اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / استاندار:مساحت باغات کرمانشاه چهار درصد زمین های استان است
82435323-71424216.jpg

استاندار:مساحت باغات کرمانشاه چهار درصد زمین های استان است

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، دهمین کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی با دستور کار توسعه باغات استان کرمانشاه روز شنبه در سرسرای امید استانداری کرمانشاه با حضور اسدالله رازانی برگزار شد.
رازانی در این جلسه بیان داشت: ما در استان ۹۰۰ هزار هکتار اراضی داریم که اگر سهم ۲۰ درصدی باغ برای آن در نظر بگیریم باید ۱۸۰ هزار هکتار باغ در استان داشته باشیم لذا لازم است برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی داشته باشیم.
او ابراز امیدواری کرد تا پایان برنامه ششم توسعه حداقل به رقم ۶۵ هزار هکتاری باغ در استان کرمانشاه برسیم.
آنگونه که خسرو شهبازی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در این جلسه گزارش داد: سطح باغات استان کرمانشاه ۳۵ هزار هکتار است که از نظر سطح مقام بیست و هشتم و از نظر تولید مقام بیست و ششم کشور را دارد.
استاندار کرمانشاه با ابراز ناراحتی از اینکه مردم استان به سمت باغداری نمی روند، افزود: ما ۱۲۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در استان داریم که اگر هر کدام نیم هکتار باغ ایجاد کنند در مجموع ۶۰ هزار هکتار باغ ایجاد می شود.
او عبور رودخانه گاماسیاب از استان را فرصت خوبی برای بهره برداری و ایجاد باغ عنوان کرد و گفت: حاشیه های این رودخانه مکان مناسبی برای کشت باغ است و البته در توسعه باغداری باید کاشت محصولات خاص استان مانند گردو، بادام و انجیر در اولویت باشد.
آنگونه که رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گزارش داد: هم اکنون در استان کرمانشاه ۴۰ هکتار گلخانه وجود دارد که طی برنامه ششم توسعه باید به هزار هکتار برسد.
استاندار کرمانشاه نیز این هدف گذاری را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: باید هدف گذاری هایی انجام بدهیم که حداقل بتوانیم به بخشی از آن برسیم لذا حتی اگر تا پایان برنامه ششم توسعه سطح گلخانه های استان به ۵۰۰ هکتار هم برسد باز مطلوب است.
رازانی در بخش دیگری از سخنانش به طرح گرمسیری آب و تخصیص اولیه ۹۰۰ میلیون متر مکعب برای استان اشاره کرد و گفت: لازم است با تشکیل منظم تر کارگروه های آب در خصوص نحوه بهره وری صحیح آب و میزان تخصیص آن بحث های کارشناسانه بیشتری انجام بشود.
۷۴۵۷/۸۰۶۶ خبرنگار:جواد الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

  • كليات
  • باغات استان كرمانشاه
  • كشاورزي استان كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست