اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / از جاذبه های گردشگری کنگاور چه می دانیم
82227385-71011794.jpg

از جاذبه های گردشگری کنگاور چه می دانیم

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش ایرنا، شهر کنگاور مرکز شهرستان کنگاور در ۹۴ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه در مسیر راه اصلی همدان – کرمانشاه واقع شده است.
ارتفاع این شهر از سطح دریا یک هزار و ۵۰۰ متر است؛ شهر کنگاور اولین شهر شرقی استان و به عبارتی دروازه ورودی استان کرمانشاه می باشد.
این شهر از شمال به شهرستان اسدآباد، از جنوب به شهرستان نهاوند، از شرق به تویسرکان و از غرب به صحنه منتهی می شود.
برای نخستین بار در متون آشوری از شهر کنگاور به نام ‘کن کبیر’ یاد شده است و در دیگر منابع مختلف تاریخی با نام های مختلفی همچون کان گوهر، کنکوبار و کنکور نامیده شده است.
جاذبه های گردشگردی هر منطقه به واسطه داشته های آن منطقه تعریف می شود و با توجه به موقعیت و توانمندی های شهرستان کنگاور، زمینه گردشگری طبیعی و فرهنگی و زیرمجموعه های آنها وجود دارد.
تعداد ۱۱۶ اثر تاریخی ثبت شده ملی در شهرستان کنگاور از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه، اشکانیان و قاجاریه بازتابی از فرهنگ و تمدن ایرانیان را به نمایش گذاشته است.
جاذبه های طبیعی و فرهنگی گردشگری در روستاها، سرمایه بزرگی است و تلاش برای معرفی جاذبه های فرهنگی و طبیعی روستاها و توسعه زیرساخت های گردشگری، نقش موثری در جذب بیشتر توریست و رونق اقتصادی در روستاها دارد.
کنگاور دارای ۸۴ روستا است که بیشتر آنها علاوه بر برخورداری از چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دارای آثار و بناهایی منحصر به فردی با سابقه تاریخی هستند.
در این گزارش نگاهی به برخی از آثار تاریخی مهم شهرستان کنگاور خواهیم داشت:

**معبد آناهیتا
‘ایزدور خاراکسی’ در سال ۳۷ میلادی از کنگاور عبور کرده و از این شهر با نام ‘کنکبار’ یاد کرده و همچنین از معبدی در این شهر برای نیایش الهه آرتمیس یاد می کند.
شاید شهرت کنگاور از آغاز تا امروز به دلیل بنای سنگی است که پیش از اسلام بر فراز صفه ای در مرکز این شهر بنا شده است و به نام معبد آناهیتا شهرت یافته است.
این معبد که یکی از مهمترین آثار تاریخی ملی کشور محسوب می شود در داخل شهر کنگاور با مصالح سنگ لاشه، بلوک های سنگی تراش خورده و ملات گچ نیم کوب ایجاد شده است.
مورخین آن را معبدی برای الهه آناهیتا دانسته اند.
آناهیتا ایزد بانوی آبهای روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.
عده ای از محققان این بنا را کاخی ناتمام معرفی کرده اند که خسرو پرویز پادشاه ساسانی برای همسرش شیرین احداث کرده است، برخی نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و عده ای از مورخان این معبد را به دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی نسبت می دهند.

** پل تاریخی کوچه
این پل در ۱۲ کیلومتری شهرستان کنگاور بر سر راه جاده کنگاور به تویسرکان در کنار روستای کوچه و بر روی رودخانه خرم رود احداث شده است.
تاریخ احداث این پل به دوره صفویه و زمان شاه عباس بر می گردد، مصالح به کار رفته در این پل عموما آجر و گچ و قلوه سنگ است و دارای پنج چشمه طاق از نوع جناغی است.
روزگاری به دلیل حجم زیاد رودخانه پایه های زیرین پل، محافظ و در واقع مهار کننده جریان تند آب بود که اکنون به دلیل خشکی کامل رودخانه کاملا نمایان است.

** تپه تاریخی گودین
این تپه در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی کنگاور و یک کیلومتری شهر گودین قرار دارد، این تپه تاریخی نخستین بار در سال ۱۹۶۵ میلادی برابر با ۱۳۴۴ هجری شمسی توسط دکتر کایلریانگ کانادایی مورد حفاری قرار گرفت.
این تپه دارای هفت لایه تاریخی است و آثار بدست آمده از آن حکایت از استقرار طولانی و تقریبا بی وقفه از اواسط هزاره ششم پیش از میلاد است.
جدیدترین طبقه آن مربوط به دوران اسلامی و قدیمی ترین طبقه متعلق به اواخر دوره نوسنگی است.
آثار به دست آمده در این تپه شامل کاسه های سفالی اتاق های متعلق به دوران ماد، ستون های چوبی با پایه های سنگی و الواح سنگی که حکایت از داد و ستد این منطقه با منطقه شوش در آن زمان را دارد.
از دیگر جاذبه های این شهرستان می توان به خانه ساری اصلانی، حمام بزرگ و حمام توکل اشاره کرد.
همه این آثار تنها گوشه ای از زیبایی ها و تاریخ باستان این شهرستان است که هر ساله تعداد زیادی از تاریخ دوستان را به سمت خود جذب می کند.
روستاهای کنگاور دارای آب و هوایی بسیار مطلوب هستند که وجود سراب های متعدد بیانگر این ادعاست.

** روستای فش یکی از ۱۴ روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه
روستای فش از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگاور است و با توجه به قدمت بنای زیارتگاه امامزاده سید جمال الدین بن جعفر صادق (ع) و نوشته هایی به خط کوفی بر روی سنگ قبرهای گورستان قدیمی روستا می توان پیشینه تاریخی روستای فش را به قرون گذشته مرتبط دانست.
یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی روستا، سراب زیبای فش است که در نزدیکی روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند جنگلی، گل ها و گیاهان خودرو فرا گرفته است.
این سراب در سال ۱۳۸۲ به عنوان یک اثر گردشگری به ثبت رسیده است.
روستاهای شهرستان علاوه بر طبیعت زیبا و آثار تاریخی، دارای آداب و رسوم، صنایع دستی، غذاهای سنتی، بازی های محلی و مراسم های مخصوص خود هستند که جاذبه های گردشگری روستایی را افزون تر می کنند.

** امام زاده ابراهیم (ع)
بقعه مبارکه امام زاده ابراهیم (ع) در مرکز شهرستان کنگاور و ضلع شمال غربی معبد آناهیتا واقع شده است.
امام زاده ابراهیم (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) است، آستان مقدس این امام زاده در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی بر اثر زلزله ای که رخ می دهد بطور کلی تخریب و تنها سر درب ورودی آن باقی می ماند که بعدها مرمت و طبق نقشه های قبلی بازسازی شد.

** امامزاده باقر (بهاالدین) (ع)
بقعه مبارکه این امام زاده بزرگوار، در ابتدای ورودی شهر گودین و در کنار تپه تاریخی گودین واقع شده و از نوادگان امام باقر(ع) می باشد.
هر ساله آستان مقدس امامزاده باقر(ع) پذیرای زائران زیادی از اطراف شهرستان و نیز استانهای دیگر می باشد و با توجه به اینکه در کنار تپه تاریخی گودین واقع شده، دارای دو جاذبه همزمان تاریخی و مذهبی است.

**امام زاده سید جمال الدین (ع)
این امام زاده در روستای هدف گردشگری فش در ۱۵ کیلومتری شمال غربی کنگاور واقع شده است.
امام زاده سید جماالدین (ع) از نوادگان امام صادق (ع) می باشد، این امام زاده در کنار قبرستان قدیمی واقع شده، به طوری که تعدادی سنگ قبر متعلق به قرون چهارم و پنجم هجری قمری نیز در آن محل یافت شده است.

** سراب کبوتر لانه
این سراب در غرب کنگاور با تشکیل رودخانه کبوترلانه در پایاب خود واقع شده و یکی از نقاط تفریحی دامنه روستای کبوتر لانه به حساب می آید.

** سراب ماران
این سراب در محل کوه مشرف بر سراب ماران و به فاصله ۳۰ متری از ضلع شمال شرقی سراب تپه ای طبیعی قرار دارد این تپه در دامنه جنوبی ارتفاعات متمرکز است که در میان این بقایا علاوه بر سفال، تعدادی سنگ های ترشدار مکعبی شکل (مشخصه آجرهای ساسانی) در محل پراکنده و قابل مشاهده است.
از سوی دیگر این محل دارای یک چشم انداز بسیار زیبا طبیعی و مشرف بر دشت زیبای دهلر است که فضای سبز و آثار تاریخی زیبایی مضاعفی به طبیعت بکر آن داده است.
سوغات های این منطقه نیز شامل گلیم، صنایع چوبی معرق و منبت، سازهای سنتی همانند تنبور و سه تار می باشد.
زبان و گویش مردمان شهرستان کنگاور فارسی محلی، کردی، لری و ترکی ملایری است.
بخوبی می توان واقف بود که جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی سرزمین کهن کنگاور مثلثی غنی و گرانمایه را ترسیم و خلق کرده اند که می توان وزن محور گردشگری اش را به عنوان دروازه ورود گردشگری غرب کشور قلمداد کرد.
وجود مجموعه تاریخی معبد آناهیتا با شهرتی جهانی ظرفیت بسیار عظیمی در حوزه گردشگری برای کنگاور فراهم آورده است که باید بخوبی از آن استفاده کرد اما متاسفانه آنگونه که شایسته است از این ظرفیت عظیم تاکنون استفاده نشده است.
متاسفانه با وجود این همه آثار گردشگری در کنگاور ناکافی بودن تبلیغات برای جذب گردشگران داخلی و خارجی، کمبود امکانات رفاهی و اقامتی در شهرستان بویژه هتل، سرمایه گذاری ناکافی در امر گردشگری و مسایل فرهنگی باعث شده است تا استفاده بهینه از این جاذبه ها بعمل نیاید.
مردم شهرستان کنگاور همچنان به دولت یازدهم امید بسته اند تا با تدبیر خود مشکلات این شهرستان را رفع و میزان فاصله توسعه آن را با شهرهای دیگر کم کند.
مجید رحمتی خبرنگار مرکز کرمانشاه
۸۰۶۶/۷۴۴۷

انتهای پیام /*

  • فرهنگی
  • گردشگری
  • کنگاور

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست