اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / استاندار کرمانشاه از روند ساخت سد هواسان سرپل ذهاب دیدن کرد
82086547-70747557.jpg

استاندار کرمانشاه از روند ساخت سد هواسان سرپل ذهاب دیدن کرد

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه در حاشیه بازدید استاندار کرمانشاه گفت: سد مخزنی خاکی سنگریزه ای هواسان در دو حوزه شهرستان های سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی در ۳۹ کیلومتری سرپل ذهاب در دست ساخت است.
کیاست امیریان افزود: توان آب دهی این سد به صورت سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب در ثانیه و وسعت آبریز آن ۵۴۰ میلیمتر مربع است.
وی اظهار کرد: این سد یک طرح ملی است که عملیات اجرایی از هشت سال پیش آغاز شد و پارسال ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای بخش های تخصصی آن هزینه شد.
وی اعتبار اختصاص یافته امسال برای ادامه ساخت سد هواسان سرپل ذهاب را ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و اظهارداشت: با توجه به بارندگی های سالانه ۶۷۵ میلمتری در این منطقه هدف از اجرای این طرح جلوگیری از هدر رفت آب های ناشی از نزولات آسمانی و توسعه بخش کشاورزی منطقه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه بیان کرد: با توجه به اینکه خاک دهستان سرقلعه و جگیران از توابع سرپل ذهاب از حاصل خیزی مناسبی برخوردار است تکمیل این طرح در افزایش بهره وری محصولات موثر است.
امیریان با بیان اینکه این طرح در قالب سامانه گرمسیری در دست ساخت است میزان بهره برداری از آب این سد را در استان کرمانشاه ۵۵ درصد و در استان ایلام ۴۵ درصد اعلام کرد و گفت: حفر تونل های این سد هم اکنون با میانگین ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی در دست ساخت است.
اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه امروز در صدر هیاتی متشکل از معاونان و مدیران کل استانی به منظور بررسی مشکلات و مسایل و روند اجرای طرح های عمرانی در دست اقدام در سرپل ذهاب وارد این شهرستان مرزی شد.
حضور در مزار شهیدان، بازدید از تونل یک هزار و ۵۰۰ متری ورودی شهر سرپل ذهاب سامانه آبیاری گرمسیری، بازدید از سنگ نگاره آنو بانی نی، بازدید از روند اجرایی سد هواسان در دهستان جگیران، بازارچه تیله کوه و گلخانه ۵۷ هکتاری دشت ذهاب و شرکت در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان از برنامه های سفر کاری استاندار کرمانشاه به سرپل ذهاب است.
سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۸۵ هزار تن جمعیت با عراق بیش از ۴۸ کیلومتر مرز مشترک دارد.
۷۰۷۹/۷۳۹۹/۳۰۱۲/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • اجتماعي
  • سدهواسان
  • بازديد
  • قصرشيرين

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست