر کمک به زبان فارسی می تواند زمینه اعتلای بیشتر نام کرمانشاه و دانشگاه رازی را فراهم کند.
استاندار کرمانشاه در گفت: زبان فارسی پیوستگی و اتصال فرهنگی کشور را در طول تاریخ رقم زده است و شاید کمتر مولفه ای به اندازه زبان فارسی در این زمینه نقش ایفا کرده باشد.
رازانی عنوان کرد: ایران از معدود کشورهایی در دنیا است که سابقه تمدنی، هویت ملی و کشور بودن آن به هزاره های پیش از اسلام باز می گردد و در طول این دوران های متمادی همواره زبان فارسی به عنوان زبان اصلی و مشترک مردم در این کشور رایج بوده است.
وی با شاره به اینکه ایران در طول تاریخ رویدادهای بنیان براندازی همچون هجوم یونانی ها را تجربه کرده افزود: دست نشانده های اسکندر ۳۰۰ سال بر این کشور حکومت کردند ولی هیچگاه موفق نشدند ایرانی را همانند کشوری مانند مصر باستان به انقطاع فرهنگی و زبانی دچار کنند.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: با ورود اسلام به ایران و در طول حکمرانی هزار ساله حاکمان منتسب به خلافت اسلامی، نه تنها زبان فارسی از میان نرفت بلکه به عنوان یک زبان پویا به غنای فرهنگ اسلامی و توسعه و نشر این دین مبین و رهایی بخش کمک های بسیاری کرد.
وی اضافه کرد: طی این سده های متمادی، متون و منابع دینی بسیاری به زبان فارسی تولید شده اند تا جایی که امروزه زبان فارسی پس از عربی به عنوان یکی از زبانی های اصلی در کرسی های دین شناسی جهان مورد پذیرش است.
وی تصریح کرد: زبان فارسی با وجود همه دشواری های بسیاری که در مسیر تداوم آن قرار داشته، توانسته همچنان پیوستگی خویش را حفظ کند و اکنون میراث بزرگ این کشور محسوب می شود و باید در حفظ و گسترش آن بسیار کوشا باشیم.
استاندار کرمانشاه عنوان کرد: زبان فارسی نه تنها در ایران بلکه در فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور، به عنوان زبان رسمی چندین کشور دیگر نیز برگزیده شده است. البته علاوه بر این فارسی در سده های طولانی یکی از زبان های رسمی کشور هند بوده و در چین نیز از سابقه ای طولانی برخوردار است و هنوز آثار آن در برخی مناطق این کشور به چشم می خورد.
وی با تاکید بر لزوم تداوم پویایی زبان فارسی در عصر جدید اظهار داشت: دنیا شاهد وقوع یک انقلاب عظیم در عرصه فن آوری است و وارد عصر جدیدی از اطلاعات و ارتباطات شده ایم. با وجود همه تغییرات و تحولات خوشبختانه زبان فارسی توانسته همچنان به حیات خویش تداوم بخشد.
در ادامه این نشست اعضای دبیرخانه ستاد برگزاری دوازدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی به بیان برنامه های مدنظر برای برگزاری این همایش پرداختند.
۸۰۶۶ انتشاردهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

برچسب ها

فرهنگي

زبان فراسي

هويت ملي

استاندار كرمانشاه

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست